Start Arrow Finanse i prawoArrow Sprawdź, czy deweloper może zmienić określone w umowie materiały?

Sprawdź, czy deweloper może zmienić określone w umowie materiały?

W umowie deweloperskiej zawarto zapis zgodnie, z którym deweloper ma bez ważnej przyczyny możliwość zmiany wskazanych wcześniej materiałów budowlanych. Czy takie działanie jest zgodne z prawem?

Naszym Czytelnikom odpowiada
Paweł Kobierzewski,
starszy prawnik w Kancelarii Prawnej
Trinity Waluga i Wspólnicy

Zgodnie z postanowieniami nowej ustawy deweloperskiej zarówno technologie wykonania, jak i standardy wykończeniowe – a więc i materiały budowlane wykorzystywane w ramach danej inwestycji – nie mogą być zmieniane bez wiedzy konsumenta. Dotyczy to również zamiany materiałów na takie, które nie pogorszą stanu technicznego budynku lub nie zwiększą kosztów budowy.

W praktyce jednak do czasu ostatecznego uzyskania pozwolenia na użytkowanie deweloperzy wielokrotnie modyfikują przedstawiony projekt. Działanie takie jest kwestionowane przez UOKIK, który w postępowaniu wyjaśniającym dotyczącym jednego z olszyńskich deweloperów uznał za niedozwolony następujący zapis umowy deweloperskiej:
Wykonawca zastrzega sobie prawo zastosowania w trakcie realizacji budowy – bez uzgodnienia z Zamawiającym – materiałów zastępczych nie pogarszających technologicznie stanu technicznego budynku mieszkalnego jednorodzinnego w zabudowie szeregowej wraz z garażem oraz nie powiększających kosztów budowy.

UOKIK stwierdził, iż jednostronna zmiana materiałów jest istotną zmianą świadczenia i jako taka wymaga uzyskania zgody nabywcy. Wyjątek od powyższej reguły mogą jedynie stanowić sytuacje, gdy było to wcześniej przewidziane w umowie lub wynika z ważnej przyczyny np. ze zmiany przepisów technicznych czy budowlanych. Większość umów nie zabezpiecza jednak deweloperów w tym aspekcie, wprost przewidując, że w każdym wypadku mają oni prawo do zmiany używanych materiałów budowlanych na materiały zastępcze.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Grudzień 12, 2012
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty