Start Arrow Wiadomości Arrow Sejf – gadżet z filmów czy domowy must have?

Sejf – gadżet z filmów czy domowy must have?

Badany stetoskopem, wysadzany dynamitem, wyrywany ze ściany i przewiercany na wylot – kino nie ma dobrych scenariuszy dla sejfów. Przyzwyczajeni oglądać tego typu zabezpieczenie w luksusowych kasynach, hotelach i rezydencjach, wpoiliśmy sobie, że to gadżet nie z naszej bajki. Czas zrewidować przekonanie budowane przez filmy akcji!

fot. Yale

Dziś większość z nas bardziej boi się ataku hakera na konto bankowe, niż włamania do domu. Choć nie przechowujemy w nim tygodniowego utargu z kasyna, ani tajnych dokumentów obcego wywiadu, nie powinniśmy bagatelizować kwestii bezpieczeństwa. Akty notarialne, umowy i świadectwa w dalszym ciągu wymagają ochrony – nie tylko przed kradzieżą, ale również skopiowaniem i upublicznieniem.

Włamywacz nie śpi

O zabezpieczeniu cennych rzeczy i dokumentów szczególnie często przypominamy sobie tuż przed urlopem. To wtedy decydujemy się wynająć skrytkę bankową lub rozlokować wartościowe przedmioty po trudnodostępnych miejscach. Przekonani o swoim sprycie, wierzymy, że złodziej na pewno nie zajrzy do kratki wentylacyjnej, za ciężką szafę lub do schowka z bielizną. Tymczasem kradzieże z włamaniem to nie sezonowa dyscyplina. Jak podaje Komenda Stołeczna Policji w 2016 roku w Warszawie doszło do 7 384 przestępstw tej kategorii. Trzeba pamiętać, że złodzieje to fachowcy – nie tylko doskonale znają popularne skrytki, ale często już z dużym wyprzedzeniem czasu obserwują dom i jego właścicieli. Ciężki, odporny na zniszczenia i zabezpieczony wzmocnionym opancerzeniem sejf stanowi solidną przeszkodę – również wtedy, gdy zostanie znaleziony.

fot. Yale

Zabezpieczenie prywatności

Ochrona przed kradzieżą to jeden z kluczowych argumentów przemawiających za zakupem sejfu. Warto jednak pamiętać, że ten rodzaj zabezpieczenia zapewni nam również komfort na co dzień. Nie trudno sobie wyobrazić sytuację, gdy dziecko ściąga z półki encyklopedię, w której lata temu schowaliśmy akt notarialny zakupu domu i… maluje na nim rysunek dla rodziców. Nie chcielibyśmy także, aby pomoc domowa znalazła za komodą naszą kopertę z gotówką „na czarną godzinę”. Wszelkie umowy i faktury nie powinny swobodnie leżeć w szufladzie biurka – w dobie smartfonów bardzo łatwo je skopiować i upublicznić. Zamiast czekać na tzw. losowe sytuacje, możemy zawczasu postawić na organizację i porządek. Sejf to najodpowiedniejsze miejsce w domu na wszystkie przedmioty, które są ważne, niepowtarzalne i przeznaczone tylko do wiadomości właścicieli. Decyzja o zakupie sejfu do domu to dla ubezpieczyciela ważny i pozytywny sygnał. Będzie rzutował na cenę ubezpieczenia i wartość potencjalnego odszkodowania.

Kwestia odpowiedzialności

fot. Yale

Panuje opinia, aby wielkość i rodzaj sejfu dostosowywać do wartości przechowywanych w nim przedmiotów. Nie dajmy się jednak zwieść własnej fałszywej skromności – w przyszłości możemy potrzebować więcej miejsca.  Istotne jest również umieszczenie. – Sejf sam w sobie jest bardzo dobrym zabezpieczeniem, co nie znaczy, że powinien być wystawiony na widok publiczny.  Mamy dużą dowolność, jeśli chodzi o wybór miejsca dla skrytki. W ofercie firmy Yale, specjalizującej się zabezpieczeniach domowych, dostępne są sejfy przeznaczone do montażu w meblach, na ścianie czy na podłodze – mówi Piotr Palewicz, ekspert marki Yale – Pamiętajmy, że miejsce wybieramy tylko raz – po zamocowaniu do ściany, podłogi lub mebli nie można przenosić sejfu w inne miejsce, ponieważ traci on wtedy certyfikat odporności na włamanie. Garderoba, spiżarnia czy sypialnia, czyli intymne lub  rzadko uczęszczane miejsca, będą najlepszym wyborem.

Kilka zasad

We wspomnianych filmach akcji sejf posiada zwykle jedną popisową scenę. Jak łatwo się domyślić, chodzi o moment omijania zabezpieczeń. Na jakie rozwiązania powinniśmy postawić? – Pierwszym kryterium są odpowiednie certyfikaty, które potwierdzają niezawodność produktu. Kolejnym elementem jest opancerzenie. Nawet standardowe produkty posiadają 22 milimetrowe rygle i 6 zapadkowy zamek. Jeśli chodzi o zamykanie, warto wybrać dwa rodzaje: kluczowe oraz elektroniczne – na co dzień możemy posługiwać się indywidualnym kodem, a w razie braku zasilania posiłkować się kluczykiem. Warto także pamiętać o zagrożeniu pożarem i zdecydować się na konstrukcję ognioodporną. Ochroni nasze cenne przedmioty podczas pożaru do godziny czasu. Jak się okazuje, sejf to nie ekstrawagancki gadżet, ale obowiązkowe wyposażenie domu.

Źródło:Yale Polska

YALE
Wszystkie komunikaty (7763)

Dodane przez: Sfera Group

Sfera Group
Dodaj komentarz

Data dodania:


maj 19, 2017
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Komentarze

Najnowsze komentarze

mark.ste Odpowiedz 2017-10-02 09:15:03

Pozytywne doświadczenia mam z marką Limesto (ich serwis – limesto.pl). Już parę zakupów u nich robiłem, w tym parę tygodni temu zamawiałem sejf do biura. Powiem szczerze, że bardzo solidna konstrukcja. Jeszcze żadnego ataku złodziei co prawda nie miałem, więc można powiedzieć, że quality test nie został zrobiony ale jestem dobrej myśli i raczej trudno ten sejf będzie obrobić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty