Start Arrow Finanse i prawoArrowBudowa i prawoArrow Śmietnik koło domu: czy wymaga zgłoszenia?

Śmietnik koło domu: czy wymaga zgłoszenia?

Śmietnik to niezbędny element zagospodarowania działki. Pojemniki na odpady najczęściej zasłania się zadaszonymi osłona lub ścianami pełnymi bądź ażurowymi, ukryty pod zabudową czy w ogrodzeniu nie ingeruje w aranżację ogrodu. Czy taka zabudowa śmietnika wymaga zgłoszenia w urzędzie?

(fot. Atlas)

Czy budowę śmietnika trzeba zgłaszać?

Prawo budowlane wskazuje, że śmietniki, czyli obiekty użytkowe służące utrzymaniu porządku należą do małej architektury ogrodowej, ta zaś nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, a gdy budowana jest na prywatnej posesji – nie jest konieczne również jej zgłaszanie do urzędu. Z tego może wynikać, że śmietnik koło domu możemy wybudować bez żadnych formalności.

Uwaga!

Mała architektura ogrodowa to niewielkie obiekty budowlane, zatem jeżeli zabudowa śmietnika jest pokaźnych rozmiarów obiektem, urząd może zakwestionować jej budowę bez zgłoszenia.

Wiaty, altanki ogrodowe czy małe parterowe budynki gospodarcze, a także ogrodzenie od strony ulic wymagają zgłoszenia. Podobnie budowa śmietnika – jeżeli nie może zaliczyć się do małej architektury (niewielkich obiektów) konieczne będzie zgłoszenie.

W zgłoszeniu trzeba określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia, a także dołączyć rysunek i kopię mapy z usytuowaniem śmietnika na działce. Standardowo potrzebne będzie również oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Prace budowlane możemy rozpocząć po 30 dniach od daty zgłoszenia, jeżeli urząd nie wniesie sprzeciwu.

(fot. Röben)

Usytuowanie śmietnika zgodne z prawem

Usytuowanie śmietnika na działce musi być zgodne z rozporządzeniem w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Wynika z nich, że na terenie prywatnej posesji z zabudową jednorodzinną miejsce składowania odpadów musi być oddalone o min. 3 m od okien i drzwi oraz co najmniej 2 m od granicy z sąsiednią działką.

Uwaga!

Zadaszone osłony czy pomieszczenia, w których ustawimy pojemniki czy kontenery na odpady mogą znajdować się na granicy działki tylko wtedy, kiedy stykają się z podobnymi urządzeniami na działce sąsiedniej.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


marzec 11, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
3
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Komentarze

Najnowsze komentarze

fortek Odpowiedz 2014-12-04 13:54:47

Tak, masz rację. Taki śmietnik dobrze obudowany może być pięknym elementem ozdobnym. Też chyba skorzystam z usług firmy olto, wszedłem na ich stronę i obudowy wyglądają bardzo ładnie.

ruslan Odpowiedz 2014-11-03 11:31:11

Mi zabudowę do śmietnika wykonała firma Olto i pięknie się prezentuje. To nie tylko praktyczne miejsce na śmieci ale także piękny element infrastruktury wokół domu.

Plac zabaw w ogródku: czy wymaga zgłoszenia? | www.Dom.pl Odpowiedz 2014-06-13 08:42:38

[...] po zimie: jak przygotować basen do sezonu? Najlepsze bramy garażowe zdaniem ekspertów Śmietnik koło domu: czy wymaga zgłoszenia? Zagospodarowanie działki: jak wykonać ogrodzenie murowane? Budowa basenu krok po [...]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: finanse i prawo