Start Arrow WykańczanieArrowNowe podłogi i posadzkiArrow Spoinowanie i szerokość fug

Spoinowanie i szerokość fug

Czy konieczne jest spoinowanie płytek ceramicznych? Jeżeli tak, to jaką szerokość powinna mieć fuga, chciałbym żeby była jak najmniej inwazyjna.

Odpowiada ekspert z firmy Ceramika Nowa Gala:

Spoina, popularnie nazywana fugą – to wypełnienie szczeliny między płytkami, które umożliwia im odkształcanie się pod wpływem naprężeń termicznych i konstrukcyjnych podłoża. Wprawdzie swobodne odkształcanie się płytek zapewniłoby pozostawienie pustej szczeliny między nimi, ale wtedy pomiędzy płytki dostawałyby się woda i brud.

Szerokość spoin (szerokość fug) musi być dostosowana nie tylko do upodobań użytkownika, ale przede wszystkim do wymiarów płytek i różnic temperatury w pomieszczeniu. Im są one większe, tym szersze powinny być spoiny. Choć nie ma jednej uniwersalnej recepty, która określa szerokość fug, to ogólnie przyjmuje się dla:

  • mozaiki – 1 mm,
  • płytek średnich – 3-5 mm,
  • dla płytek wielkoformatowych – 7-10 mm.

Podczas układania zachowanie tej samej szerokości spoin ułatwiają krzyżyki dystansowe.

Do spoinowania można przystąpić dopiero po stwardnieniu zaprawy klejowej, ponieważ spoiny utrudniają wysychanie zaprawy klejowej. Fugowanie można więc rozpocząć – zależnie od użytych materiałów – po 6-48 godzinach. Wtedy należy odpowiednio przygotować spoiny: z przestrzeni między płytkami usuwa się krzyżyki montażowe i resztki kleju, a krawędzie płytek zwilża wodą.

Jeśli okładzinę wykonuje się z płytek nieszkliwionych, o szorstkiej albo porowatej powierzchni, to jest to dobry moment na sprawdzenie, czy zaprawa nie przebarwi płytek. Jeśli zaprawa zostawia niezmywalne plamy, ułożone wykończenie trzeba przed spoinowaniem zagruntować odpowiednim preparatem.

Zaprawa do spoinowania płytek podłogowych powinna mieć konsystencję półpłynną, do ściennych – gęstoplastyczną, która nie wypłynie ze spoin. Podczas rozrabiania zaprawy należy dodać tyle wody, ile zaleca producent. Nadmiar wody powoduje różnice kolorystyczne, kruchość fugi, jej pękanie i zmniejszenie twardości.

Rozrobioną zaprawę nakłada się szpachelką lub pacą, rozprowadzając ją najpierw ruchem ukośnym, a potem prostopadłym do jednej z krawędzi płytek. Masę należy zużyć w ciągu 30-60 minut od przygotowania. Po zgarnięciu nadmiaru zaprawy powierzchnię płytek czyści się, a po przeschnięciu spoin (10-15 minutach) nadaje się im kształt.

Aby uniknąć różnych odcieni spoiny, kolorowe fugi należy czyścić gąbką o takiej samej wilgotności i z taką samą intensywnością oraz wygładzać je w tym samym czasie. Dotyczy to przed wszystkim zapraw o bardzo intensywnych barwach.

Po zakończeniu prac płytki przeciera się lekko wilgotną gąbką, uważając przy tym, by nie wymyć świeżej fugi. Zaprawa lepiej zwiąże, jeśli w ciągu kilku pierwszych dni będzie lekko zwilżana wodą.

(Kolekcja TRADIZIONI - Ceramika Nowa Gala)

(Kolekcja TRADIZIONI - Ceramika Nowa Gala)

Czy konieczne jest spoinowanie płytek ceramicznych? Jeżeli tak, to jaką szerokość powinna mieć fuga, chciałbym żeby była jak najmniej inwazyjna.
Odpowiada ekspert z firmy Ceramika Nowa Gala:
Spoina, popularnie nazywana fugą – to wypełnienie szczeliny między płytkami, które umożliwia im odkształcanie się pod wpływem naprężeń termicznych i konstrukcyjnych podłoża. Wprawdzie swobodne odkształcanie się płytek zapewniłoby pozostawienie pustej szczeliny między nimi, ale wtedy pomiędzy płytki dostawałyby się woda i brud. Szerokość spoin musi być dostosowana nie tylko do upodobań użytkownika, ale przede wszystkim do wymiarów płytek i różnic temperatury w pomieszczeniu. Im są one większe, tym szersze powinny być spoiny. Choć nie ma jednej uniwersalnej recepty, która określa szerokość fug, to ogólnie przyjmuje się dla mozaiki – 1 mm, płytek średnich – 3-5 mm, a dla płytek wielkoformatowych – 7-10 mm. Podczas układania zachowanie tej samej szerokości spoin ułatwiają krzyżyki dystansowe.
Do spoinowania można przystąpić dopiero po stwardnieniu zaprawy klejowej, ponieważ spoiny utrudniają wysychanie zaprawy klejowej. Fugowanie można więc rozpocząć – zależnie od użytych materiałów – po 6-48 godzinach. Wtedy należy odpowiednio przygotować spoiny: z przestrzeni między płytkami usuwa się krzyżyki montażowe i resztki kleju, a krawędzie płytek zwilża wodą. Jeśli okładzinę wykonuje się z płytek nieszkliwionych, o szorstkiej albo porowatej powierzchni, to jest to dobry moment na sprawdzenie, czy zaprawa nie przebarwi płytek. Jeśli zaprawa zostawia niezmywalne plamy, ułożone wykończenie trzeba przed spoinowaniem zagruntować odpowiednim preparatem.Zaprawa do spoinowania płytek podłogowych powinna mieć konsystencję półpłynną, do ściennych – gęstoplastyczną, która nie wypłynie ze spoin. Podczas rozrabiania zaprawy należy dodać tyle wody, ile zaleca producent. Nadmiar wody powoduje różnice kolorystyczne, kruchość fugi, jej pękanie i zmniejszenie twardości. Rozrobioną zaprawę nakłada się szpachelką lub pacą, rozprowadzając ją najpierw ruchem ukośnym, a potem prostopadłym do jednej z krawędzi płytek. Masę należy zużyć w ciągu 30-60 minut od przygotowania. Po zgarnięciu nadmiaru zaprawy powierzchnię płytek czyści się, a po przeschnięciu spoin (10-15 minutach) nadaje się im kształt. Aby uniknąć różnych odcieni spoiny, kolorowe fugi należy czyścić gąbką o takiej samej wilgotności i z taką samą intensywnością oraz wygładzać je w tym samym czasie. Dotyczy to przed wszystkim zapraw o bardzo intensywnych barwach. Po zakończeniu prac płytki przeciera się lekko wilgotną gąbką, uważając przy tym, by nie wymyć świeżej fugi. Zaprawa lepiej zwiąże, jeśli w ciągu kilku pierwszych dni będzie lekko zwilżana wodą.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Promocja

    Mop chenille z kijem teleskopowym 120 cm

  • Kinkiet HILTON SILVER TK Lighting + gratis żar...

  • Listwa Snow 3pł. spot czarny

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wykańczanie