Start Arrow Wiadomości Arrow Sprzedaż okien energooszczędnych wzrosła 10-krotnie

Sprzedaż okien energooszczędnych wzrosła 10-krotnie

Jak wynika z najnowszego raportu Centrum Analiz Branżowych nt. rynku okien, budując dom czy remontując mieszkanie Polacy coraz częściej decydują się na rozwiązania energooszczędne. Wybierają je pomimo tego, że ceny produktów energooszczędnych są najczęściej wyższe niż rozwiązań standardowych.

Z raportu CAB wynika, że w 2014 roku już ponad 20 procent okien kupionych przez Polaków to okna o współczynniku przenikania ciepła (Uw) na poziomie nie większymi niż 0,9 W/(m2K), czyli takie, które śmiało można uznać za energooszczędne. W 2008 roku sprzedaż tak ciepłej stolarki nie stanowiła nawet 3 procent sprzedanej w Polsce. Można więc uznać, że w tym okresie ich sprzedaż wzrosła niemal 10-krotnie. Co więcej, producenci okien spodziewają się, że w kolejnych latach sprzedaż okien energooszczędnych w Polsce będzie rosła w jeszcze szybszym tempie.

Wiąże się to z rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z lipca 2013 roku zmieniającym rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, z którego wynika, że od stycznia 2014 roku współczynnik przenikania ciepła okien montowanych w budynkach mieszkalnych nie może być większy niż 1,3 W/(m2K), a od stycznia 2017 roku współczynnik ten nie będzie mógł być większy niż 1,1 W/(m2K). Co więcej, od początku 2021 roku, a więc już za 6 lat, w polskich domach nie będzie można już zamontować okna, którego wartość Uw będzie wyższa niż  0,9 W/(m2K).
Im niższa wartość współczynnika Uw, tym mniej ciepła ucieka z naszych domów przez okna. Dzisiejszym  standardem w Polsce są okna o współczynniku Uw na poziomie 1,2-1,3 W/(m2K), ale rosnąca popularność okien energooszczędnych potwierdza, że, wielu klientów już dzisiaj wybiera okna, o parametrach, które obowiązywać będą powszechnie już za kilka lat.

Wykres. Udział okien energooszczędnych (Uw<0,9 W/m2K) w sprzedaży okien w Polsce w 2014 roku.

sprzedaz okien energoszczednychPrzygotowano na podstawie raportu Centrum Analiz Branżowych pt. „Rynek okien w Polsce 2012-2014. Prognoza 2015-2016”

Źródło:Centrum Analiz Branżowych

Centrum Analiz Branżowych
Wszystkie komunikaty (7100)

Dodane przez: Wiadomości z rynku

Wiadomości z rynku
Dodaj komentarz

Data dodania:


Lipiec 21, 2015
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 
 
Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu