Start Arrow Budowa domuArrow Strop drewniany – tradycyjna metoda budowy

Strop drewniany – tradycyjna metoda budowy

Strop to pozioma przegroda między kondygnacjami domu, której podstawowym zadaniem jest przenoszenie obciążeń pochodzących od ciężaru własnego i ciężaru użytkowego oraz oddzielenie pomieszczeń kondygnacji wyższej od tych znajdujących się na niższej kondygnacji. Ma on za zadanie również usztywnić budynek w kierunku poziomu i zwiększyć jego sztywność przestrzenną. Odpowiednia izolacja stropu sprawia również ograniczenie przenikania ciepła i dźwięków.

Strop składa się z konstrukcji nośnej, podłogi i sufitu – tylko wykonanie dodatkowo warstw podłogowych i sufitowych pozwoli uzyskać odpowiednią izolacyjność akustyczną i termiczną.

Stropy drewniane – projekt i wykonanie

Jeżeli planujemy w swoim domu zastosować stropy drewniane, należy zdecydować się na nie wybierając projekty domów pod względem technologii budowy. Dzięki temu zmniejszymy koszty wykonania poszczególnych elementów domu, z uwagi na to, że stropy drewniane umożliwiają zastosowanie cieńszych ścian nośnych oraz mniejszych fundamentów. Prawidłowy projekt stropu drewnianego i jego profesjonalne wykonanie z zastosowanie odpowiedniej warstwy dociążającej i izolacyjnej umożliwia wykonanie elementu nawet o 50% lżejszego niż strop ceramiczny czy strop żelbetowy.

Przeczytaj teraz: 

Tradycyjna metoda budowy stropu drewnianego

W tradycyjnej metodzie budowy stropu drewnianego stosuje się belki z drewna litego. Bardzo istotny jest wybór odpowiedniego surowca na strop.

Wilgotność drewna nie powinna przekraczać 18 % w konstrukcjach chroniących przed zawilgoceniem i 23%, jeśli konstrukcje pracują na otwartym powietrzu (określa to norma budowlana PN-B-03150).

Czym grozi zastosowanie drewna o większej wilgotności? Elementy konstrukcyjne stropu mogą pękać i odkształcać się. Zbyt duża wilgotność surowca sprzyja również rozwojowi niebezpiecznych grzybów.

Należy jednak pamiętać, że i zbyt wysuszone drewno nie może być stosowane na strop. Suche drewno będzie wchłaniać wilgoć z otoczenia, pod wpływem czego zacznie pęcznieć, deformować się i paczyć.

Belki z drewna litego do budowy stropów drewnianych:

 • dopuszczalna rozpiętość belek w stropie drewnianym – 6 m (liczona w świetle ścian)
 • rozstaw osiowy belek stropowych – 60-90 cm (w zależności od obciążeń)
 • maksymalne ugięcie belek – 1/300 ich rozpiętości
 • wymiary belek – 8x15do 19×28 cm (w zależności od obciążenia i rozpiętości)
 • optymalne proporcje przekroju belki – ok. 5:7
 • długość oparcia belki na murze – równa jej wysokości
 • ochrona przed wilgocią z muru – oparty na murze koniec belki należy otulić papą, z pozostawieniem odkrytego czoła belki
 • gniazdo w murze powinno mieć od czoła i wierzchu belki kilkucentymetrowy luz, pozwolający na odprowadzenie wilgoci z drewna.

Zasady prawidłowego wykonania stropów drewnianych

Prawidłowe wykonanie stropów drewnianych zależy w dużej mierze od zastosowania dodatkowych warstw izolacyjnych:

 • Izolacja akustyczna stropów drewnianych

– podłoga pływająca
– podłoga na legarach
– sufit podwieszany z płyt gipsowo-kartonowych na konstrukcji niezależnej od konstrukcji stropu
– przekładki (z filcu, gumy, pianki polipropylenowej) zakładanych między belkami a poszyciem w stropach z belek drewnianych

Przeczytaj teraz: 

 • Zabezpieczenie przed drganiami

– za pomocą dociążenia piaskiem
– za pomocą dociążenia piaskiem i warstwami suchego jastrychu

Przeczytaj teraz: 

 • Zabezpieczenie przed ogniem

– wykonanie jako warstwy podłogowej gładzi cementowej grubości 3-5 cm
– wykonanie sufitu z płyt gipsowo-kartonowych w wersji ognioodpornej

Przeczytaj teraz: 

Zdaniem eksperta – czy stropy drewniane skrzypią?

Tak, stropy drewniane skrzypią kiedy są źle wykonane, podobnie jak źle wykonane stropy betonowe klawiszują – podkreśla ekspert z firmy MiTek. – Ludzie, którzy mieszkają w starych poniemieckich kamienicach nie skarżą się na hałasy dobiegające ze stropu. Stropy są bowiem wykonane solidnie przy wykorzystaniu dobrych materiałów. Stropy drewniane stosowane są bardzo często np. w Skandynawii. Skandynawowie uważają to rozwiązanie za bardziej ciche i tańsze od innych. Związane jest to oczywiście z większą kulturą wykonywania konstrukcji drewnianych i pozyskiwania materiału konstrukcyjnego jakim jest drewno. W Polsce w okresie powojennym zapomniano o walorach drewna i nastąpiła pewna degeneracja umiejętności konstrukcyjnych inżynierów, związanych z projektowaniem i wykonywaniem konstrukcji drewnianych. Teraz sytuacja się zmienia, a jest to spowodowane wprowadzaniem do naszego kraju nowoczesnych technologii drewnianych.

Nowoczesne technologie wykonywania stropów drewnianych

W ostatnich latach rozwijają się różne technologie wykonywania stropów drewnianych, które sprawiają, że budowa stropów odbywa się szybciej i dokładniej, przy zastosowaniu większych rozpiętości. Do nowych technologii należą:

1. Stropy wykonywane na pasie dolnym prefabrykowanych wiązarów z litego drewna łączonych płytkami kolczastymiprzeczytaj o tej technologii.

2. Wiązary z litego drewna o pasach równoległych (wiązary stropowe)przeczytaj o tej technologii.

3. „Posi-Joist” – wiązary o pasach równoległych, z krzyżulcami w postaci metalowych łączników tzw. „Posi-Struts” przeczytaj o tej technologii.

4. Belki ze środnikiem z płyt OSB i innych materiałów przeczytaj o tej technologii.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Komentarze

Najnowsze komentarze

Strop drewniany | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-05-25 15:08:31

[...] Stropy drewniane najczęściej stosuje się przy budowie domów drewnianych w technologii kanadyjskiej czy domków letniskowych. [...]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

 • Nowoczesny Plafon Kantoor White

 • Promocja

  Lampa wisząca Minelli Beżowo-Biała, Apla: Z...

 • Kinkiet zewnętrzny SQUER K Grafit/Ciemny popiel

 • Plafon Nature Berlin

 • Lampa Flexi Grochy Mix 3pł.

 • Lampa wisząca Romantica 2pł. Black

 • TK Lighting Zwis pojedynczy Alambre

 • ZTS zwis duży (ś:37) 1 pł. / patyna + czerwo...