Start Arrow OgródArrow Sprawdź stan bielonego drzewa. W lutym warto powtórzyć bielenie drzew owocowych

Sprawdź stan bielonego drzewa. W lutym warto powtórzyć bielenie drzew owocowych

Bielenie drzew owocowych chroni drzewo przed szkodliwym działaniem wahającej się zimą temperatury. W lutym należy sprawdzić stan drzew bielonych i w razie potrzeby powtórzyć zabieg.

Jabłonie, grusze, wiśnie, śliwy czy czereśnie są szczególnie wrażliwe na przemarzanie. Bielenie drzew owocowych ma za zadanie zabezpieczenia ich przed negatywnym działaniem zimowej temperatury.

Tkanki drewna i kory, przemarznięte po zimowych mrozach, są narażone na rozhartowanie się pod wpływem nagłego ciepła, które pojawia się już w styczniu, lutym czy w marcu. Nocą, gdy mróz znów przytnie, przebudzone do życia tkanki znowu marzną, co powoduje rany zgorzelinowe i pionowe pęknięcia na pniach.

Szczególnie starannie pomalujmy pień od południowej strony – to tam najczęściej powstają rany zgorzelinowe, gdyż ta strona nagrzewa się intensywniej.

Bielenie drzew owocowych : termin

Duże wahania temperatury następują około przedwiośnia, wtedy na pierwsze bielenie drzew owocowych jest już za późno. Należy je przeprowadzić znacznie wcześniej, na początku grudnia, by po nowym roku drzewa były już przygotowane do zmiennej aury.

W lutym należy sprawdzić stan bielonych drzew i jeśli widoczne są ubytki w zabezpieczeniu, zabieg należy powtórzyć.

Bielenie drzew owocowych krok po kroku

Do bielenia drzew owocowych wykorzystuje się tzw. mleko wapienne. Jest to mieszanka wapna i wody (2 kg wapna na 10 l wody). Mieszanka lepiej będzie przywierać do pnia, jeśli dodamy do niej nieco gliny lub krochmalu z mąki ziemniaczanej.

Wymieszane mleko wapienne nakłada się na pień drzewa pędzlem z miękkim włosiem. W przypadku nierównej kory doskonale sprawdzi się tzw. ławkowiec. Co istotne, pień drzewa od strony północnej nie wymaga bielenia. Ta strona nie jest narażona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Za to bardzo starannie należy nałożyć preparat na pień wystawiony na południową stronę, która znacznie się nagrzewa.

Autor: Redakcja DOM.pl/mh

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Styczeń 25, 2017
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty