Start Arrow Budowa domuArrow Sezon budowlany. Kiedy jest najlepszy moment na ocieplenie ścian zewnętrznych?

Sezon budowlany. Kiedy jest najlepszy moment na ocieplenie ścian zewnętrznych?

Izolacja, dekoracja, ochrona… Kompleksowo wykończona elewacja domu to znacznie więcej niż tylko estetyczna warstwa farby lub tynku. To złożona struktura, której wykonanie wymaga fachowej wiedzy i zastosowania profesjonalnych materiałów. O czym pamiętać przygotowując się do inwestycji w ocieplenie?

ocieplanie scian zewnetrznych, budowa domu,

Aby izolacja ścian spełniała swoje najważniejsze funkcje musi być wykonana systemowo, czyli z wykorzystaniem dopasowanego systemu produktów, fot. Dreamstime

Okres – kiedy ocieplać?

Wiosna i lato to oczywiście właśnie te pory roku, które są już tradycyjnie wpisane w kalendarz szeroko pojętych prac budowlanych i remontowych. Powód? Warunki atmosferyczne, a w ślad za nimi realne możliwości prowadzenia pewnych przedsięwzięć. Po pierwsze słoneczna i ciepła aura jest zdecydowanie bardziej komfortowa dla wykonawców niż zamieć, deszcz i mróz. To jednak nie wszystko. Od pogody zależy też możliwość wykorzystania znacznej części materiałów, wchodzących w skład systemów ociepleń. Na klejach, farbach czy tynkach bardzo często mamy informacje, by stosować je w temperaturze oscylującej między +5 a +25°C. Preparaty takie potrzebują też określonego czasu na wyschnięcie, a deszcz i wszechobecna wilgoć na pewno tego nie ułatwią. Argumenty „za” uzupełnić jeszcze można o takie pomniejsze czynniki, jak choćby długość dnia, umożliwiająca rozłożenie robót w czasie.

Lokalizacja a trwałość elewacji

Lokalizacja może niejednokrotnie decydować o tym, jakich zestawów produktów należy użyć w konkretnym przypadku. Chodzi o to, że specyfika różnych miejsc wpływa na późniejszą trwałość wykonanej elewacji. Profesjonalne systemy ociepleń składają się z materiałów o ściśle określonych właściwościach. Odpowiednie ich skompletowanie jeszcze przez producenta skutkuje powstaniem rozwiązań, uwzględniających np. rodzaje zagrożeń, jakie dominują w danych miejscach.

Marek Zając z firmy Bolix, producenta materiałów budowlanych:
Jeżeli mieszkamy w pobliżu obszarów leśnych, skupisk wodnych i innych miejsc narażonych na wystąpienie na ścianach glonów i grzybów, powinniśmy sprawdzić, czy w wybranym przez nas rozwiązaniu jest tynk odporny na mikroorganizmy (zawierający alkaliczne substancje wiążące). Z kolei na obszarach charakteryzujących się ekstremalnymi zjawiskami atmosferycznymi, tynk taki powinien być odporny na promienie UV czy duże skoki temperatur. Jeszcze inną grupę zagrożeń stanowią oddziaływania mechaniczne, występujące choćby jako akty wandalizmu. Dzięki odpowiedniemu dobraniu tynku oraz kleju do wykonywania warstwy zbrojącej, niektóre rozwiązania osiągają odporność na uderzenia, przekraczającą znacznie wartość 100J.

Podłoże 

Zanim nałożymy jakiegokolwiek element wykończenia elewacji (klej, tynk, farba), zawsze powinniśmy sprawdzić, czy jest on przeznaczony do interesującego nas podłoża. W różnych budynkach możemy mieć do czynienia z odmiennymi typami powierzchni, takimi jak: beton, płyty cementowe, mury ceglane, tynki cementowe i cementowo-wapienne, cienkowarstwowe tynki mineralne, silikatowe i silikonowe. Zdarza się też, że przy niektórych obiektach korzystne jest wykonanie ocieplenia na dawnej, istniejącej termoizolacji. Takim przedsięwzięciom również dedykowane są konkretne rozwiązania.

Produkty i systemy ociepleń

Obecnie na rynku istnieje bardzo dużo rozwiązań termoizolacyjnych, wśród których możemy znaleźć również te, opracowane z myślą o zastosowaniu we wskazanych warunkach. W każdym przypadku bardzo ważne jest, by stanowiły one jeden, kompleksowy zestaw. Dużo się o tym mówi w branży, bo wiąże się to z określonymi konsekwencjami.

Marek Zając z firmy Bolix:
Systemy ociepleń są opracowywane tak, by tworzące je składniki współgrały ze sobą i zapewniały optymalne efekty. Dlatego wyłącznie jako spójna całość mogą podlegać gwarancji producenta.

Ekipa wykonawcza

Jeśli prace elewacyjne nie ograniczają się do prostego wymalowania gotowej powierzchni, wymagają one odpowiedniej znajomości tematu. W przypadku realizacji ociepleń to cały zestaw działań, od przeprowadzenia oceny i przygotowania podłoża, przez montaż takich elementów, jak styropian czy siatka zbrojąca, aż do wykończenia całości farbą lub tynkiem. Na każdym etapie ważne jest uwzględnienie parametrów, które będą potem wpływać na spełnianie przez termoizolację swojej funkcji. Jeśli nie mamy więc doświadczenia w tej materii, zatrudnijmy profesjonalną ekipę. Pamiętajmy jednak, że elewacja to nie tylko ochrona domu, ale też jego wizytówka. Bierzmy więc zawsze udział w decyzjach, związanych z wyborem kolorów farb i całych systemów, by później móc w pełni się cieszyć z tej wizytówki.

Wszystkie etapy robót ociepleniowych wymagają staranności i przestrzegania odpowiednich zasad. Zobacz, jak prawidłowo wykonać ocieplenie krok po kroku

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


luty 17, 2016
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Shaggy Odpowiedz 2018-04-08 14:41:18

Dokładnie, trzeba ocieplać ale tylko dobrym styropianem. Sprawdzajcie raporty GUNB, wielu producentów styropianu oszukuje na jakości

Krystian Odpowiedz 2018-03-24 11:33:10

Prócz tego że materiały do izolacji powinny pochodzić od jednego producenta - być zakupione jako system - bardzo ważne jest żeby posiadały atesty, certyfikaty niezależnych instytucji badawczych. W Polsce jest to ITB

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

 • Lampa wisząca Geometrix Cyjan

 • Lampa wisząca VIMINI 2 NATURAL WOOD 1xE27

 • Promocja

  Plafon Various Szaro-grafitowo-czarny Kolor apl...

 • Lampa sufitowa Mona Gold 5pł + gratis żarówki

 • Plafon LED CLEO DR375 DĄB 3000K

 • Lampa wisząca drewniana - Ufo Big (65cm/25cm)

 • Promocja

  Lampa wisząca Katia Granatowo-Srebrno-Granatow...