Start Arrow InstalacjeArrow Sprawdź grzejnik przed sezonem grzewczym. 3 kroki do sprawnej instalacji w mieszkaniu

Sprawdź grzejnik przed sezonem grzewczym. 3 kroki do sprawnej instalacji w mieszkaniu

Wczesna jesień to ostatni dzwonek na przygotowanie instalacji grzewczej do nadchodzącego sezonu. Wiele z zadań, mających na celu konserwację grzejników, możemy przeprowadzić sami, bez konieczności wzywania fachowców. Zobacz, co należy zrobić, by grzejniki w mieszkaniu działały bez zarzutów przez całą zimę.

Przytulne i ciepłe mieszkanie zimą wymaga sprawnie działającej instalacji. fot. Dreamstime

Grzejnik musi być czysty, by grzał efektywnie i  nie zagrażał zdrowiu

Zakurzony grzejnik nie tylko utrudnia prawidłową cyrkulację powietrza, ale również powoduje rozprzestrzenianie się kurzu po mieszkaniu, co ma negatywny wpływ na samopoczucie osób, szczególnie cierpiących na alergię. Ponadto w pomieszczeniu, w którym działa zakurzony kaloryfer długo unosi się nieprzyjemny, męczący i trudny do usunięcia zapach przypalonego brudu. Dlatego zanim grzejnik zostanie uruchomiony, koniecznie starannie wyczyśćmy go z zanieczyszczeń.

szczotka do czyszczenia grzejnika

Grzejnik myjemy (gdy jest zimny!) wodą z dodatkiem delikatnego detergentu (np. płynu do naczyń), po czym wycieramy do sucha. W przypadku kaloryferów z żeberkami pamiętajmy, by dokładnie oczyścić szczeliny między nimi – służy do tego specjalna szczotka, którą mają w ofercie producenci grzejników. Możemy również samodzielnie przygotować czyścić, owijając papierowym ręcznikiem nasączonym wodą z płynem drewnianą, cienką listewkę bądź chociażby drewnianą łyżkę kuchenną. Nie używajmy ani silnych detergentów, ani ostrych szczotek, które mogą uszkodzić powierzchnię grzejnika.

Do wnętrz z dużymi przeszkleniami wybieramy grzejniki kanałowe. fot. Dreamstime
W grzejnikach kanałowych kratki łatwo się zdejmuje w celu odkurzenia kanału. fot. Purmo

Jeżeli nasz kaloryfer jest pożółkły, to już naprawdę ostatni moment na odświeżenie jego wyglądu. Malowanie grzejników możemy przeprowadzić tylko wtedy, gdy urządzenie jest zimne farby do grzejników można stosować w temperaturze wynoszącej maksymalnie ok. 30 stopni – taką informację znajdziemy na każdym opakowaniu emalii. Kaloryfer w sezonie grzewczym ma znacznie wyższą temperaturę.

Do malowania grzejników możemy użyć farby do metalu, zwracając jednak uwagę czy spełniają bardzo istotne parametry. Po pierwsza powinny mieć podwyższoną odporność na wysoką temperaturę. Po drugie – nie żółknąć pod wpływem ciepła. Kolejnym ważną cechą jest duża zdolność krycia i doskonała przyczepność do podłoży. Informacje o tym, jakie parametry ma dana farba znajdziemy na opakowaniu.

Producenci farb oferują teraz produkty przeznaczone właśnie do malowania kaloryferów. Są to najczęściej farb wodorozcieńczalne, na spoiwie akrylowym, ale można dostać również lakiery akrylowe szybkoschnące, posiadające doskonałe właściwości krycia. 

malowanie grzejnikow, malowanie kaloryfera

Grzejnik musi mieć miejsce do pracy, by powietrze cyrkulowało

Podstawową zasadą jest montaż grzejników w miejscach, gdzie występują największe straty ciepła, dlatego najczęściej grzejnik znajduje się pod oknem. Zapewnia to odpowiednią cyrkulację powietrza i konwekcję – generowane ciepło skieruje się ku górze, zmiesza z chłodem spływającym z okna i równomiernie rozejdzie po pomieszczeniu.

Grzejnik łazienkowy nie powinien się znajdować bezpośrednio pod kratką wentylacyjną, gdyż zasysa ona powietrze, co w efekcie prowadzi do wychłodzenia pomieszczenia.

Grzejnik powinien mieć zapewnioną odpowiednią przestrzeń do pracy. Odległość pomiędzy nim a podłogą oraz parapetem powinna wynosić od 10 do 12 cm. Kolejnym istotnym elementem jest długość i szerokość parapetu, który powinien być dopasowany do konkretnego modelu grzejnika. Jeżeli kaloryfer znajdzie się na ścianie wewnętrznej warto powiesić nad nim półkę, która sprawi, że ciepłe powietrze będzie się właściwie załamywać.

Pamiętajmy, by nie zasłaniać grzejników meblami czy zasłonami. Powietrze nie może swobodnie krążyć, a tym samym efektywność ogrzewania jest ograniczona.

Grzejnik musi być odpowietrzony, by sprawnie działał

Głośna praca – bulgotanie wody, szumy, gwizdy lub nierównomierne oddawanie ciepła świadczą o zapowietrzeniu grzejnika. Nowoczesne grzejniki płytowe wyposażone są w ręczny odpowietrznik (odpowietrznik miejscowy), znajdujący się u góry urządzenia. Dzięki nim w prosty sposób, bez konieczności wzywania fachowca, możemy sami usunąć z instalacji zgromadzone gazy (powietrze, wodór, siarkowodór), których obecność najczęściej spowodowana jest mikroskopijnymi nieszczelnościami (zbyt małymi, by przedostawała się przez nie woda).

Odpowietrznik miejscowy ręczny znajduje się na górze urządzenia. Wystarczy go przekręcić, by z instalacji wydostał się niepożądany gaz. fot. Dreamstime

Autor: Redakcja DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Wrzesień 29, 2015
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Lampa wisząca Galaxy 1649

  • Kinkiet Maja Gray

  • Lampa wisząca Artwood Dąb 6pł.

  • Lampa Biurkowa Vaio White

  • Lampa podłogowa Maja Black

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje