Start Arrow WykańczanieArrowSufity i ściany wewnętrzneArrow Ściany z bali sosnowych. Jak drewno we wnętrzach wpływa na nasze samopoczucie?

Ściany z bali sosnowych. Jak drewno we wnętrzach wpływa na nasze samopoczucie?

Wielu rodziców każdego dnia zmaga się z infekcjami lub alergią swoich dzieci, wydając przy tym niemałe pieniądze na leki. Alternatywą może być medycyna naturalna albo… zamieszkanie w domu z bali. Sosny, z których są produkowane mają wyjątkowo pozytywny wpływ na zdrowie.

drewno sosnowe we wnetrzach (1)

Drewno jest zaliczane do najbardziej czystych, zdrowych i ekologicznych materiałów. fot. Domy z Finlandii

Już za panowania cesarza Shen Nunga (ok. 3 tys. lat p.n.e.) w Chinach istniał obrzęd picia herbaty pod sosną, by oddać cześć zamieszkującemu w niej duchowi. W Polsce od niepamiętnych czasów właśnie temu drzewu przypisywano magiczne i uzdrawiające moce. Współczesna medycyna bardzo ceni sobie właściwości zdrowotne syropów i olejków sosnowych, które są doskonałe na wszelkie dolegliwości układu oddechowego. Działają też bakteriobójczo, moczopędnie, wykrztuśnie i poprawiają metabolizm. Naturalne kuracje sosnowymi ekstraktami są zalecane szczególnie małym dzieciom, których organizmy są podatne na rozmaite infekcje, a stosowanie antybiotyków nie jest dla nich korzystne ze względu na możliwe skutki uboczne.

drewno sosnowe we wnetrzach (2)

Domy z bali zapewniają korzystny dla naszego zdrowia mikroklimat, a przy tym regulują poziom wilgoci. fot. Domy z Finlandii

drewno sosnowe we wnetrzach (8)

Wewnątrz domów z bali wilgoć utrzymuje się w stałym – najlepszym dla naszego zdrowia zakresie. fot. Domy z Finlandii

Leczenie drzewami

Badania dowodzą, że bezpośrednie obcowanie z energią pochodzącą z sosny wpływa antydepresyjnie, a także leczy bóle głowy, zaburzenia krążenia oraz schorzenia reumatyczne. Zdaniem niemieckiego przyrodnika Manfreda Himmela od wielu lat zajmującego się dendroterapią, może ona przyczynić się do całkowitego wyzdrowienia z poważnych chorób lub przyśpieszyć proces leczenia prowadzonego konwencjonalnymi metodami. W wielu krajach drzewoterapia jest wykorzystywana w leczeniu autyzmu, depresji, a nawet niepełnosprawności.

drewno sosnowe we wnetrzach (5)

Wewnątrz domu z bali nie spotkamy się z efektem echa, a to z kolei wpływa na naszą koncentrację, atmosferę i jakość życia. fot. Domy z Finlandii

Badania Japończyków przeprowadzone pod koniec lat 90. udowodniły, że nawet krótkotrwałe przebywanie w lesie, powoduje spadek hormonu stresu, wzmacnia układ odpornościowy i pobudza organizm do regeneracji. Zalecane jest przytulanie się do drzew w celu pobierania z nich dobroczynnej energii.

drewno sosnowe we wnetrzach (11)

Domy z bali utrzymują stałą temperaturę bez względu na to, jaka temperatura panuje na zewnątrz. fot. Domy z Finlandii

drewno sosnowe we wnetrzach (12)

Gładkie powierzchnie ścian z bali umożliwiają utrzymanie ich w czystości. fot. Domy z Finlandii

Drewno we wnętrzach mieszkalnych

Nie tylko medycyna naturalna zauważa zdrowotny wpływ sosny. Fiński Instytut Kontio Healthy Living na podstawie wieloletnich badań dowiódł, że pozytywne działanie na nasze organizmy ma także bezpośredni kontakt z już przetworzonym drewnem sosnowym, zastosowanym na przykład we wnętrzach mieszkalnych. Bardzo ważną cechą wpływającą korzystnie na zdrowie alergików, a zwłaszcza na małe dzieci, są między innymi jego właściwości elektrostatyczne. Drewno sosnowe nie kumuluje kurzu na swojej powierzchni i nie powoduje jego unoszenia w powietrzu.

drewno sosnowe we wnetrzach (9)

Drewno, jako materiał budowlany ma na nas korzystny wpływ, porównywalny do bezpośredniego kontaktu z naturą. fot. Domy z Finlandii

Idealną możliwość obcowania z drewnem mamy mieszkając w domu z bali, zwłaszcza że we wnętrzach spędzamy nawet 90% naszego wolnego czasu. Według badań przeprowadzonych przez Kontio, domy z sosnowych bali zapewniają wyjątkowo dobre powietrze, tworzą zdrowy mikroklimat i pozwalają regulować ciepło. Masywne drewno sosen północnych wykazuje naturalne zdolności absorpcji wilgoci z powietrza w momentach, kiedy jest jej nadmiar, a następnie uwalniania, gdy jej poziom spada. Zapewnia to stały poziom wilgoci w optymalnym dla człowieka zakresie – pomiędzy 30% a 55%. Ściany z bali sosnowych gwarantują też utrzymującą się na niezmiennym poziomie temperaturę wnętrz bez względu na warunki pogodowe na zewnątrz. Dom pozostaje przyjemnie chłodny latem i odpowiednio ciepły zimą. Ten fakt ma ogromny wpływ na zdrowie naszych dzieci, ale też nasze.

drewno sosnowe we wnetrzach (10)

Bale sosnowe posiadają naturalny mechanizm obronny, zwalczający wszelkie szkodliwe mikroustroje i grzyby. fot. Domy z Finlandii

Dodatkowe korzyści płyną z naturalnych właściwości antybakteryjnych drewna. Sosna, która rośnie na dalekiej północy, jest wyposażona w mechanizm pomagający jej naturalnie zwalczać wszelkie szkodliwe drobnoustroje i grzyby. Dodatkowo gładkie powierzchnie drewnianych ścian pozwalają utrzymać je w czystości, a drewno używane do produkcji bali nie uwalnia żadnych szkodliwych cząstek ani substancji. Wszystko to sprawia, że zamieszkanie w domu z bali sosnowych – korzystnie wpływa na zdrowie i samopoczucie. To idealne otoczenia do wychowania dzieci!

drewno sosnowe we wnetrzach (7)

Bale z arktycznych sosen posiadają właściwości antybakteryjne. fot. Domy z Finlandii

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Maj 17, 2017
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Jak drewno we wnętrzach wpływa na samopoczucie – Naturalne Zdrowie – FORUM dyskusyjne Odpowiedz 2019-01-30 21:39:02

[…] materiał źródłowy >>> […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Promocja

  Inteligentny system oświetlenia Cube

 • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

 • Mop chenille z kijem teleskopowym 120 cm

 • Kinkiet HILTON SILVER TK Lighting + gratis żar...

 • Lampa wisząca Wire White 3pł.

 • Promocja

  Lampa stołowa mini-trójnóg Kwitnące tulipany

 • Abażur Luna 60

 • Listwa Snow 3pł. spot czarny