Start Arrow Finanse i prawoArrow Sprzedaż mieszkania czy kredyt pod hipotekę?

Sprzedaż mieszkania czy kredyt pod hipotekę?

Wzięliśmy kredyt na kupno działki pod hipotekę mieszkania. Chcemy wybudować na niej dom na który też są potrzebne pieniądze. I w tym momencie pojawia się nasz dylemat: czy decydować się na sprzedaż obciążonego hipoteką mieszkania, co podobno nie jest łatwe, czy zaciągać kolejny kredyt na budowę domu tym razem pod hipotekę działki? Jak postąpić?

Czytelnikowi odpowiada ekspert portalu Hiponet:

Sprzedaż nieruchomości obciążonej hipoteką wbrew pozorom jest dość prostą operacją. Na rynku jest sporo tego typu transakcji, dlatego też nieruchomość obciążona hipoteką już nie budzi zdziwienia i nie „odstrasza” potencjalnych kupujących, jak miało to miejsce jeszcze 5-6 lat temu.
W tej konkretnej sytuacji warto sobie zadać kilka podstawowych pytań, które pomogą nam podjąć właściwą decyzję. Po pierwsze, czy pieniądze uzyskane ze sprzedaży mieszkania wystarczą na wybudowanie domu i spłatę kredytu? Niezwłocznie po sprzedaży mieszkania trzeba będzie spłacić zaciągnięty kredyt. Jeżeli pozostałe po spłacie kredytu środki nie będą wystarczające do zakończenia inwestycji należałoby rozważyć zaciągnięcie nowego kredytu.

Kolejne pytanie: czy po sprzedaży mieszkania będziemy mieli gdzie mieszkać? Przeciętny czas budowy domu to zazwyczaj półtora roku do dwóch lat – ewentualny wynajem tymczasowego lokum wiąże się z dodatkowymi kosztami – warto je porównać z kosztami zaciągnięcia nowego kredytu wraz z opłatami za jego wcześniejszą spłatę po sprzedaży mieszkania. W przypadku planowania szybkiej spłaty kredytu budowlanego środkami uzyskanymi ze sprzedaży mieszkania warto zastanowić się nad kredytem w PLN, pomimo że kredyty walutowe mogą kusić niższym oprocentowaniem. Zazwyczaj w przypadku całkowitej spłaty w ciągu 2 – 3 lat od zaciągnięcia kredytu, koszt związany z odsetkami i tzw. spread’em walutowym będzie wyższy niż odsetki od wyżej oprocentowanego kredytu w PLN.

Jak oprocentowany jest „stary” kredyt? W jakiej jest walucie? Bardzo często okazuje się, że kredyty zaciągnięte 2 – 3 lata temu, a więc w czasie boomu kredytowego i konkurowania banków o względy klientów, zostały udzielone na bardzo korzystnych warunkach w porównaniu do ofert dostępnych obecnie. Jeżeli tak jest, warto zastanowić się nad zatrzymaniem kredytu, a w przypadku zamiaru sprzedaży mieszkania nad zmianą zabezpieczenia hipotecznego – przeniesieniem kredytu na inną nieruchomość. Prawdopodobnie bank niechętnie będzie chciał przenieść hipotekę z mieszkania na działkę, ale może jest inna nieruchomość i można na przykład poprosić o pomoc rodziców. Po wybudowaniu domu możliwe będzie, aby znów zmienić zabezpieczenie i docelowo ustanowić hipotekę na wybudowanym domu. Wiąże się to oczywiście z dodatkowymi kosztami: sądowymi za wpis i wykreślenie hipotek, opłatami za aneksy do umowy kredytowej zmieniającymi przedmiot zabezpieczenia oraz czasami opłatami za wycenę nieruchomości. Jednak jeżeli parametry „starego” kredytu są atrakcyjne warto przeanalizować powyższą opcję.

(Warto sobie zadać kilka podstawowych pytań, które pomogą nam podjąć właściwą decyzję)

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz

Data dodania:


Czerwiec 21, 2010
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty