Strop to pozioma przegroda między kondygnacjami domu, której podstawowym zadaniem jest przenoszenie obciążeń pochodzących od ciężaru własnego i ciężaru użytkowego oraz oddzielenie pomieszczeń kondygnacji wyższej od tych znajdujących się na niższej kondygnacji. Ma on za zadanie również usztywnić budynek w kierunku poziomu i zwiększyć jego sztywność przestrzenną. Odpowiednia izolacja stropu sprawia również ograniczenie przenikania ciepła i dźwięków.
Strop składa się z konstrukcji nośnej, podłogi i sufitu – tylko wykonanie dodatkowo warstw podłogowych i sufitowych pozwoli uzyskać odpowiednią izolacyjność akustyczną i termiczną.
Stropy drewniane – projekt i wykonanie
Jeżeli planujemy w swoim domu zastosować stropy drewniane, należy zdecydować się na nie wybierając projekty domów pod względem technologii budowy. Dzięki temu zmniejszymy koszty wykonania poszczególnych elementów domu, z uwagi na to, że stropy drewniane umożliwiają zastosowanie cieńszych ścian nośnych oraz mniejszych fundamentów. Prawidłowy projekt stropu drewnianego i jego profesjonalne wykonanie z zastosowanie odpowiedniej warstwy dociążającej i izolacyjnej umożliwia wykonanie elementu nawet o 50% lżejszego niż strop ceramiczny czy strop żelbetowy.
Przeczytaj teraz: |
Tradycyjna metoda budowy stropu drewnianego
W tradycyjnej metodzie budowy stropu drewnianego stosuje się belki z drewna litego. Bardzo istotny jest wybór odpowiedniego surowca na strop.
Wilgotność drewna nie powinna przekraczać 18 % w konstrukcjach chroniących przed zawilgoceniem i 23%, jeśli konstrukcje pracują na otwartym powietrzu (określa to norma budowlana PN-B-03150).
Czym grozi zastosowanie drewna o większej wilgotności? Elementy konstrukcyjne stropu mogą pękać i odkształcać się. Zbyt duża wilgotność surowca sprzyja również rozwojowi niebezpiecznych grzybów.
Należy jednak pamiętać, że i zbyt wysuszone drewno nie może być stosowane na strop. Suche drewno będzie wchłaniać wilgoć z otoczenia, pod wpływem czego zacznie pęcznieć, deformować się i paczyć.
Belki z drewna litego do budowy stropów drewnianych:
- dopuszczalna rozpiętość belek w stropie drewnianym – 6 m (liczona w świetle ścian)
- rozstaw osiowy belek stropowych – 60-90 cm (w zależności od obciążeń)
- maksymalne ugięcie belek – 1/300 ich rozpiętości
- wymiary belek – 8x15do 19×28 cm (w zależności od obciążenia i rozpiętości)
- optymalne proporcje przekroju belki – ok. 5:7
- długość oparcia belki na murze – równa jej wysokości
- ochrona przed wilgocią z muru – oparty na murze koniec belki należy otulić papą, z pozostawieniem odkrytego czoła belki
- gniazdo w murze powinno mieć od czoła i wierzchu belki kilkucentymetrowy luz, pozwolający na odprowadzenie wilgoci z drewna.
Zasady prawidłowego wykonania stropów drewnianych
Prawidłowe wykonanie stropów drewnianych zależy w dużej mierze od zastosowania dodatkowych warstw izolacyjnych:
- Izolacja akustyczna stropów drewnianych
– podłoga pływająca
– podłoga na legarach
– sufit podwieszany z płyt gipsowo-kartonowych na konstrukcji niezależnej od konstrukcji stropu
– przekładki (z filcu, gumy, pianki polipropylenowej) zakładanych między belkami a poszyciem w stropach z belek drewnianych
Przeczytaj teraz: |
- Zabezpieczenie przed drganiami
– za pomocą dociążenia piaskiem
– za pomocą dociążenia piaskiem i warstwami suchego jastrychu
Przeczytaj teraz: |
- Zabezpieczenie przed ogniem
– wykonanie jako warstwy podłogowej gładzi cementowej grubości 3-5 cm
– wykonanie sufitu z płyt gipsowo-kartonowych w wersji ognioodpornej
Przeczytaj teraz: |
Zdaniem eksperta – czy stropy drewniane skrzypią?
– Tak, stropy drewniane skrzypią kiedy są źle wykonane, podobnie jak źle wykonane stropy betonowe klawiszują – podkreśla ekspert z firmy MiTek. – Ludzie, którzy mieszkają w starych poniemieckich kamienicach nie skarżą się na hałasy dobiegające ze stropu. Stropy są bowiem wykonane solidnie przy wykorzystaniu dobrych materiałów. Stropy drewniane stosowane są bardzo często np. w Skandynawii. Skandynawowie uważają to rozwiązanie za bardziej ciche i tańsze od innych. Związane jest to oczywiście z większą kulturą wykonywania konstrukcji drewnianych i pozyskiwania materiału konstrukcyjnego jakim jest drewno. W Polsce w okresie powojennym zapomniano o walorach drewna i nastąpiła pewna degeneracja umiejętności konstrukcyjnych inżynierów, związanych z projektowaniem i wykonywaniem konstrukcji drewnianych. Teraz sytuacja się zmienia, a jest to spowodowane wprowadzaniem do naszego kraju nowoczesnych technologii drewnianych.
Nowoczesne technologie wykonywania stropów drewnianych
W ostatnich latach rozwijają się różne technologie wykonywania stropów drewnianych, które sprawiają, że budowa stropów odbywa się szybciej i dokładniej, przy zastosowaniu większych rozpiętości. Do nowych technologii należą:
1. Stropy wykonywane na pasie dolnym prefabrykowanych wiązarów z litego drewna łączonych płytkami kolczastymi – przeczytaj o tej technologii.
2. Wiązary z litego drewna o pasach równoległych (wiązary stropowe) – przeczytaj o tej technologii.
3. „Posi-Joist” – wiązary o pasach równoległych, z krzyżulcami w postaci metalowych łączników tzw. „Posi-Struts” – przeczytaj o tej technologii.
4. Belki ze środnikiem z płyt OSB i innych materiałów – przeczytaj o tej technologii.
Dodaj komentarz