Start Arrow Budowa domuArrow Skąd się biorą mostki akustyczne?

Skąd się biorą mostki akustyczne?

Izolacja podłóg i stropów w nowym domu nie powinna ograniczać się do zapewnienia optymalnych warunków cieplnych. Komfort mieszkania będzie ograniczony, jeżeli powstaną tzw. mostki akustyczne, na skutek których powstaje możliwość intensywnego przenoszenia dźwięków materiałowych, a izolacyjność akustyczna między pomieszczeniami ulega pogorszeniu.

Wyeliminowanie najczęstszych błędów pozwoli na uniknięcie tego zjawiska. Na co zwrócić szczególną uwagę, radzą eksperci z Grupy SILIKATY:

 • Kanały wentylacyjne i instalacyjne są bardzo dobrą drogą przenoszenia dźwięków. Ze względu na izolacyjność akustyczną należy unikać łączenia kanałami różnych pomieszczeń i to zarówno w pionie jak i w poziomie.
 • Należy unikać prowadzenia w ścianach i przez stropy istotne ze względu na izolacyjność akustyczną bruzd i kanałów w których później będą układane instalacje np. wodociągowe czy centralnego ogrzewania. Jeżeli już z jakiś powodów jest to niemożliwe to rury należy bardzo starannie owinąć izolacją, a pozostałą przestrzeń należy dobrze wypełnić zaprawą. Przykładowo pozostawiona w ścianie wokół rury wodociągowej pustka wielości jabłka może pogorszyć izolacyjność akustyczną nawet o 3 dB.
 • Warstwy podłogowe powinny być bezwzględnie oddzielone od stropu i ścian warstwą izolacji ograniczającej przenoszenie dźwięków uderzeniowych. Izolacja akustyczna na stropach musi być układana nad instalacją np. centralnego ogrzewania i nie wolno jej w jakimkolwiek miejscu  przerywać. Jeżeli rura wystaje z warstwy wylewki betonowej to, aby nie powstał w tym miejscu mostek akustyczny, należy zwiększyć grubość wylewki, ale nie wolno w tym miejscu pocieniać lub przerywać izolacji akustycznej.
 • Ze względów akustycznych najlepiej jest układać instalacje elektryczne w płytkich bruzdach, a po ułożeniu instalacji pozostałą przestrzeń należy starannie wypełnić zaprawą. W przypadku elementów drążonych należy bezwzględnie unikać sytuacji w których w trakcie wykonywania bruzdy zostaną odsłonięte drążenia. Jeszcze gorsze następstwa może przynieść ułożenie instalacji elektrycznych w sieci kanałów. Takie kanały siłą rzeczy łączą bezpośrednio różne pomieszczenia i są doskonałą drogę transmisji dźwięku. Doskonałym przykładem i przestrogą są problemy z hałasem w budynkach z wielkiej płyty gdzie przyczyną kłopotów były właśnie kanały na instalacje elektryczne.
 • Pojedyncze gniazdko elektryczne nie pogorszy izolacyjności akustycznej. Natomiast należy bezwzględnie unikać lokalizowania gniazdek elektrycznych blisko siebie po obu stronach ściany.
 • Porównanie badań tej samej ściany nieotynkowanej, a następnie otynkowanej pokazuje różnicę w izolacyjności akustycznej wielkości nawet 15 dB. Główna przyczyna to istnienie szczelin tworzących mostki akustyczne. Z praktycznego punktu widzenia jest mało realne aby ściana została tak wymurowana aby nie powstały pomiędzy poszczególnymi elementami szczeliny będące doskonałą drogą bezpośredniej transmisji hałasu. Mur mający pełnić rolę przegrody akustycznej powinien być bezwzględnie otynkowany obustronnym tynkiem o grubości minimum 8 mm. Tylko wtedy zostają zamknięte mostki akustyczne w miejscach połączeń poszczególnych elementów murowych. Z przeprowadzonych badań wynika że już 5 mm tynku gipsowego jest zbyt cienką warstwą aby skutecznie „zatkać” wszystkie szczeliny w miejscach spoin. W takiej sytuacji należy przyjąć izolacyjność akustyczną przegrody znacznie poniżej tej jaka wynika z prawa masy.
 • Najczęściej najsłabszym miejscem w izolacji akustycznej niekonstrukcyjnych ścian wewnętrznych od dźwięków powietrznych jest jej połączenie ze stropem. Konieczność zapewnienia możliwości ugięcia stropu powoduje, że ściany nie należy murować na styk do stropu. Ale pozostawiona szczelina jest bardzo dobrą drogą transmisji dźwięku dlatego należy zadbać o należyte jej uszczelnienie. Należy ją wypełnić materiałem trwale elastycznym np. wełną mineralną, korkiem w taki sposób aby nie pozostawiać żadnych szczelin.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Plafon Harmony Black

 • Promocja

  Lampa podłogowa Trójnóg Luna Grafitowa

 • Promocja

  Lampa podłogowa Faro Black

 • Velio Abażur żyrandol 3 pł. czerń + chrom /...

 • TK Lighting Kinkiet Maja GU10 Led Black