Start Arrow Budowa domuArrow Sprawdź, jakie okna ograniczą straty ciepła w mieszkaniu

Sprawdź, jakie okna ograniczą straty ciepła w mieszkaniu

Choć ostatnio dużo mówi się o poprawie efektywności energetycznej w budownictwie, a Unia Europejska wprowadza kolejne zaostrzenia w wymaganiach dotyczących energooszczędności budynków, wiele z nich wciąż nie posiada dostatecznej izolacyjności termicznej. Efektem tego mogą być wysokie rachunki za prąd, gaz i ogrzewanie. Miesięczne opłaty możemy zminimalizować również poprzez dobór odpowiedniej stolarki okiennej.

Co możemy zrobić, aby ograniczyć straty ciepła w mieszkaniu, zamiast płacić wysokie rachunki za jego ogrzewanie?

(Miesięczne opłaty możemy zminimalizować również poprzez dobór odpowiedniej stolarki okiennej. fot. MS więcej niż OKNA)

Dom energooszczędny

Okna, które kupujemy do mieszkań powinny charakteryzować się jak najniższym współczynnikiem przenikania ciepła Uw. Jest on bardzo ważny z punktu widzenia kosztów utrzymania budynku i komfortu jego użytkowania, ponieważ określa, ile ciepła tracimy przez okno – więc im jest niższy, tym lepiej. Aby ułatwić porównanie różnych rodzajów okien, parametr ten powinien być podany dla okna referencyjnego, którego wymiary wynoszą 1230 x 1480, ponieważ jego wartość jest ściśle związana z rozmiarem okna.

Czasami producenci, aby uzyskać lepszy wynik, podają współczynnik dla większych rozmiarów okna (np. 1500 x 1500), jednak takiego wyniku nie można porównywać z wynikiem dla okna referencyjnego.

W procesie wykorzystywania energii słonecznej, rolę elementów pozyskujących ciepło promieniowania słonecznego pełnią również okna i inne przegrody szklane. Optymalnym rozwiązaniem umiejscowienia okien jest rozmieszczenie największej ich ilości w elewacji południowej lub południowo-zachodniej. Tylko wtedy mogą one dać zyski energetyczne od promieniowania słonecznego.

Paweł Wróblewski, Dyrektor Związku Polskie Okna i Drzwi, niezależnej organizacji, zrzeszającej producentów, dostawców i dystrybutorów stolarki budowlanej:
Ciepło pozyskiwanie jest w wyniku przedostania się promieniowania słonecznego do wnętrza i konwersji w promieniowanie podczerwone.

Innowacyjne rozwiązania

Na rynku dostępna jest szeroka oferta nowoczesnych okien, pozwalających osiągnąć dużą oszczędność zużywanej energii. W celu ograniczenia strat ciepła najczęściej decydujemy się na okna z zastosowaniem szyb zespolonych termoizolacyjnych. Szyba taka składa się z dwóch czy nawet trzech tafli szklanych, oddzielonych ramkami. W celu ograniczenia strat energii, jedna (a w wersji trzyszybowej – dwie) z powierzchni takiej szyby zespolonej pokryta jest specjalną powłoką, która zmniejsza przenikanie ciepła ze środka na zewnątrz, jedynie minimalnie ograniczając dopływ światła do pomieszczenia. Innym sposobem jest wypełnienie komory między szybami gazem szlachetnym – argonem lub kryptonem.

Producenci okien sięgają też po własne, coraz bardziej innowacyjne rozwiązania.

Janusz Komurkiewicz, Dyrektor Marketingu w firmie FAKRO, produkującej m.in. energooszczędne okna dachowe:
W najnowszej konstrukcji produkowanych przez  nas okien energooszczędny pakiet szybowy osadzony jest w specjalnie zaprojektowanej, poszerzonej ramie skrzydła. Taka konstrukcja minimalizuje zjawisko powstawania mostków cieplnych oraz zapewnia lepszą izolacyjność okna.

Szerokość profili jest też bardzo ważna w oknach PVC, ponieważ to ona w głównej mierze wpływa na izolacyjność, a nie –  jak się powszechnie sądzi – ilość komór.
Barbara Sarna, Kierownik Działu Marketingu w firmie MS więcej niż OKNA, specjalizującej się w produkcji okien energooszczędnych:
Niski współczynnik przenikania ciepła osiągamy m.in. dzięki 6-komorowym profilom o szerokości aż 92 mm, szybie SUPERtermo czy specjalnym wzmocnieniom termicznym.

Tego typu technologie pozwalają uzyskać wartości współczynnika Uw dla okna referencyjnego na poziomie 0,74 W/m2K.

