Start Arrow Wiadomości Arrow Sezon grzewczy wzmaga objawy alergii. Jak sprzątać w domu alergika?

Sezon grzewczy wzmaga objawy alergii. Jak sprzątać w domu alergika?

Zatkany nos, męczący kaszel, swędząca skóra, łzawienie oczu – te dokuczliwe symptomy alergii nasilają się w sezonie grzewczym. Dlatego, jeśli masz alergię lub któryś z domowników jest uczulony, to także sezon na sprzątanie. Chociaż całkowite wyeliminowanie alergenów nie jest możliwe, to właściwie zorganizowane porządki skutecznie zminimalizują ich ilość.

Wykurz kurz z mebli

Najważniejsza zasady w walce z roztoczami to regularność i dokładność. Kurz osadza się dosłownie wszędzie – na półkach, szafkach, blatach, sprzętach i elementach dekoracyjnych wnętrz. Dlatego powinniśmy usuwać go codziennie. – Aby skutecznie się go pozbyć najlepiej zaopatrzyć się w zestaw ściereczek z mikrofibry o właściwościach elektrostatycznych (np. Staub marki Vileda). Używa się ich na sucho, ponieważ posiadają zdolność przyciągania kurzu, dzięki czemu nie wzbija się on w powietrze podczas sprzątania. Dodatkowym plusem jest fakt, że nie wymagają stosowania detergentów, które są przecież alergenami. Zbyt szybkiemu osadzaniu się kurzu możemy zapobiec stosując dodatkowo płyn antystatyczny. Aby porządki były najefektywniejsze rozpocznijmy je od najwyżej położonych półek i przedmiotów, pozostawiając podłogi na sam koniec – wyjaśnia Magdalena Jaklewicz, ekspert marki Vileda.

fot. Vileda

Podczas sprzątania nie zapominajmy także o kaloryferach. Zbiera się na nich dużo kurzu, który unosi się pod wpływem ciepła, dlatego raz w tygodniu należy je dokładnie wyczyścić. Konieczne jest również częste czyszczenie listew podłogowych i ram obrazów.

Rozpraw się z kurzem na podłodze

Podłogi  i dywany także powinniśmy odkurzać codziennie, co niestety jest dość męczące. Jednak dobra wiadomość jest taka, że nie trzeba sprzątać całego mieszkania samemu, wystarczy skorzystać z nowoczesnych rozwiązań rynkowych. Pamiętajmy, że skuteczność porządków oraz ilość usuniętego kurzu zależy w dużej mierze od rodzaju produktów, których używamy. – W codziennym odkurzaniu świetnie sprawdzą się roboty sprzątające, wyposażone w funkcję planowania porządków na każdy dzień tygodnia (np. robot VR 302 marki Vileda). Dzięki temu możemy utrzymać czystość za jednym kliknięciem, także pod nieobecność domowników. Roboty działają inaczej niż tradycyjne odkurzacze, które wydmuchują powietrze wraz z wciągniętym uprzednio kurzem. Nowoczesny robot sprzątający VR 302 jest wyposażony w specjalny system filtrów, które wychwytują 99% alergenów i drobin nawet wielkości 10 mikronów. Podwójne szczotki odkurzacza poradzą sobie z kurzem, włosami i sierścią – wyjaśnia ekspert Viledy.

fot. Vileda

Bardzo istotne jest też regularne mycie podłóg. W domu alergika niezastąpiony jest mop parowy, który wykorzystując siłę gorącej wody usuwa aż 99,9% bakterii i to bez konieczności stosowania środków chemicznych (np. mop parowy marki Vileda). Mokra powierzchnia wkładu czyszczącego idealnie przyciąga kurz, którego odkurzacz nie jest w stanie usunąć, nie rozpylając go i nie pozwalając na jego uwolnienie po zakończeniu sprzątania.

fot. Vileda

Oprócz systematycznego odkurzania i usuwania zabrudzeń z mebli, istotne jest zachowanie czystości rzeczy, z którymi alergicy mają bezpośredni kontakt. Raz w tygodniu powinniśmy zmieniać pościel, a bawełniane i syntetyczne kołdry oraz poduszki prać co miesiąc. Te wykonane z pierza trzeba natomiast często wietrzyć. W tym przypadku mróz jest naszym sprzymierzeńcem. Jest on zabójczy dla roztoczy, dlatego gdy temperatura spadnie poniżej 0°C, wynieśmy kołdry, poduszki i materace na świeże powietrze. Warto również ograniczyć do minimum ilość przedmiotów gromadzących kurz, a z grubych zasłon, firanek, dywanów czy narzut zrezygnować całkowicie. Bibeloty i książki trzymajmy w przeszklonych regałach, a dziecięce zabawki  przechowujmy w zamykanych pojemnikach.

Dodane przez: Sfera Group

Sfera Group
Dodaj komentarz

Data dodania:


Grudzień 13, 2018
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

 • Promocja

  Lampa wisząca BACKAZ PREMIUM White III

 • Lampa wisząca Galaxy 1646

 • Lampa podłogowa Trójnóg Webo Black

 • Kinkiet Diamond Black

 • Promocja

  Lampa wisząca BACKAZ PREMIUM Gray 5pł.

 • Lampa Flexi Szara w kropeczki 5pł.

 • Plafon Vaio 5 Gray

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: pozostałe wnętrza

Obejrzyj zdjęcia domowników