Start Arrow Budowa domuArrow Silka – czy to się opłaca?

Silka – czy to się opłaca?

Bloki Silka pozwalają na konstrukcję muru nośnego o grubości 24, 18 a nawet 15 cm. Bardzo duża wytrzymałość na ściskanie SILKI, która produkowana jest w klasach od 15 MPa nawet do 30 MPa, pozwala na budowanie wysokich budynków bez dodatkowych konstrukcji wsporczych (żelbetowych czy stalowych).

Wpływa to na znaczne zaoszczędzenie kosztów inwestycji. W budownictwie jednorodzinnym ta wysoka wytrzymałość powoduje, że ściany konstrukcyjne nie muszą mieć grubości 24 cm. Można je „odchudzić” do 18 lub 15 centymetrów. Zakładając identyczny jak w projekcie obrys budynku zwiększamy powierzchnię użytkową mieszkań.

plany

W typowym średnim budynku jednorodzinnym o powierzchni użytkowej około 100 m2 zmniejszenie grubości ściany z 24 cm do 15 cm daje ponad 5 m2 dodatkowej powierzchni. Dla budynku o powierzchni użytkowej około 150 m2 taka operacja daje prawie 12 m2 powierzchni. Taka powierzchnia do dyspozycji pozwala już myśleć o dodatkowym pokoju.

W budownictwie wielorodzinnym „odchudzanie” ścian zwiększa powierzchnie mieszkań o około 2 m2. W tym przypadku jest to czysty zysk firmy deweloperskiej czy spółdzielni, która sprzedaje większe mieszkania za mniejszą cenę. Nie musi bowiem kupować większej działki pod budowę.

Niskie koszty muru

Bloki wapienno-piaskowe SILKA produkowane są z tanich, powszechnie występujących komponentów. Jest to piasek kwarcowy (90%), wapno palone mielone (7%) oraz woda (3%). Energooszczędny proces produkcyjny oraz tanie komponenty do produkcji wpływają na to, że bloki SILKA są materiałem budowlanym o przystępnej cenie. Dodatkową zaletą SILKI wpływającą wprost na ekonomię jest dokładność wykonania bloków. SILKĘ obecnie produkuje się z dokładnością ±1mm. Tak wysoka dokładność wykonania wyrobów wpływa na kilka czynników:

 • Zmniejszone zużycie zapraw łączących. Bloki SILKA można murować na zaprawie cienkospoinowej (klejowej) o grubości tylko 2 mm. Koszt zaprawy służącej do wymurowania 1 m2 ściany z bloku SILKA E18 wynosi około 3,0 zł/m2.
 • Mniejsze nakłady robocizny. Nakłady robocizny na wykonanie muru z SILKI E18 wynoszą poniżej 1 godziny – 0,90 r-g/m2. Stan surowy typowego domu jednorodzinnego dwukondygnacyjnego stawia się w 3 tygodnie.
 • Zmniejszone koszty wykończenia. Dokładnie wymurowana ściana z SILKI wymaga jedynie położenia cienkiego tynku mineralnego o grubości do 5 mm. Koszty wykończenia w stosunku do tradycyjnych wykończeń tynkami grubymi spadają o ponad 60%.

diagram5

Autor: www.xella.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Promocja

  Lampa stołowa mini-trójnóg Czar lawendy

 • Nowoczesny Plafon Kantoor White

 • Plafon Harmony Black

 • Lampa Flexi Grochy Mix 3pł.

 • Lampa wisząca Romantica 2pł. Black

 • TK Lighting Zwis pojedynczy Alambre

 • ZTS zwis duży (ś:37) 1 pł. / patyna + czerwo...