Start Arrow WykańczanieArrowSufity i ściany wewnętrzneArrow Stawiamy ściany szkieletowe

Stawiamy ściany szkieletowe

Ściany szkieletowe pozwalają na oszczędność miejsca oraz racjonalne wykorzystanie powierzchnia mieszkalnej. Idealnie nadają się do podziału mieszkań na pomieszczenia mniejsze bądź o różnym charakterze użytkowania. Izolują cieplnie i akustycznie.

sciana_szkieletowa

Metalowy szkielet pokrywa się płytami gipsowo-kartonowymi (pojedynczo lub podwójnie), natomiast drewniany płytami OSB. Przestrzeń między płytami przed wypełnieniem jej wełną mineralną pozwala na wykonanie instalacji wodnej i elektrycznej.

Do postawienia ściany szkieletowej potrzebne nam będą: kształtowniki metalowe, płyty gipsowo-kartonowe, wełna mineralna, śruby szybkiego montażu, wkręty i kołki rozporowe. Ponadto musimy zaopatrzyć się w następujące narzędzia: poziomica, prosta łata, wiertarka, nożyce do blachy, wkrętarka i śrubokręt.

Jeśli zdecydujemy się już, w którym miejscu ma stanąć ścianka, korzystając z poziomicy i łaty rysujemy jej przebieg na podłodze, ścianach i suficie. Wzdłuż oznaczeń na podłodze i suficie układamy kształtownik krawędziowy, w którym co 80 cm wiercimy otwory i zamocowujemy wkrętami i kołkami rozporowymi.

Kolejnym krokiem jest wstawienie kształtownika stojakowego do połączenia ze ścianą boczną w kształtownik krawędziowy. Po ustawieniu w pionie, mocujemy go do ściany przy pomocy kołków rozporowych (odstęp ok. 1 m). Następnie w kształtowniki krawędziowe wstawiamy pionowo kształtowniki stojakowe w odstępie około 60 cm.

Po zakończeniu montażu szkieletu rozpoczynamy okładanie jednej strony ściany płytami gipsowo-kartonowymi, które mocujemy do kształtowników stojakowych śrubami szybkiego montażu (rozstaw co 25 cm). Pusta przestrzeń w ścianie pozwala na wykonanie niezbędnych robót instalacyjnych. Przewody zasilania elektrycznego można przeprowadzić w kształtownikach. Natomiast na gniazda i wyłączniki stosujemy specjalne puszki do ścian z pustką.

Kolejnym krokiem jest ocieplenie ściany poprzez wciskanie między stojaki metalowe wełny mineralnej. Końcowym etapem jest okładanie drugiej strony ściany płytami gipsowo-kartonowymi. Jeżeli w zaprojektowanej przez nas ściance mają znaleźć się drzwi, będziemy potrzebować ościeżnicy, którą mocujemy do konstrukcji szkieletowej.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Promocja

    Mop chenille z kijem teleskopowym 120 cm

  • Kinkiet HILTON SILVER TK Lighting + gratis żar...

  • Lampa wisząca Wire White 3pł.

  • Listwa Snow 3pł. spot czarny

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wykańczanie