Start Arrow Budowa domuArrow Stalowe panele – efektowna podbitka dachowa

Stalowe panele – efektowna podbitka dachowa

Podbitka dachowa to niezwykle istotny element konstrukcji budynku.Może być wykonana z tworzyw sztucznych, drewna lub z odpowiednio przygotowanej blachy. Jakie zalety ma to ostatnie rozwiązanie? Czy panele stalowe to dobry materiał na podbitkę dachową?

O walorach blachy jako materiału do wykończenia dachu mówi Rafał Kuczyński  firmy Blachy Pruszyński:

Jakie zadanie pełni podbitka dachowa?

Zdecydowana większość dachów jest skonstruowana w ten sposób, że ich spodnia część wystaje poza obrys budynku, tworząc tzw. okap. Jest to element szczególnie narażony na działanie czynników atmosferycznych (deszcz, śnieg, promienie słoneczne). Należy go więc w równie szczególny sposób chronić.

Sposobem na zabezpieczenie dachu przed niszczeniem, a jednocześnie estetyczne jego wykończenie jest montaż podbitki. Może ona być wykonana z wielu materiałów, np. tworzywa sztucznego lub drewna, a także odpowiednio przygotowana blacha.

(Efektowne i funkcjonalne wykończenie dachu, fot. Blachy Pruszyński)

Wykonanie podbitki z paneli stalowych daje wiele korzyści. Przede wszystkim jest to materiał trwały, który w przeciwieństwie np. do PVC nie odkształca się i to nawet przy oddziaływaniu najbardziej nieprzyjaznych warunków atmosferycznych.

Opinię tę potwierdza wielu innych ekspertów. Poza wspomnianymi zaletami zwracają oni też uwagę na stosunkowo łatwy montaż. Najczęściej podbitka mocowana jest prostopadle do okapu. Można ją przytwierdzać bezpośrednio do krokwi lub na specjalnym stelażu z łat dachowych.

(Najczęściej podbitka mocowana jest prostopadle do okapu. fot. Blachy Pruszyński)

Nie mniej istotna, co walory użytkowe jest estetyka zastosowanego materiału. Podbitki wykonane ze stalowych paneli bardzo często imitują np. drewno. Jednym z najbardziej popularnych kolorów ich wykończenia jest bowiem złoty dąb.

Niezależnie jednak od różnic technologicznych w materiałach użytych do wykończenia okapu, należy pamiętać, że jest to element dachu, który odpowiada za jego wentylację. Bez niej cała konstrukcja narażona będzie na zniszczenie. Dlatego podbitka musi być tak wykonana, aby umożliwiała przepływ powietrza. Pomocne w tym może być np. zainstalowanie paneli ze specjalnymi otworami czy też listew wentylacyjnych.

Podbitka dachowa to niezwykle istotny element konstrukcji budynku. Projektując ją nie warto iść na skróty stosując materiały niepewnej jakości. Szybko się może bowiem okazać, że coś, co miało dbać o trwałość i estetykę dachu, oszpeca go i przyspiesza niszczenie.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Komentarze

Najnowsze komentarze

Dagmara Odpowiedz 2014-06-27 09:07:22

Bardzo efektownie prezentuje się drewniana sklejka strukturyzowana do podbitki, od niedawna dostępna na rynku.

orsorso Odpowiedz 2013-03-05 09:05:07

Na fotkach wygląda OK, ale w praktyce dekarze robią z tego zaraz zagadnienie: " Panie blachę to ja moge tylko w poziomie do stelażu, albo w szczytach. Pod okamem do kozłów się nie da bo nie mam jak dojść przy ścianie i sie farmerów nie wkręci. A poza tym to listwa wykańczająca by nie była w kątownik tylko ostrzej, jak pan masz dach 42 stopnie to se było plastiki wziąć." Efekt taki, że albo zmienię na plastki albo na lukarnach będę miał w szycikach po dwie skrzynki z każdej strony. Jedna obudowuje murłatę na której leżą koziołki dachu lukary i druga skrzynka wyjdzie od okapu do ściany, po "Pan Majster" tam może zrobić tylko w poziomie. Pod koziołek, to on z blachą nie wejdzie :-(

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu