Start Arrow InstalacjeArrowDomy InteligentneArrow Sterowanie oświetleniem i ogrzewaniem – jakie mamy możliwości?

Sterowanie oświetleniem i ogrzewaniem – jakie mamy możliwości?

Systemy wspomagające funkcjonowanie wybranych urządzeń w budynkach to coś więcej niż dodatkowy komfort. Automatyczne sterowanie oświetleniem czy ogrzewaniem nie jest już technologiczną nowinką. Każde rozwiązanie trzeba jednak właściwie dopasować do specyfiki instalacji oraz charakteru miejsca.

Współczesne urządzanie wnętrz wymaga umiejętnego łączenia estetyki
z wygodą. Stałym już elementem wyposażenia poszczególnych pomieszczeń są więc mechanizmy, które ułatwiają ich codzienne użytkowanie. Odpowiednio dobrane, zapewniają kontrolę nad światłem, temperaturą, dźwiękiem czy obrazem, dając jednocześnie bardzo wymierne korzyści. Nie chodzi bowiem wyłącznie o zainwestowanie w zabawkę, gadżet w postaci pilota, pozwalającego sterować różnymi urządzeniami bez wstawania z fotela.

(Akcesoria, których zadaniem jest wspieranie funkcjonalności podstawowych sprzętów elektronicznych, nie powinny więc bezpośrednio wpływać na wygląd pomieszczenia. fot. Kobi Light)

Jakie możliwości dają nam najnowsze technologie i gdzie je wprowadzać, aby rzeczywiście były w pełni przydatne?

Programatory czasowe
Detektory ruchu

Po pierwsze: oszczędność

Maciej Kędzior z firmy Kobi Light, producenta nowoczesnych systemów oświetlenia:
Rosnąca popularność detektorów ruchu czy programatorów czasowych to w dużym stopniu wyraz dążenia do minimalizacji kosztów życia. Dzięki nim możemy ustawić optymalne parametry mechanizmów odpowiedzialnych za ogrzewanie, światło czy inne funkcje.

W efekcie mamy więc realny wpływ na stopień wykorzystania konkretnych urządzeń w danym momencie. Programator czasowy ustawiony na wyznaczoną godzinę zapewnia niezbędny komfort bez niepotrzebnych obciążeń finansowych. Rozwiązanie to sprawdza się doskonale w sytuacjach, gdy np. wskazane jest uruchomienie ogrzewania bezpośrednio przed powrotem mieszkańców do domu.

(Prostym i skutecznym sposobem na zwiększenie ochrony jakiegokolwiek obiektu jest wyposażenie instalacji alarmowych i oświetleniowych w detektory ruchu. fot. Kobi Light)

Natomiast detektory ruchu stosuje się najczęściej przy sterowaniu oświetleniem, które automatycznie włącza się, gdy ktoś wchodzi do pomieszczenia. Ze względów ekonomicznych są one powszechnie instalowane w różnorodnych przestrzeniach publicznych, takich jak klatki schodowe, hotelowe korytarze czy magazyny.

W zależności od przeznaczenia oraz częstotliwości użytkowania miejsca, można ustawić czas działania lampy, a nawet stopień natężenia światła.

Po drugie: bezpieczeństwo

Nowoczesne technologie należą dziś także do podstawowych wyznaczników bezpieczeństwa. Prostym i skutecznym sposobem na zwiększenie ochrony jakiegokolwiek obiektu jest wyposażenie instalacji alarmowych i oświetleniowych w detektory ruchu.

Czujniki o zasięgu 360° informują nas o czyjejś obecności na wyznaczonym obszarze. Zamontowane przed drzwiami wejściowymi, na klatce schodowej czy przy garażu zapewniają ponadto swobodę i bezpieczeństwo poruszania się. Mechanizmy sterujące umieszcza się w niewielkich oprawach, dzięki czemu nie rzucają się w oczy.

Maciej Kędzior z Kobi Light:
Detektory i programatory to akcesoria, których zadaniem jest wspieranie funkcjonalności podstawowych sprzętów elektronicznych. Nie powinny więc bezpośrednio wpływać na wygląd pomieszczenia.

Efekty aranżacyjne można natomiast uzyskać poprzez odpowiedni wybór i ustawienie podłączonego do nich oświetlenia. Pamiętajmy jednak, by użyte środki były adekwatne do miejsca. Lampy przy wejściach czy na podjazdach mają przede wszystkim dobrze oświetlać precyzyjnie określoną przestrzeń.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Komentarze

Najnowsze komentarze

AndrzejO Odpowiedz 2013-03-09 23:49:50

Co do sterowania oświetleniem, to są też dostępne urządzenia do zapalania i gaszenia światla, które działają w zalezności od ilości osób przebywajacych w pomieszczeniu. Jest to wygodniejsze od czujek ruchu, bo nie trzeba się cały czas ruszać, aby światło się paliło. Coś takiego widziałem na eledo.pl lub na allegro. Czujki ruchu nalepiej się sprawdzają w pomieszczeniach, gdzie ciągle ktoś się rusza np w korytarzach. Czujki oparte na zliczaniu osób lepiej się sprawdzą w łazience zwłaszcza, gdy siedzimy bez ruchu (...) lub bierzemy prysznic zamknięci w kabinie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje