Start Arrow WykańczanieArrowSchody i balustrady w domuArrow Sposób na schody zewnętrzne

Sposób na schody zewnętrzne

Ważnym elementem każdego wejścia do budynku są schody zewnętrze, które poza funkcją użytkową pełnią też rolę dekoracyjną. Zastosowanie prefabrykowanych systemów schodowych jest rozwiązaniem, gwarantującym oszczędność czasu oraz trwałość konstrukcji.

O czym należy pamiętać montując schody zewnętrzne radzi Krzysztof Omilian z Röben Polska:

Zobacz także:

Wymogi, które powinny spełniać fachowo wykonane schody wejściowe, to komfort i bezpieczeństwo użytkowników. Jako zewnętrzny element bryły domu, schody muszą być także odporne na działanie różnego rodzaju czynników atmosferycznych, takich jak wilgoć i niskie temperatury.

Ważnym parametrem, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze materiału wykończeniowego na schody, jest jego nieścieralność, która przekłada się na trwałość i estetykę całej konstrukcji.

fot. Roben

(fot. Röben)

Schody zewnętrzne idealnie dopasowane

Budując schody wejściowe należy wziąć pod uwagę odpowiednie nachylenie ich biegu oraz właściwe wymiary stopni, tak aby schody były bezpieczne i wygodne dla użytkowników.

Optymalna szerokość i wysokość stopni powinna być dopasowana do przeciętnej długości stawianego przez człowieka kroku – jest to około 60-65 cm. Zgodnie z obliczeniami ekspertów, wygodne schody powinny więc składać się ze stopni, których wysokość wynosi około 18 cm, a szerokość około 27 cm. Wtedy jeden krok na schodach będzie obejmował dystans mieszczący się w granicach 60 – 65 cm.

Konstrukcja schodów narzucona jest często przez bryłę budynku, a wskazane powyżej parametry nie zawsze mogą być zachowane. Zależność pomiędzy wysokości i szerokością stopni schodów wyraża w takich przypadkach prosta zasada: im stopnie są wyższe, tym bardziej powinny być wąskie. I odwrotnie – im są niższe, tym większa powinna być ich szerokość, oczywiście, przy odpowiednio zachowanych proporcjach i granicach.

Montaż schodów zewnętrznych w jedną godzinę

Tradycyjna metoda budowy schodów wymaga wykonania najpierw warstwy betonowej, a następnie jej obudowy klinkierem lub innym materiałem. Możemy jednak zdecydować się na prefabrykowane systemy schodowe, dostarczane na plac budowy w formie gotowej już konstrukcji. Rozwiązanie to pomaga nie tylko zaoszczędzić czas, ale również daje gwarancję idealnego dopasowania poszczególnych stopni pod względem rozstawu i nachylenia.

Poza gwarancją trwałości, istotną zaletą gotowych systemów schodowych jest szybkość ich montażu.

  • Na fundamencie układa się pierwszą warstwę schodów.
  • Pustą przestrzeń wewnątrz konstrukcji można wypełnić, nie jest to jednak konieczne.
  • Następnie nakłada się kolejną warstwę, czyli drugi stopień schodów.
  • W zależności od tego ilu stopniowe schody zostały uwzględnione w projekcie, nakładamy następne warstwy lub zakończamy całość podestem.

Wykonanie schodów z wykorzystaniem prefabrykowanych elementów zajmuje zaledwie godzinę.

Etapy montażu schodów, fot. Roben

(Etapy montażu schodów, fot. Röben)

W ten prosty sposób można wykonać nie tylko schody wejściowe, ale też różnego rodzaju przejścia ze ścieżek ogrodowych na tarasy.

Niemałe znaczenie mają również walory estetyczne gotowych systemów schodowych, które bez problemu dopasujemy do koloru tynkowej lub klinkierowej elewacji. Ich otoczenie można ułożyć dobraną kolorystycznie klinkierową cegłą brukową, dzięki czemu uzyskamy wrażenie jednorodnej całości.

Renowacja schodów zewnętrznych

Wystawione na ciągle działanie czynników atmosferycznych schody zewnętrze z czasem mogą ulec zniszczeniu. Zastosowanie gotowych systemów schodowych jest rozwiązaniem polecanym również do renowacji starych schodów, na które po prostu nakłada się nowe, przygotowane na wymiar konstrukcje.

Podłoże nie wymaga praktycznie żadnego przygotowania. Nowe schody układa się na zastanej już warstwie nośnej, na której montuje się masywny rdzeń betonowy, oklejony uprzednio klinkierowymi płytkami elewacyjnymi. I w tym przypadku, całą pracę można wykonać w jedną godzinę.

Renowacja schodów tradycyjną metodą z pewnością trwałoby znacznie dłużej, choćby ze względu na konieczność odczekania czasu, potrzebnego na związanie zaprawy pomiędzy cegłami. Gotowe systemy schodowe dostarczane są na plac budowy w postaci warstw, gdzie spoinowanie zostało już wcześniej wykonane.

Cegła – materiał na trwałe schody

Zobacz, co jeszcze wykończyć klinkierem:

Większość schodów zewnętrznych wykonuje się najczęściej z betonu, stanowiącego warstwę wewnętrzną, oraz klinkieru, płytek ceramicznych lub kamienia, stosowanych na ułożenie warstwy zewnętrznej. Argumentami przemawiającymi za wykorzystaniem cegły klinkierowej są przede wszystkim jej wytrzymałość na ścieranie i różnego rodzaju warunki zewnętrze, mrozoodporność oraz bardzo niska nasiąkliwość. Jako zewnętrzna warstwa gotowych systemów schodowych, gwarantuje ich estetyczny wygląd na wiele lat.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Kasia Odpowiedz 2015-05-01 11:10:56

Dzień dobry Chciałabym wykończyć rodzicom schody. Zrobione są z betonu. Ułożone na długości ok 8m. Są starszymi osobami. Dlatego zaplanowałam im barierkę do nich aby mogli się podtrzymywać . Pozostaje mi dobranie materiału, czy jakiegoś systemu , który nadawał by się do pokonywania tej przeszkody zimą. Tym bardziej , że zamieszkują tereny górzyste. Do tej pory znalazłam jedynie albo kamień na grubość 5 cm- który nie nadaje się na wykończenia, albo 1,5 cm płytki tarasowe, raczej będące dekorają pod leżaki niż materiałem na zimowe schody. Za każdą wiedzę i pomysł będę bardzo wdzięczna. Pozdrawiam Kasia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Oprawa stołowa BALANZA

  • Pojedyncza lampa wisząca Trick Black

  • Lampa wisząca Wire Black 5pł.

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wykańczanie