Dobry montaż to podstawa

Ogromne znaczenie ma również prawidłowy montaż okien, który oprócz mechanicznego zamocowania okien, ma spełniać funkcje izolacyjne. Prawidłowo wykonana izolacja powinna mieć cechy identyczne jak izolacja dachu: paroszczelna od środka, aby wilgoć z pomieszczenia nie wnikała w głąb spoiny, izolacja termiczna w środkowej części, a od zewnątrz izolacja paroprzepuszczalna. Zadaniem tej ostatniej jest zapewnienie możliwości wydostania się ewentualnej wilgoci ze spoiny i zabezpieczenie jej przed wodą opadową.

Ponieważ każde zabezpieczenie jest tak dobre, jak jego najsłabszy punkt, ciągłość izolacji powinna być zachowana na całym obwodzie okna. Aby optymalnie wykorzystać właściwości izolacyjne okna, montuje się je dokładnie w strefie izolacji, czyli nad styropianem lub wełną mineralną (tzw. „ciepły montaż”).

Artur Głuszcz, Dyrektor ds. Produkcji MS więcej niż OKNA:
Prawidłowe zamontowanie okna w izolacji ściany umożliwiają specjalne systemy wsporników. Dobry handlowiec lub montażysta powinien sam zaproponować takie rozwiązanie. Jeśli tak się nie stanie, sami zapytajmy o taką możliwość, ponieważ straty ciepła spowodowane niewłaściwym montażem mogą nas w sumie kosztować więcej niż dodatkowe koszty na zakup wsporników czy materiałów izolacyjnych, nie mówiąc już o dodatkowych efektach w postaci zawilgocenia ściany wokół okna.

W przypadku okien dachowych, podczas montażu istotne jest, aby szczeliny pomiędzy oknem a konstrukcją dachu zostały dokładnie wypełnione materiałem termoizolacyjnym.  Można zastosować specjalny kołnierz uszczelniający w wersji Thermo z dodatkową termoizolacją wokół okna. Instalacja okna w konstrukcji dachu i połączenie go z pokryciem dachowym za pomocą kołnierza uszczelniającego to główna część montażu.

Sławomir Kwarciak, Produkt Menedżer ds. okien dachowych w firmie FAKRO:
Ważne jest także staranne ułożenie izolacji termicznej wokół okna oraz zabezpieczenie jej przed zawilgoceniem np. poprzez wykorzystanie gotowego zestawu izolacyjnego. Ograniczy to możliwość tworzenia się mostków termicznych wokół okna i ochroni przed stratami ciepła w zimie. Zwiększy również trwałość okna dachowego i podniesie komfort użytkowania poddasza.

(Gotowego zestaw izolacyjny ogranicza możliwość tworzenia się mostków termicznych wokół okna i podnosi komfort użytkowania poddasza. fot. FAKRO)

Paweł Wróblewski, Dyrektor Związku Polskie Okna i Drzwi:
Stosowanie oryginalnych produktów sprawdzonych polskich producentów znacznie podnosi jakość montażu, poprawia szczelność oraz odpowiednią energooszczędność i trwałość okna.

Źle zamontowane lub niskiej jakości okna mogą być przyczyną dużych strat ciepła. Nie bójmy się więc korzystać z najnowocześniejszych rozwiązań, które pozwolą nam w maksymalnym stopniu oszczędzać na ogrzewaniu. Zaoszczędzimy wtedy na rachunkach, pomożemy chronić środowisko i będziemy mogli cieszyć się trwałymi rozwiązaniami przez długie lata…

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


grudzień 20, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
4
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Fiolik Odpowiedz 2016-05-31 21:56:38

Przy skrupulatnym wyborze okien nie zlekceważcie znaczenia dobrego montażu (ciepłego montazu). Nawet dobre okna niewiele dadzą, jeśli chodzi o izolację termiczną jeśli zostaną zamontowane byle jak, a to się zdarza nie tak znowu rzadko.

MEGI Odpowiedz 2015-12-28 13:18:56

Ja mam okna ENERGY z HENSFORTU , 6-komorowe przeznaczone do budownictwa pasywnego. Jestem bardzo zadowolona i polecam. Solidne !!!

Aks Odpowiedz 2015-03-25 23:22:57

Zawsze trzeba też pamiętać o dobrym montażu! Warto zwracać na to uwagę żeby później nie męczyć się z reklamacjami i nie tracić nerwów. Od razu lepiej wziąć dobrą ekipę.

jania Odpowiedz 2014-01-21 08:21:03

Mamy pasywny dom i energooszczędne okna, które zatrzymują ciepło w domu. Okna robią wrażenie, pięknie się prezentują i są solidnie wykonane bo z zewnętrzną nakładką aluminiową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645

  • Lampa satynowa Fiona Czarna-Juta Boho 50cm

  • Promocja

    Lampa wisząca dzwoneczki Chmurki Pink + 3 żar...

  • Lampa podłogowa nowoczesna BOHO Black 1pł. ra...

  • Ścierka do mycia okien 35x35

  • Kinkiet Lagos Black TK Lighting

  • Lampa sufitowa Plafon CLEO 400 120W Czarny E27

  • Lampka stołowa drewniana - Elegant