Start Arrow Bez kategoriiArrow Sprawdzone sposoby na usuwanie wilgoci z domu

Sprawdzone sposoby na usuwanie wilgoci z domu

Wilgoć jest częstym problemem w polskich domach. Jej przyczyny są różne, ale najczęstszą jest wadliwa wentylacja. Problemy z zawilgoceniem nasilają się jesienią i zimą i bardzo często nie zauważamy ich pierwszych oznak. Wilgoci zdecydowanie lepiej zapobiegać niż leczyć. Oto kilka sprawdzonych sposobów jak tego dokonać.

Skąd bierze się wilgoć?

Okres jesienno-zimowy, kiedy temperatura powietrza spada, dni są krótsze, a opady częstsze, sprzyja powstawaniu wilgoci. W takich warunkach para wodna nie ma jak się ulotnić, więc może osiadać na ścianach czy szybach.

W pomieszczeniach prawidłowa wilgotność powietrza przy temperaturze 20-22°C powinna wynosić 30-65%. Powyżej 80% wilgotności tworzą się idealne warunki do rozwoju grzybów, dlatego trzeba robić wszystko, aby nie przekroczyć tej granicy. Nie lekceważmy też pierwszych objawów takich jak skraplanie się wody na szybach czy ciemne plamy na ścianach.

Para wodna na szybie od wewnętrznej strony nie musi być wadą; informuje nas to o szczelności okna. Jest to naturalne zjawisko fizyczne – gdy ogrzane powietrze spotyka się z chłodniejszą powierzchnią dochodzi do skroplenia. Dzięki temu wiemy też, że wilgotność powietrza w pomieszczeniu raczej przekracza 60%, co powinno zwrócić naszą uwagę.

Domowe sprawdzone sposoby na wilgoć

Wystarczy otworzyć okna na kilkanaście minut do godziny, żeby doprowadzić do wymiany powietrza w pomieszczeniu, co ochroni nasze domy przed wilgocią. Nie zapominajmy też o włączaniu okapów podczas gotowania czy używaniu pokrywek, bowiem to właśnie w kuchni powstaje największa ilość pary wodnej.

W walce z wilgocią warto zacząć od prostych środków. Na początek wystarczy zawinąć trochę soli w gazę i pozostawić w wilgotnym miejscu. Jeżeli sól się rozpuści, należy powtórzyć operację. Świetnie jako pochłaniacz wilgoci sprawdzi się też kreda. Wystarczy kilka kawałków szkolnej kredy związać w bloczek taśmą i zostawić w zawilgoconym punkcie.

Można też walczyć z wilgocią i podnieść jakość powietrza w domu, a zarazem poprawić estetykę wnętrza i wpłynąć na ogólny komfort mieszkańców. Wystarczy w tym celu zaopatrzyć się w rośliny pochłaniające wilgoć, takie jak róża jerychońska, skrzydłokwiat, paprotki czy krąpie. Wyłapią one nadmiar wilgoci i sprawią, że mieszkanie będzie przyjemniejsze i ładniejsze.

Czasami nie zareagujemy na czas i na ścianach rozwinie się grzyb. W takiej sytuacji konieczne będzie jego jak najszybsze usunięcie. Najpierw usuńmy zapleśnioną część ściany, po czym skujmy tynk w miejscu jej występowania i jego okolicach. Następnie przygotujmy roztwór z octu i wody w stosunku 1:5, po czym zwilżmy przygotowanym środkiem gąbkę lub szczotkę i przetrzyjmy zagrzybioną przestrzeń. Jeżeli nie przyniesie to skutku, konieczne będzie zastosowanie profesjonalnego środka grzybobójczego, a w najgorszym wypadku nawet generalny remont.

Jak przeciwdziałać powstawaniu wilgoci?

Najważniejsze w walce z wilgocią jest jej zapobieganie. Dlatego kluczowa w tej kwestii jest właściwa izolacja ścian i instalacji sanitarnej. Oprócz walki z wilgocią, pozwoli nam to zapobiegać stratom ciepła.

Jedną ze sprawdzonych metod zapobiegania kondensacji pary wodnej na instalacjach są izolacje z pianki poliolefinowej. Na rynku są już dostępne takie rozwiązania izolacyjne. Jedno z nich to produkowany przez firmę Thermaflex system otulin ThermaSmart Pro. Cechuje się zamkniętą strukturą komórkową oraz wysokim współczynnikiem oporu dyfuzyjnego µ, co stanowi skuteczną barierę przed skraplaniem się wody na izolowanej powierzchni.

Ponieważ izolacja będzie bezpośrednio wystawiona na działanie pary wodnej, warto sprawdzić jak na nią reaguje – mówi Cezary Naliwajek, Sales & Marketing Manager Thermaflex Insulation Europe. Sprawdźmy zatem współczynnik oporu dyfuzyjnego pary wodnej μ określający przepuszczalność materiału; jego szczegółowe wartości określa europejska norma EN13469. Opór dyfuzyjny materiału jest tym wyższy, im grubszy jest dany materiał. Im wyższa wartość współczynnika µ, tym dany materiał lepiej chroni przed dyfuzją pary wodnej, a tym samym przed negatywnymi skutkami jej działania. – dodaje Cezary Naliwajek.

Koniecznie zwróćmy też uwagę na poprawny montaż materiałów izolacyjnych. Pozwoli nam to uniknąć remontów, a także zapobiegnie powstawaniu mostków cieplnych. Mostki termiczne to miejsca, które lepiej przewodzą ciepło niż reszta budynku, co skutkuje spadkiem temperatury w danym miejscu. Różnice temperatur generują idealne warunki do skroplenia pary wodnej, co może prowadzić do namnażania się grzybów i pleśni.

Wilgoć jest częstym problemem w polskich domach, ale wybór i montaż prawidłowej izolacji pozwoli na uniknąć nieprzyjemnych efektów działania pary wodnej. Walka z wilgocią bywa też bardzo uciążliwa, a sam problem może nawracać, dlatego zdecydowanie lepiej jest zapobiegać jej powstawaniu już na etapie projektu i montażu.

Thermaflex

Dodane przez: Kamila Klepacka

Kamila Klepacka
Dodaj komentarz

Data dodania:


październik 7, 2020
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty