Start Arrow Budowa domuArrow Silka – izolacyjność akustyczna

Silka – izolacyjność akustyczna

W czasach kiedy nasze życie wypełnia coraz więcej źródeł hałasu zaleca się jak najlepiej izolować domy przed skutkami nadmiernego hałasu, aby zapewnić sobie tak pożądany po pracy spokój.

halas

Hałas to nic innego jak fale dźwiękowe o określonej częstotliwości i mocy. Można rozróżnić hałasy powietrzne (powstałe przez kontakt z powietrzem) i hałasy kontaktowe (wywołane przez kontakt z materiałem).

Natężenie dźwięku wyraża się w decybelach. Ucho ludzkie odczuwa wzrost poziomu dźwięku o 10 dB jako podwojenie natężenia dźwięku.

diagram

diagram ilustrujący natężenie dźwięku

Parametr opisujący izolacyjność akustyczną materiałów ściennych to ważony wskaźnik izolacyjności akustycznej właściwej: Rw.
W rezultacie badań laboratoryjnych dla murów z SILKI E otynkowanych obustronnie tynkiem uzyskano wartości:

 • SILKA E8 Rw = 45 dB,
 • SILKA E12 Rw = 48 dB,
 • SILKA E15 Rw = 50 dB,
 • SILKA E18 Rw = 52 dB,
 • SILKA E24 Rw = 56 dB.

Najostrzejsze wymagania zawarte w normie PN-B-02151-3 „Ochrona przed hałasem w budynkach – Izolacyjność akustyczna przegród w budynkach oraz izolacyjność akustyczna elementów budowlanych” dotyczą ścian międzymieszkaniowych oraz oddzielających mieszkania od korytarzy i klatek schodowych w budownictwie wielorodzinnym. Dopuszczalną wartością wskaźnika oceny przybliżonej izolacyjności akustycznej właściwej R’A1 jest 50 dB.

Obliczenie wskaźnika R’A1

Wskaźnik R’A1 oblicza się wg wzoru:

R’A1 = Rw + C – K

gdzie:
C – uzupełniający widmowy wskaźnik adaptacyjny, C = -2 dB,
K – wpływ bocznego przenoszenia dźwięków.

Od obliczonej wartości odejmuje się jeszcze 2 dB. Jest to zalecana korekta normowa uwzględniająca dokładność wyznaczania wskaźników na podstawie pomiarów laboratoryjnych, różny stopień odtworzenia w badanym wzorcu cech rozwiązania materiałowo-konstrukcyjnego oraz ewentualne niedokładności wykonawstwa. Jest to tak zwany „współczynnik bezpieczeństwa” dla projektantów.

Aby ściana z SILKI E24 spełniała najostrzejszy warunek normowy R’A1 ≥ 50 dB należy tak zaprojektować przegrody boczne w budynku, aby boczne przenoszenie dźwięku w danym budynku nie było większe niż: K ≤ 2 dB. Oznacza to w praktyce zastosowanie ścian działowych i akustycznych wykonanych tylko w technologii SILKA, bez mieszania technologii, np. ze ścianami działowymi z betonu komórkowego lub z cegieł ceramicznych (zwłaszcza cegły dziurawki).

Wtedy R’A1 = 56 – 2 + (- 2) – 2 = 50 dB

Blok wapienno-piaskowy SILKA E24 jako jedyny z materiałów ściennych może być wykorzystany w ścianach, które będąc wewnętrznymi ścianami nośnymi spełniają jednocześnie funkcję przegrody akustycznej.

Autor: www.xella.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Promocja

  Lampa stołowa mini-trójnóg Czar lawendy

 • Nowoczesny Plafon Kantoor White

 • Plafon Harmony Black

 • Lampa Flexi Grochy Mix 3pł.

 • Lampa wisząca Romantica 2pł. Black

 • TK Lighting Zwis pojedynczy Alambre

 • ZTS zwis duży (ś:37) 1 pł. / patyna + czerwo...

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu