Start Arrow Budowa domuArrow Solidny dom z cegły

Solidny dom z cegły

Amerykanie, pytając przyjezdnych z Polski, ile lat ma dom, w którym mieszkają, nie mogą się nadziwić, że w starych kamienicach mieszkają u nas zwykli ludzie. Wszak za oceanem im starszy dom – tym bogatszy właściciel. Ta sama prawidłowość powoli dociera także nad Odrę i Wisłę. To moda na retro, czyli na solidny dom z cegły.

Stary jak nowy

Okazuje się, że wcale nie trzeba kupować starego pruskiego domu. Wystarczy na naszych ścianach położyć płytki klinkierowe. I już nasza trzydziestoletnia willa zyskuje nową świeżość. Można sobie wybrać nowy kolor naszego domu. Tradycyjny czerwony? Cieniowany? Niebiesko-brązowy? A może burgund? W prosty sposób wybieramy nowe barwy, a także fakturę. Nowe ściany mogą być gładkie – jak nowe cegły albo ryflowane – jak szlachetne, starsze mury.

Gdzie tu oszczędzanie? Po pierwsze na remontach. Zewnętrzne ściany domu trzeba co kilka lat odnawiać. Utrzymanie otynkowanego domu to spory wydatek. Co kilka lat trzeba ponosić spore koszty oczyszczenia powierzchni, montowania rusztowania i położenia nowego tynku. No i malowanie. Płytki klinkierowe takich nakładów nie wymagają. Kładzie się je raz i po kłopocie.

fot. Roben

fot. Roben

Dobra płytka – czyli taka, której podstawą jest doskonałej jakości glina – zachowuje przez lata świeżość i kolor oryginału – przekonuje inż. Krzysztof Omilian, specjalista z firmy Röben.

fot. Roben

fot. Roben

Na klej i kołki

Za elewacją z płytek klinkierowych przemawia jeszcze jeden ważny argument. Pod warstwą płytek łatwo jest ukryć system izolacji cieplnej. Lekką warstwę ocieplenia można (co ważne w przypadku starszych domów – bez dodatkowego fundamentu) łączyć z elewacją za pomocą kleju i kołków. Znosi ona bez problemu niewielki ciężar płytek klinkierowych. Koszty ogrzewania można zredukować, w zależności od grubości materiału izolacyjnego, nawet do 50%. Ale to jeszcze nie koniec. Bo płytki nie chronią tylko przed warunkami atmosferycznymi. Także przed hałasem, co jest szczególnie istotne, gdy mieszkamy przy ruchliwej ulicy. Jest zatem sposób na to, żeby przeciętny dom stał się modny i oszczędzał pieniądze. To płytka klinkierowa.

Autor: Röben Ceramika Budowlana

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Lampa stołowa mini-trójnóg Czar lawendy

  • Nowoczesny Plafon Kantoor White

  • Plafon Harmony Black

  • Lampa Flexi Grochy Mix 3pł.

  • Lampa wisząca Romantica 2pł. Black

  • TK Lighting Zwis pojedynczy Alambre

  • ZTS zwis duży (ś:37) 1 pł. / patyna + czerwo...