Start Arrow InstalacjeArrow Słabsze odkurzacze przyczynią się do uszkodzeń innego sprzętu domowego?

Słabsze odkurzacze przyczynią się do uszkodzeń innego sprzętu domowego?

Od września wchodzą w życie nowe unijne przepisy dotyczące dozwolonej maksymalnej mocy odkurzaczy sprzedawanych na terenie krajów Wspólnoty. Teraz nie może być ona większa niż 1600 W, a w 2017 roku będzie dodatkowo obniżona do 900 W. Wszystko po to, żeby zaoszczędzić energię. „Ekologiczna” dyrektywa budzi jednak wiele kontrowersji. Wielu zastanawia się, czy nowe urządzenia będą tak samo skuteczne. Jeśli nie, może się okazać, że będziemy musieli używać ich dłużej. Wtedy niejednokrotnie do naszej domowej sieci elektrycznej będzie wpiętych wiele urządzeń jednocześnie. Czy nie sprawi to, że w naszych domach częściej będą występować przepięcia, potencjalnie groźne dla innego sprzętu?

W dzisiejszych czasach każda nieruchomość wyposażona jest w szereg urządzeń elektronicznych: telewizory, komputery, sprzęty AGD, w tym odkurzacze. Warto mieć świadomość, że mogą one ulec uszkodzeniu, a nawet zniszczeniu w wyniku tak zwanych przepięć elektrycznych, a więc gwałtownych skoków napięcia w sieci elektrycznej.

Według statystyk firmy ubezpieczeniowej Ergo Hestia tylko ponad jedna trzecia zgłaszanych uszkodzeń i zniszczeń sprzętu elektronicznego wywołana jest przepięciem spowodowanym wyładowaniem piorunowym podczas burzy. Pozostałe to najczęściej przepięcia łączeniowe, występujące w domowej sieci elektrycznej przy włączaniu i wyłączaniu urządzeń. Do częstszych zwarć w domowej sieci elektrycznej prowadzi najczęściej większa ilość sprzętów podłączonych do sieci w tym samym momencie. Warto bowiem wiedzieć, że odkurzacze to dla unijnych urzędników tylko początek. Od 1 listopada zaczną obowiązywać przepisy ograniczające moc suszarek bębnowych. Z tego powodu tak ważna jest skuteczna ochrona przeciwprzepięciowa.

Komu potrzebna jest ochrona przeciwprzepięciowa w instalacjach elektrycznych?

W świetle polskiego prawa wszystkie nowe i modernizowane obiekty objęte są obowiązkiem instalacji urządzeń ochrony przeciwprzepięciowej – wynika z rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku (Dziennik Ustaw nr 75, pozycja 690 z 2002 roku). Chociaż przepięcia o wiele częściej występują na terenach wiejskich i przedmieściach, gdzie znajduje się więcej przyłącz i linii napowietrznych, inwestycja w skuteczną ochronę przeciwprzepięciową zwróci nam się bez względu na miejsce zamieszkania. Koszty usuwania szkód wywołanych przez przepięcia często ją bowiem przewyższają. Jak ich uniknąć?

Zabezpieczenie przed przepięciami atmosferycznymi i wewnętrznymi

Jedną z najczęściej zalecanych metod skutecznie zabezpieczających sprzęt elektroniczny w domu czy mieszkaniu jest strefowa koncepcja ochrony przed przepięciami. Opiera się ona na wyznaczeniu na terenie nieruchomości konkretnych stref i określeniu maksymalnego napięcia, jakie może w nich wystąpić.

Marcin Sodo z firmy Nawigator Nieruchomości:
Każda ze stref powinna być chroniona ekranem, który tłumi zmienne pole elektromagnetyczne. Za ekrany służą najczęściej ściany i inne elementy konstrukcji budynku. Następnie instalowane są odgromniki i ochronniki przeciwprzepięciowe. Warto pamiętać, jak duże znaczenie ma wybór odpowiedniego dla nich miejsca.

Wyróżnia się trzy rodzaje ochronników. Ochronniki klasy I umieszczane są niezależnie od wielkości nieruchomości w złączu budynku, klasy II w rodzielnicy – bez względu na wielkość nieruchomości, natomiast klasy III – w małych domach w rozdzielnicy, a w większych – bezpośrednio przy odbiornikach prądu, które mają być zabezpieczone. Należy jednak mieć na uwadze, że same ochronniki III klasy nie zapewniają pełnej ochrony sprzętu elektronicznego Istnieje też możliwość zainstalowania w rozdzielnicy aparatów zespolonych typu I i II.

Ochronniki działają na trzy sposoby: ucinając napięcie, ograniczając je oraz zarazem ograniczając je i ucinając.

Andrzej Zdeb z krakowskiego pogotowia elektrycznego Elektrosystem:
Urządzenia przeciwprzepięciowe klasy I wyrównują potencjały poszczególnych elementów instalacji elektrycznej i stanowią zabezpieczenie przed bezpośrednim oddziaływaniem części prądu piorunowego, przepięciami atmosferycznymi oraz różnorodnymi przepięciami łączeniowymi. Urządzenia klasy II są ich uzupełnieniem, mającym chronić przed przepięciami przepuszczonymi przez klasę I, w tym między innymi przepięciami atmosferycznymi indukowanymi. Są to tak zwane wyładowania pośrednie – zarówno bliskie, jak i dalekie. Piorun nie musi bowiem uderzyć bezpośrednio w sieć, aby doszło do uszkodzeń czy zniszczeń. Urządzenia klasy III zapewniają z kolei ochronę zarówno przed przepięciami atmosferycznymi indukowanymi, jak i przepięciami łączeniowymi występującymi w wewnętrznej instalacji elektrycznej.

Optymalna ochrona przeciwprzepięciowa

Marcin Sodo z firmy Nawigator Nieruchomości:
Strefowa koncepcja ochrony przed przepięciami to rozwiązanie kompleksowe, które chroni nie tylko przed przepięciami atmosferycznymi, ale także przepięciami łączeniowymi w domowej sieci elektrycznej. Poszczególne elementy powinien dobrać i wykonać wykwalifikowany elektryk specjalizujący się w ochronie przepięciowej i odgromowej, uprawniony do pracy przy instalacjach elektrycznych do 1 kV.

Mamy wtedy szansę na znaczne oszczędności – poprawnie zainstalowany system ochrony przeciwprzepięciowej uchroni nas przed kosztami związanymi z uszkodzeniem, a nawet zniszczeniem sprzętu elektronicznego.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


październik 6, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty