Start Arrow Budowa domuArrow Spękania Tynku – jak ich uniknąć?

Spękania Tynku – jak ich uniknąć?

Mój sąsiad ocieplał dom i kładł nowe tynki w 2006 roku, a już ma je popękane. Firma budowlana zwala winę na materiały, sąsiad na wykonawstwo. Od czego zależy trwałość takiego ocieplenia? Są jakieś różnice w ich nanoszeniu?

Paweł Kielar, Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń

Przewrotnie zacznijmy od końca. Skoro już problem wystąpił, dobrze jest abyśmy z problemem nie pozostali sami. A zatem dobrze byłoby zgłosić reklamację do wykonawcy. Jeśli wykonawca, który realizował prace elewacyjne jest solidnym rzemieślnikiem, z pewnością będzie mu zależało na szybkim rozwiązaniu problemu.

Oczywiście usterka powinna zostać usunięta w ramach gwarancji. Każdy szanujący się wykonawca udziela około 5 letniej gwarancji na wykonane prace. Jeśli wykonawca uzna, że przyczyna spękań leży po stronie materiału, to zakładając, że elewacja została wykonana w oparciu o pełny system ociepleń, jego producent powinien bezzwłocznie pomóc w rozwiązaniu problemu.

Ale oczywiście jest to działanie post factum. A nikt z nas nie chciałby przecież na etapie realizacji myśleć o potencjalnych pracach remontowych.

(Spękania tynku na elewacji - jak ich uniknąć? fot. SSO)

A zatem tym razem od początku. Dobry projekt z pewnością pozwoli nam na ustrzeżenie się wielu błędów. Projektant powinien określić kolor elewacji i dopiero do wybranych kolorów dopasować technologię. Nigdy nie należy robić odwrotnie!!!

Kolory ciemne pochłaniają znaczną część promieniowania cieplnego. W związku z tym powłoka tynkarska oraz warstwa zbrojąca w tym konkretnym przypadku powinna być zaprojektowana z materiałów będących w stanie przenieść naprężenia termiczne, które z pewnością się pojawią.

Bardzo ważne jest, aby w projekcie znalazły się rysunki obrazujące wykonanie tzw. miejsc problematycznych. Takimi obszarami są z pewnością wszelkiego rodzaju otwory w elewacji. W każdym narożu, bowiem następuje duża koncentracja naprężeń i dlatego każdorazowo w tych właśnie miejscach umieszcza się dodatkowe wzmocnienia w postaci siatek diagonalnych. Ich brak to wręcz licencja na spękania!

Dobrze wykonany projekt powinien być tak obszerny, jak skomplikowana jest sama elewacja. Oczywiście nie trzeba chyba komentować jakości projektu, który zawiera jedynie rzuty elewacji z określeniem kolorów mas tynkarskich lub farb fasadowych.

Drugim bardzo ważnym ogniwem jest wykonawca. Jego doświadczenie jest dla potencjalnego inwestora nie do przecenienia. Dobry wykonawca będzie realizował prace na bazie sprawdzonych, systemowych produktów.

Dobry wykonawca będzie prawidłowo składował materiały użyte do prac fasadowych i będzie je wbudowywał w odpowiednich warunkach cieplno wilgotnościowych.

Dobry wykonawca będzie dbał wreszcie o to, aby prace prowadzone były pod czujnym okiem kierownika budowy, który każdorazowo zgłosi inspektorowi nadzoru każda pracę, ulegającą zakryciu.

Dobrze rozumiany nadzór na budowie z pewnością wychwyci ewentualny brak zakładów na siatkach zbrojących, brak dodatkowych wzmocnień w strefach, które są narażone na uderzenia. A to właśnie takie błędy w trakcie eksploatacji mogą stać się przyczyna pęknięć na powierzchni elewacji.

Warto jest tutaj wspomnieć również o prawidłowej kolejności prac i przestrzeganiu reżimów technologiczno – materiałowych. Często słyszy się, że niektóre systemy nie wymagają gruntowania przed położeniem wyprawy tynkarskiej. A potem podczas realizacji przy temperaturze 25 °C niezgruntowana warstwa zbrojona wypija całą wodę potrzebną do związania tynku. Tak wykonany tynk ma prawo być słaby, ma prawo popękać.

Przyczyna pęknięć leżeć może również po stronie materiałów. Produkty niesystemowe, produkty posiadające podejrzanie niską cenę, produkty przeterminowane wreszcie mogą również stać się przyczyna licznych wad, które w ekstremalnych przypadkach pojawią się na elewacji w postaci spękań.

Warto nadmienić, że zastosowany system ociepleń powinien posiadać aprobatę techniczną oraz deklarację zgodności potwierdzającą, że zastosowany system spełnia wymagania stawiane mu w tejże aprobacie.

Spękania na elewacji zatem to ewidentna oznaka braku zainteresowania oraz braku nacisku na rzeczy istotne, które zostały opisane powyżej. Podejmując się wykonania nowej elewacji powinniśmy od samego początku zaangażować się w proces jej powstawania. Im więcej uwagi poświęcimy na etapie przygotowania inwestycji oraz jej wykonawstwa, tym bardziej przyjazna będzie jej eksploatacja.

Nie liczmy na to, że najtańszy wykonawca i najtańsze materiały zagwarantują nam spokój ducha. Nie kierujmy się hasłem „nikomu nie pozwolimy pobić naszych cen”, lecz raczej „nikomu nie pozwolimy się oszukać”.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor White

  • Plafon Harmony Black

  • Lampa Flexi Grochy Mix 3pł.

  • Lampa wisząca Romantica 2pł. Black

  • TK Lighting Zwis pojedynczy Alambre

  • ZTS zwis duży (ś:37) 1 pł. / patyna + czerwo...

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu