Start Arrow Budowa domuArrow Silka – izolacyjność termiczna

Silka – izolacyjność termiczna

Planując budowę dowolnego budynku w pewnym momencie stajemy przed wyborem: w jakiej technologii będziemy wznosić ściany. Zastanawiamy się czy wybrać ścianę dwuwarstwową – ściana nośna z ociepleniem, czy ścianę jednowarstwową. Te dwie technologie różnią się zasadniczo od siebie.

Mają swoje „plusy” i „minusy”, które należy wziąć pod uwagę decydując się na którąś z nich.

silka1

Najpopularniejszym obecnie rozwiązaniem na rynku jest mur dwuwarstwowy ocieplony metodą lekką mokrą. Mur dwuwarstwowy zbudowany jest z warstwy konstrukcyjnej oraz warstwy izolacji termicznej.

Warstwa konstrukcyjna przenosi obciążenia z wyższych kondygnacji i dachu na fundamenty. Ważne jest zatem aby była wykonana z materiału trwałego. Bloki SILKA charakteryzują się bardzo wysoką wytrzymałością. W budownictwie jednorodzinnym najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie SILKI E24 o grubości 24 cm lub SILKI E18 o grubości 18 cm.

Mur dwuwarstwowy najczęściej ociepla się metodą „lekką mokrą”. Jednak przy takim ociepleniu należy zwrócić uwagę na kwestię przenikania pary wodnej przez ścianę. Materiały ociepleniowe o dużym oporze dyfuzyjnym (tzw. nie „oddychające”) powodują znaczne pogorszenie korzystnej cechy SILKI jaką jest jej paroprzepuszczalność. Decydując się na taką izolację termiczną musimy pamiętać o możliwości wystąpienia problemów z nadmiarem wilgoci wewnątrz budynku. Należy pomyśleć o dobrej wentylacji, o rozszczelnianych oknach itp. Dlatego też najlepszą izolację muru dwuwarstwowego wykonanego z SILKI stanowi warstwa izolacyjna z materiału o małym oporze dyfuzyjnym, który nie ograniczy swobodnego przepływu pary wodnej przez ścianę. Do uzyskania pożądanego współczynnika przenikalności cieplnej poniżej U = 0,30 W/m2K w przypadku SILKI wystarczy warstwa izolacji o grubości 12 cm.

Przykłady obliczeń współczynnika przenikalności cieplnej murów z SILKI:

diagram1

diagram2

Autor: www.xella.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Lampa stołowa mini-trójnóg Czar lawendy

  • Nowoczesny Plafon Kantoor White

  • Plafon Harmony Black

  • Lampa Flexi Grochy Mix 3pł.

  • Lampa wisząca Romantica 2pł. Black

  • TK Lighting Zwis pojedynczy Alambre

  • ZTS zwis duży (ś:37) 1 pł. / patyna + czerwo...