Start Arrow OgródArrowMała architektura, taras i ogród zimowyArrow Składowanie drewna przy domu. Jak przygotować opał na jesień i zimę?

Składowanie drewna przy domu. Jak przygotować opał na jesień i zimę?

Chłód wieczorów? By dostatecznie długo i efektywnie ogrzewać dom, już teraz należy odpowiednio przygotować opał. To m.in. od sposobu jego składowania zależy wartość grzewcza.

Kończące się lato skłania do rozpoczęcia przygotowań do sezonu grzewczego. Chłodne wieczory przypominają, że jesień coraz bliżej – czas pomyśleć o zgromadzeniu opału do pieców i kominków.

Przygotuj drewno

Zanim zdecydujemy, gdzie przechowywać drewno, należy je pociąć na łatwe do składowania kawałki – najlepiej o trójkątnej podstawie i długości od 25 do 50 centymetrów. Dzięki temu zyskujemy równe, łatwe do układania szczapy, które się nie obsuwają.

Adam Raczkowski z Lange Łukaszuk:
Do wygodnego cięcia warto wykorzystać specjalne stojaki z zabezpieczeniem przed wyrzutem drewna. Są łatwe w montażu 
i przenoszeniu, a przy tym zapewniają niezbędną stabilność.

Na tym etapie niektórzy zastanawiają się nad zastosowaniem pestycydów na ścięte drewno (ochrona przed szkodnikami) – warto pamiętać, że chemikalia często zmuszają owady do przemieszczenia się w głąb drewna. Dużo skuteczniejsze jest szybkie suszenie (co przyspiesza pocięcie drewna na mniejsze kawałki tuż po ścince).

Od sposobu składowania zależy wartość grzewcza drewna. fot. Lange Łukaszuk.

Od sposobu składowania zależy wartość grzewcza drewna. fot. Lange Łukaszuk.

Opał w drewutni

Jeśli tylko pozwala na to przestrzeń na działce, dobrze jest wyznaczyć teren pod wolnostojącą drewutnię. Niewielki, zaimpregnowany domek sprawdza się jako przestrzeń do przechowywania opału, a także niezbędnych narzędzi. By zachować porządek, warto wybrać stojak do składowania drewna – praktyczny, pojemny i z systemem ułatwiającym dopasowanie jego długości do aktualnych potrzeb.

Adam Raczkowski z Lange Łukaszuk:
Do tego dochodzą funkcjonalne rozwiązania, jak stopki z tworzywa, w które wyposażono stojaki Wolfcraft. Zapewniają wentylację dolną składowanego drewna, które zyskuje odpowiednią cyrkulację powietrza i może swobodnie wyschnąć.

Stojak na opał. fot. Lange Łukaszuk.

Stojak na opał. fot. Lange Łukaszuk.

Co w przypadku, gdy nie mamy miejsca na drewutnię?

Drewno pod ścianą

Popularnym rozwiązaniem jest składowanie drewna przy ścianie budynku. Ważne, by zachować odstęp między nią i drewnem (min. 5 cm), żeby uniknąć jej możliwego zawilgocenia. Wilgoć zagraża również składowanemu opałowi 
– z czym pomagają się uporać stojaki.

Adam Raczkowski z Lange Łukaszuk:
Stopki stojaka izolują szczapy od bezpośredniego kontaktu z podłożem. Dzięki temu drewno nie łapie wilgoci od spodu, a my zyskujemy dużo miejsca na jego składowanie.

Największe stojaki oferowane przez Wolfcraft zapewniają aż 1,6m³ pojemności i pozwalają na napełnienie ich do wysokości 140 centymetrów. Dzięki temu na niewielkiej przestrzeni możemy przechowywać opał, do którego mamy łatwy dostęp.

Suche i wydajne

Odpowiedni sposób przechowywania drewna ma niebagatelny wpływ na jego wartość opałową. Świeży i pełen naturalnych soków mocno dymi i szybciej się spala, zużywa i jednocześnie dostarcza mniej ciepła. Dlatego ważny jest wybór miejsca składowania drewna (najlepiej południowa, dobrze nasłoneczniona ściana) oraz odpowiednie zabezpieczenie go przed czynnikami zewnętrznymi. W przypadku wolnostojącej drewutni problem znika, ale co, gdy nie możemy sobie na nią pozwolić?

Adam Raczkowski z Lange Łukaszuk:
Warto wykorzystać plandeki do przykrywania i ochrony drewna w dłuższym okresie czasu. Są odporne na wodę i promieniowanie UV, stworzone z mocnej i wytrzymałej tkaniny o gęstości aż 210 gramów na metr kwadratowy.

Drewno pod plandeką. fot. Lange Łukaszuk.

Drewno pod plandeką. fot. Lange Łukaszuk.

Przygotowując się do jesieni i zimy, należy pamiętać, że drewno przeznaczone na opał musi odpowiednio długo leżakować, zanim osiągnie wilgotność odpowiednią do efektywnego spalania.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


wrzesień 15, 2017
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty