Start Arrow OgródArrow Słoneczniki: uprawa słonecznika w ogrodzie

Słoneczniki: uprawa słonecznika w ogrodzie

Słoneczniki to łatwa w uprawie, ale niezwykle imponująca dekoracja ogrodu. Można tworzyć z nich grupy, sadzić pojedynczo bądź w rzędach przy domu czy ogrodzeniu. Ważne, by przemyśleć dobrze miejsce stałe na słoneczniki, gdyż rośliny te nie lubią zmian.

Jak uprawiać słoneczniki w przydomowym ogrodzie? Przedstawiamy kilka podstawowych zasad dotyczących słoneczników jednorocznych.

Słoneczniki: gatunki jednoroczne

Różne odmiany słonecznika uprawia się w bardzo podobny sposób. Ważne jest, by dobrać do konkretnej odmiany odpowiednie miejsce. Jest to istotne z uwagi na różne rozmiary roślin. Najpopularniejsze odmiany słoneczników jednorocznych w Polsce to:

  • Goldener Neger – odmiana jednoroczna, charakteryzuje się żółtymi kwiatostanami o średnicy około 20 cm. Jako jedna z niewielu silnie się rozgałęzia.
  • Hohe Sonnegold – odmiana jednoroczna, osiągająca wysokość do 160 cm, o pełnych, pomarańczowożółtych kwiatach.
  • Giganteus – odmiana jednoroczna, charakteryzuje się długimi, pojedynczymi łodygami (do 2 m wysokości) i żółtymi kwiatostanami. Średnica koszyczka wynosi do 25 cm.

Słoneczniki: stanowisko i gleba

Bez względu na gatunek słonecznika, miejsce do jego sadzenia powinno być dobrze nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Z uwagi na to, że słoneczniki osiągają sporą wysokość, warto zasadzić je w zacisznych miejscach przy budynku czy parkanie. Gleba powinna być bogata w składniki pokarmowe, żyzna, odpowiednio nawożona i dostatecznie wilgotna.

Słoneczniki pobierają z gleby większość składników pokarmowych, zatem zanim posadzimy w tym samym miejscu jakąkolwiek nową uprawę, trzeba przeprowadzić intensywne nawożenie. Jako przedplony dla słoneczników służyć mogą rośliny zbożowe i strączkowe w siewie czystym i mieszanym, oraz rośliny okopowe na oborniku.

Sadzenie słoneczników

Nasiona słonecznika sadzimy od kwietna do maja, kiedy nie zagrożą im już przymrozki. Na trzycentymetrowej głębokości sadzimy kilka nasion, a gdy wykiełkują, usuwamy roślinki pozostawiając jedną najsilniejszą. Warto zaznaczyć miejsce siewu, gdyż rosnącą roślinkę możemy pomylić z chwastem i ją po prostu wyrwać.

Pamiętajmy, by zachować odpowiednie odstępy między planowanymi roślinami, w zależności od odmiany rozstaw nie powinien być mniejszy niż 50 cm (wysokie słoneczniki) lub 25 cm (karłowate).

Słoneczniki kwitną od lipca do września.

Pielęgnacja słoneczników

System korzeniowy słoneczników jest bardzo silnie rozwinięty, dzięki czemu roślina ta jest w stanie bez problemu przetrwać susze. Podlewamy je niezbyt często, choć regularnie.

Bardzo istotne w uprawie słoneczników jest nawożenie roślin. Powinny mieć zapewnią odpowiednia ilość potasu i mikroelementów (np. molibdenu). Gdy roślina wzrasta, warto glebę nawozić siarczanem potasu, potem nawozem wieloskładnikowym.

Zastosowanie

Oprócz niezaprzeczalnej funkcji dekoracyjnej, słoneczniki możemy wykorzystać do kompozycji kwiatowych ciętych, słoneczne rośliny przenosząc do wnętrza.

Kiedy głowy roślin zmienią kolor na brązowy możemy pozyskiwać z nich tak lubiane nasiona słonecznika. Bogate w witaminy i minerały, są doskonałym dodatkiem do potraw, a także świetną przekąską.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl
Zdjęcia: Dreamstime

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


maj 20, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty