Start Arrow InstalacjeArrow Sterowanie kotłem gazowym – regulatory

Sterowanie kotłem gazowym – regulatory

Pracą kotła gazowego można sterować na kilka sposobów. Do wyboru mamy regulatory pogodowe i pokojowe, regulatory, które można zamontować bezpośrednio w urządzeniu lub poza nim oraz regulatory analogowe i cyfrowe.

Jakie regulatory zastosować do kotłów radzi ekspert firmy Junkers:

Stosowanie regulatorów temperatury sterujących pracą kotła gazowego niesie za sobą wiele korzyści. Pozwala na precyzyjną regulację temperatury co do 10C, idealne dopasowanie trybu pracy kotła do potrzeb domowników. Zapewnia również relatywne oszczędności energii oraz przedłuża żywotność urządzeń grzewczych.

(Na rynku dostępne są różne modele, poczynając od prostych regulatorów, poprzez kompleksowe systemy z licznymi funkcjami, aż po nowoczesne rozwiązania, które mogą współpracować z komputerem lub telefonem komórkowym. fot. Junkers)

Automatyka stałotemperaturowa umożliwia utrzymanie stałej temperatury wody w instalacji, bez względu na temperaturę na zewnątrz i wewnątrz domu. Jest to jednak najmniej korzystne rozwiązanie. Dużo więcej zalet mają regulatory pokojowe i pogodowe.

Regulatory pokojowe sterują pracą kotła na podstawie temperatury w pomieszczeniu, w którym są zainstalowane. Kocioł gazowy wytwarza wtedy taką ilość ciepła, jaka zależy od bieżących potrzeb domu.

Natomiast regulator pogodowy to regulator temperatury ze zdalnym czujnikiem temperatury zewnętrznej, regulujący temperaturę wody z kotła na wyjściu do c.o., w zależności od temperatury zewnętrznej. Połączenie regulatora pogodowego z kotłem umożliwia zmiany temperatury zasilania instalacji – gdy temperatura na zewnątrz obniża się, wzrasta temperatura zasilania i odwrotnie.

Regulator pokojowy czy pogodowy – który wybrać?

Regulatory pokojowe należy stosować w małych lub średnich mieszkaniach czy domach. Regulator pokojowy pozwala na utrzymanie zadanej temperatury powietrza w ogrzewanym obiekcie. Dobrze jest zastosować regulator z możliwością zaprogramowania cykli ogrzewania z temperaturą komfortową i cykli oszczędzania (np. w nocy lub gdy wszyscy domownicy są poza mieszkaniem).

Z ekonomicznego punktu widzenia w obiektach o powierzchni od 100 m2 rozsądnym rozwiązaniem będzie zastosowanie regulatorów pogodowych. Przy większych obiektach ma to niebagatelne znaczenie przy rachunkach za gaz.

Do kotłów kondensacyjnych bezwzględnie powinno się stosować regulację pogodową. Pozwala ona lepiej wykorzystać zjawisko kondensacji w przypadku, gdy kocioł pracuje w instalacjach na parametry obliczeniowe powyżej punktu rosy (np. 75/55oC). W tym przypadku tylko przy zastosowaniu regulacji pogodowej można osiągnąć średnioroczną sprawność znormalizowaną powyżej 100%.

Do regulatorów pogodowych dobrze jest zastosować moduł, który dodatkowo kontroluje temperaturę w pomieszczeniu.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Lampa wisząca Galaxy 1649

  • Kinkiet Maja Gray

  • Lampa wisząca Artwood Dąb 6pł.

  • Lampa Biurkowa Vaio White

  • Lampa podłogowa Maja Black