Start Arrow WnętrzaArrowKuchniaArrow Sprytne sortowniki na odpady

Sprytne sortowniki na odpady

Segregacja śmieci to nie moda na ekologię. To powinien być obowiązek każdego świadomego domownika, który dba nie tylko o środowisko, ale również… własną kieszeń.

Polska plasuje się na czarnym końcu państw Europy pod względem skutecznej segregacji śmieci. Tylko 5% odpadów trafia do recyklingu, podczas gdy w niektórych krajach Europy Zachodniej wartość wynosi nawet 90%! System gospodarki odpadami jest mierny, jeżeli nie poprawimy swojego wyniku grożą nam wysokie kary nałożone przez unijne prawo.

Sortowanie śmieci nie powinno jednak zaczynać się na wysypiskach. Niektóre gminy wymagają już na szczęście od swoich mieszkańców posortowanych odpadów, które odbierane są z gospodarstw domowych. Aby zmniejszyć koszty wywozu śmieci i przyczynić się do poprawy stanu naszego środowiska, powinniśmy już w domu rozpocząć segregację śmieci i nauczyć tego wszystkich domowników.

Segregacja śmieci wydaje nam się pracochłonna i uciążliwa. Nasze stereotypowe myślenie daje nam obraz porozstawianych po całej kuchni koszy na śmieci, do których wyrzucać będziemy posegregowane odpady. Nic z tych rzeczy! Wystarczy, że w każdym domu pojawi się sprytny sortownik na śmieci, by w prosty, higieniczny sposób usuwać odpady z naszego gospodarstwa.

W każdym ekologicznym domu powinien znajdować się sortownik na śmieci, posiadający minimum trzy komory na:

 • odpady przeznaczone do recyklingu
 • kompost
 • odpady niebezpieczne

Biorąc pod uwagę fakt, że dostępne na rynku sortowniki lub specjalne kosze, które wygodnie zamontować można w szafce kuchennej posiadają nawet więcej komór, warto oddzielnie wyrzucać:

 • kompost
 • papier,
 • odpadki z plastiku,
 • aluminium,
 • szkło przezroczyste,
 • szkło kolorowe,
 • pozostałe odpadki.

Co na rynku?

1. Takie urządzenie ułatwia przede wszystkim utrzymanie porządku w kuchni – znika problem kilku koszy lub worków na śmieci, a dodatkowo jeden z pojemników może służyć na przykład do przechowywania środków czystości, dzięki czemu zaoszczędzimy miejsce w szafkach, a i dostęp do nich będzie łatwiejszy.

(sortownik firmy Franke)

2. Po raz pierwszy sortownik na odpady “wychodzi z szafki”. Ten sortownik został tak zaprojektowany, aby być użytecznym a jednocześnie estetycznym elementem wyposażenia. Jest to pierwszy ruchomy pojemnik służący do gromadzenia i segregacji śmieci. Sortownik posiada uchwyt ze stali szlachetnej oraz dwa wysuwane pojemniki o pojemności 22-litrów każdy, pomiędzy którymi umieszczono praktyczną tacę.

(Mobile bin firmy Franke)

3. Już jedno naciśnięcie pedała sprawia, że front szafki uchyla się, a my możemy wygodnie wyrzucić drobne odpadki, po czym drzwiczki łagodnie się zamykają. Jeśli chcemy jednak, by kosz był dostępny na dłużej, możemy (również za pomocą pedała) zatrzymać go lekko otwartym. To niezwykle wygodne przy gotowaniu, gdy co chwilę coś wyrzucamy, a jednocześnie poruszamy się po całej kuchni.

(Kosz Samba firmy PEKA)

4. Ten niewielki sortownik warto umieścić pod blatem roboczym. Zapewnia bowiem wygodę i higienę – odpadki z blatu trafiają wprost do kosza.

(Blancoselect Direct firmy Blanco)

5. Sortownik na odpady może pomieścić również kompost, przydatny później chociażby w naszych przydomowych ogrodach. Aby uniknąć nieprzyjemnego zapachu, możemy przysypać resztki ziemią lub torfem.

(sortownik IKEA)

 

 

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Komentarze

Najnowsze komentarze

toptrendymeble-pl Odpowiedz 2012-09-19 07:02:14

takie pomysły są świetne, praktyczne i przede wszystkim EKO

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

 • Lampa Sufitowa Rondo 61 Black

 • Forma do babek QUARTET GOLD