Start Arrow WykańczanieArrow Stół z powyłamywanymi nogami?

Stół z powyłamywanymi nogami?

Kiwanie się stołu

Często powodem może być nierówna podłoga, szczególnie w starym budownictwie. W tym przypadku pomagamy sobie podkładką pod jedną z nóg – najlepiej podkładką ze sklejki przyklejoną na stale. Kiwanie się może być również spowodowane obluzowaniem się klejonych połączeń. W tym wypadku wszystkie obluzowane połączenia powinny być rozebrane, dokładnie oczyszczone z resztek kleju i doklejone na nowo. Pamiętajmy, że bardzo ważne jest zaciśnięcie klejonych części do czasu całkowitego wyschnięcia kleju. Jeżeli nie posiadamy specjalnych zacisków stolarskich, możemy poradzić sobie za pomocą sznurka. Owiązujemy nim sklejone miejsca i po zawiązaniu węzłów napinamy sznurek.

Kiwające się krzesło naprawiamy w podobny sposób. Niekiedy nie wystarczy jednak samo klejenie, gdyż czopowe złącza korpusu krzesła są zaschnięte i luźne. Trzeba je więc ponownie zaklinować, aby znowu trzymały. W tym celu nacinamy czopy drobną piłką, mniej więcej na 1 cm głębokości, i wsuwamy w każdą szczelinę cienki klin z twardego drewna, ale tylko na taką głębokość, żeby znalazł oparcie. Potem już tylko smarujemy części klejem i składamy z powrotem.

Zakleszczone szuflady

Powodem zakleszczenia się szuflad jest zwykle zawilgocenie drewna. Można to skontrolować wyciągając szuflady i susząc je w ciepłym (ale nie gorącym) miejscu. Należy mebel z szufladami odsunąć od wilgotnego miejsca, a zacinające się boki obrobić papierem ściernym, aż do osiągnięcia łatwego przesuwania się.

Niekiedy zacinanie się szuflad jest po prostu spowodowane zużyciem. Same szuflady, a także ich żłobki prowadzące lub listwy, po których się przesuwają, tracą swój profil z biegiem czasu. W tym przypadku możemy jedynie zastąpić zużyte części nowymi listwami lub paskami sklejki.

dreamstimesmall_2570312_2.jpg

Zacinające się drzwi

Zacinanie się drzwi w szafach spowodowane jest zwykle niestarannym ustawieniem mebla, często właśnie na krzywej podłodze. Pomożemy sobie podkładając pod jedną z nóg kawałek tektury, pasek sklejki lub cienką listewkę.

Drzwi zacinają się również wtedy, gdy śruby zawiasów lub listew zawiasowych rozluźniły się. Powinniśmy dokręcić więc śruby albo wypełnić zbyt duże otwory drewienkami i klejem.

Skrzypiące skrzydła drzwi

Jeżeli drzwi od szafy skrzypią, musimy posmarować zawiasy olejem lub innym smarem. Potem należy drzwi kilkakrotnie zamknąć i otworzyć oraz zetrzeć spływające po wierzchu resztki oleju.

Drzwi ocierające się o podłogę

Drzwi nie są one oczywiście „za długie” tylko się opuściły. Możemy temu zaradzić wyjmując je z zawiasów i nakładając na ich czopy metalowe obrączki. Może się jednak potem zdarzyć, że drzwi nie dają się zamknąć. W takim przypadku konieczne jest obrobienie tarnikiem górnej części płyty drzwiowej.

Jeżeli nie możemy swobodnie otwierać drzwi szafy przez leżący pod nią dywan, wystarczy, że podłożymy metalowe obrączki.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Promocja

  TK Lighting Lampa Wisząca Backaz Gray III + gr...

 • Promocja

  Inteligentny system oświetlenia Cube

 • Plafon Vaio 5 White

 • ZTS zwis duży (ś:37) 1 pł. / patyna + czerwo...

 • Lampa wisząca Wire Black 5pł.

 • Lampa Wisząca Harmony Black

 • Promocja

  PROMOCJA!! TK Lighting Lampa Wisząca Steel Wav...

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wykańczanie