Start Arrow OgródArrow Skalniak w ogrodzie

Skalniak w ogrodzie

Kilka pozornie niedbale rzuconych kamieni sprawi, że nasze aranżacje ogrodów staną się oryginalne. Przywołanie górskich krajobrazów w naszym codziennym otoczeniu dam nam poczucie kontaktu z naturą, a relaks w kamiennym kręgu przeniesie nas na wymarzony urlop nawet podczas środowej kawy we własnym ogrodzie.

Projekt ogrodu, w którym ma pojawić się skalniak, powinien być dobrze przemyślany. Musimy wybrać najlepsze miejsce, wielkość i rodzaj kamienia, a także dobrać rośliny, które najlepiej będą się z nim komponować.

Miejsce na skalniak

Wszystko zależy od warunków działki i naszych oczekiwań. Niekiedy wystarczy jeden rzucony kamień, by projekty ogrodów nabrały górskiego charakteru. Innym razem możemy potrudzić się o zbudowanie alpinarium – wtedy cały ogród odtwarza górskie środowisko.

Kamień w ogrodzie możemy stosować na ścieżki ogrodowe, do obudowy oczka wodnego czy właśnie tworząc mały lub większy skalniak. W zależności od przeznaczenia szukamy słonecznej lub zacienionej części naszej posesji. Rośliny skalne, które najlepiej komponują się z kamienną zabudową ogrodów, najczęściej lubią słońce, dlatego zadbajmy, by miejsce było odpowiednio nasłonecznione.

Gleba i rośliny na skalniak

Kamienie możemy rozrzucić na dowolnej glebie, trudności mogą pojawić się z adaptacją roślin. Najmniejsze wymagania co do gleby, mają rośliny skalne. Rosną w ziemi ubogiej w składniki odżywcze, nie wymagają więc nawozu, powinno się je jednak regularnie odchwaszczać. Rośliny na skalniak są przyzwyczajone do suszy, dlatego nie musimy ich często podlewać. Najlepiej zroszą je krople deszczu. Pamiętajmy jednak, że chodzi tu o już rosnące rośliny – te, które niedawno zostały posadzone powinniśmy podlewać dość często, do momentu ukorzenienia.

Rośliny skalne to różnego rodzaju byliny, rozchodniki czy rośliny cebulkowe. Do obsadzania szczelin między kamieniami nadaje się: rzeżuszka, ubiorek, głodek, dzwonek drobny czy dalmatyński oraz kuklik, który wymaga półcienia. Jeżeli zbudujemy w ogrodzie kamienne murki, możemy posadzić na nich rogownicę, która utworzy niesamowite kwiatowe kaskady.

Warto wybrać również iglaki, których największą zaletą jest to, że pozostają zielone nawet zimą.

Materiał na skalniak

Mamy wielkie możliwości pod względem zarówno rodzaju kamienia, jak i jego wielkości. Powinniśmy tylko zwrócić uwagę na to, że kamienie mają różne odczyny: zasadowe, naturalne czy kwasowe, co może przesądzać o odpowiednim doborze roślin.

Najefektowniej wygląda w ogrodzie ciekawa barwa wapieni lub tufów wapiennych, przypominających gąbkę. Gorzej piaskowiec, który z czasem może po prostu wyblaknąć. Miejsca między roślinami możemy wypełnić pokruszonymi skałami, np. żwirem. Powinien być on jednak traktowany jako dopełnienie, gdyż aranżacje ogrodów najlepiej wyglądają udekorowane dużymi elementami kamiennymi.

Autor: mh

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Komentarze

Najnowsze komentarze

Anna Odpowiedz 2017-06-22 13:50:28

Rewelacyjny artykuł! Bardzo pomocny gdy tworzyłam mój wymarzony skalniak stopniowany taki jak tu: domolubni.pl/jak-zrobic-skalniak-5-najciekawszych-pomyslow-na-zielone-aranzacje-w-ogrodzie/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty