Start Arrow InstalacjeArrow Sterowanie pompą ciepła

Sterowanie pompą ciepła

Pompa spełnia podstawową rolę w funkcjonowaniu wielu systemów grzewczych. Dzięki jej pracy, woda ogrzana przez kocioł szybciej dociera do kaloryferów, pozwalając tym samym uzyskać pożądaną temperaturę we wnętrzach.

Większość nowoczesnych systemów grzewczych, jakie posiadamy w naszych domach, to instalacje oparte o działanie pompy obiegowej. W pompowych (ciśnieniowych) układach grzewczych woda krąży pomiędzy kotłem a grzejnikami. Dzieje się tak dzięki różnicy ciśnienia, jaka wytwarzana jest przez pracę pompy. Choć najbardziej popularnym rozwiązaniem są pompy montowane w instalacji, coraz częściej spotyka się również kotły i piece z pompą fabrycznie wbudowaną. Czy można zwiększyć jeszcze bardziej jej efektywność i poprawić tym samym funkcjonalność całej instalacji? Specjaliści z branży instalacyjnej polecają stosowanie specjalnych sterowników przeznaczonych do instalacji grzewczych pracujących z udziałem pompy obiegowej.

Ciepło pod ciśnieniem

Trudno wyobrazić sobie sprawne działanie domowej instalacji grzewczej bez zamontowanej lub wbudowanej odpowiedniej pompy – szczególnie wtedy, gdy mieszkamy w domu kilkukondygnacyjnym. Wówczas najczęściej piec usytuowany jest na najniższym poziomie, np. w piwnicy, a poszczególne kaloryfery na różnych piętrach, w różnych pomieszczeniach. Aby ciepło wytwarzane przez kocioł trafiło do wszystkich grzejników i wnętrz, pompa obiegowa wprowadza ogrzaną wodę w ruch i powoduje, że płynie ona w układzie pod takim ciśnieniem, by swobodnie dotrzeć nawet do najwyżej i najdalej położonych odbiorników.

sterownik do pompy ciepłaDla lepszego funkcjonowania systemu grzewczego wyposażonego w pompę, stosuje się odpowiednie sterowniki kontrolujące pracę urządzenia pompującego wodę w układzie – tłumaczy Maciej Leonhard z firmy LARS, producenta inteligentnych regulatorów temperatury i sterowników do pomp AURATON. – Sterownik automatycznie załącza lub wyłącza pompę w zależności od temperatury, wymuszając lub wstrzymując obieg wody w układzie centralnego ogrzewania – dodaje Maciej Leonhard.

Pompa bardziej funkcjonalna

Właściwie dobrany sterownik będzie nie tylko w sposób efektywny zarządzał pracą pompy (i całego systemu grzewczego), ale może również pomóc uniknąć negatywnych skutków niektórych awarii.

Sterownik z pomocą wbudowanych diod LED może sygnalizować pracę pompy, a także zapobiegać procesowi zatarcia się jej wirnika w momencie, gdy nie jest używana przez dłuższy czas. Ponadto sterownik minimalizuje efekt „pocenia się kotła” oraz zachowuje wysoką odporność na zakłócenia – podkreśla Maciej Leonhard.

Każdy dom i mieszkanie wymaga indywidualnego podejścia w temacie instalacji grzewczej, która będzie odpowiadała za poczucie komfortu cieplnego mieszkańców. Choć najważniejszym elementem każdego systemu grzewczego jest kocioł, to jednak właściwie dobrana pompa obiegowa zdecyduje o tym, czy dana instalacja jest wystarczająca i wydajna. Warto więc zadbać o to, by urządzenie, które wprowadza w ruch cały obieg centralnego ogrzewania, funkcjonowało sprawnie i efektywnie przez długie lata. Wybór dedykowanego specjalnie do pomp sterownika z pewnością może w tym pomóc.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Lampa wisząca Galaxy 1649

  • Kinkiet Maja Gray

  • Lampa wisząca Artwood Dąb 6pł.

  • Lampa Biurkowa Vaio White

  • Lampa podłogowa Maja Black