Start Arrow WykańczanieArrowSufity i ściany wewnętrzneArrow Sprzęt malarski – porady

Sprzęt malarski – porady

Nic tak nie odświeży naszych pomieszczeń czy elewacji, jak nałożenie na nie nowej farby. Zanim jednak złapiemy za sprzęt malarski, powinniśmy zabrać się za odpowiednie przygotowanie powierzchni, którą zamierzamy pomalować.

walek2Wszystkie ubytki w ścianie (np. popękane fragmenty tynku czy otwory po kołkach) z pewnością osłabią końcowy efekt naszych prac malarskich, a więc powinniśmy najpierw zająć się ich uzupełnieniem.  Jeśli okaże się, że niezbędne będzie gipsowanie, należy zawsze pamiętać o szpachelce ze stali nierdzewnej. Jeśli użyjemy szpachelki zrobionej ze zwykłej stali, ryzykujemy rdzawe ślady na ścianie.

Gdy pozbędziemy się już wszelkich uszkodzeń, ścianę należy bezwzględnie zagruntować. Do gruntowania możemy wykorzystać pędzel, ale bardziej równomierne rozprowadzanie z pewnością uzyskamy przy użyciu wałka.

W ramach przygotować warto okleić elementy, których nie chcemy malować, taśmą maskującą i folią malarską. Jest to dość pracochłonne, ale znacząco przyspieszy późniejsze sprzątanie po malowaniu. Taśma przyda się również przy odcinaniu kolorów, jeśli malujemy powierzchnię na więcej niż jeden kolor.

Przystępując w końcu do malowania powinniśmy się zastanowić nad doborem odpowiedniego wałka. Najczęściej są one wykonane z materiałów syntetycznych, ale spotyka się również wałki z włosia naturalnego. Wałki różnią się między sobą grubością i długością runa (włosia).

Zaletą wałków o grubym oraz długim włosiu jest większa chłonność, a tym samym większa wydajność. Znakomicie sprawdzą się one przy chropowatym podłożu, co umożliwia głębsze wprowadzenie farby.

W przypadku powierzchni gładkich stosować możemy włosie krótsze, które pozwoli podkreślić zalety takiej powierzchni poprzez efekt wzorowej faktury.

Szczególnym przypadkiem wałków płaskich są wałki gąbkowe, używane do farb olejnych przy malowaniu np. lamperii.

walek

Warto również zwrócić uwagę z jakiego materiału wykonane są wałki. Te z tworzyw sztucznych (poliester i nylon) przeznaczone są bowiem do farb wodorozcieńczalnych, natomiast wałki z materiałów naturalnych można stosować także do malowania farbami rozpuszczalnikowymi.

Jeśli chcemy malować wyższe partie ścian bądź sufit, niezwykle przydatne okażą się przedłużki teleskopowe, na których osadza się wałki. Pozwolą nam one na oszczędzenie czasu i energii potrzebnych na przenoszenie drabiny z miejsca na miejsce.

Autor: Jacek Churski, Topex

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Promocja

    Mop chenille z kijem teleskopowym 120 cm

  • Kinkiet HILTON SILVER TK Lighting + gratis żar...

  • Lampa wisząca Wire White 3pł.

  • Listwa Snow 3pł. spot czarny