Start Arrow Budowa domuArrow Strop – jaki wybrać?

Strop – jaki wybrać?

Istnieje bardzo wiele systemów stropowych. Wybór stropu zależy od projektanta, który w zależności od rozpiętości i przewidywanego obciążenia dobiera odpowiedni stropowy system nośny.

Każdy strop ma swoje zalety i wady. Tak, więc to możliwości techniczne, możliwości montażowe oraz kwestie ekonomiczne związane z optymalnym pod tym względem dobraniem odpowiedniego rozwiązania.

Najczęściej stosowane stropy w domach jednorodzinnych to:

 • Strop gęstożebrowy
 • Strop żelbetowy wylewany na budowie
 • Strop półprefabrykowany
 • Strop prefabrykowany

strop

Strop gęstożebrowy to najpopularniejsze rozwiązanie stosowanie w Polsce. Praktycznie w pobliżu większego miasta znajduje się producent tego rodzaju stropów.

Najbardziej popularnym rodzajem stropu gęstożebrowego jest strop Teriva. Występuje on w wielu odmianach i dobiera się go w zależności od rozpiętości oraz przewidywanych obciążeń.

Strop gęstożebrowy składa się z elementów nośnych w postaci belek stropowych oraz z pustaków stropowych. Strop można układać ręcznie, bez użycia dźwigu. Strop w trakcie montażu nie jest stropem samonośnym, więc wymaga wykonania podparcia na czas montażu. Można do tego zastosować system podpór montażowych lub podeprzeć strop za pomocą drewnianych elementów. Przy wykonywaniu stropu gęstożebrowego należy wcześniej przewidzieć umiejscowienie na nim ścian działowych. Strefy te należy wzmocnić, więc należy to precyzyjnie określić na etapie przygotowanie tego stropu.

Po ułożeniu belek i pustaków stropowych i zazbrojonych stref przypodporowych taki ustrój zalewa się warstwą nadbetonu. Najczęściej wykonuje się to za pomocą betonu dostarczonego na budowę z wytwórni betonu. Do rozporowadzenia betonu najlepiej też zamówić pompę do betonu, za pomocą której poda się beton na strop.
W ten sposób wykonany strop można obciążać po kilku dniach nie ściągając podpór montażowych. Podpory montażowe można zdemontować dopiero po 28dnia, czyli po czasie po którym beton osiągnie swoją pełną wytrzymałość.

Innym rodzajem stropu jest strop żelbetowy wylewany na budowie. Wykonanie tego rodzaju stropu polega na przygotowaniu podpór montażowych oraz szalunku na całej powierzchni stropu. Następnie szalunek zbroi się wg projektu za pomocą prętów lub siatek zbrojeniowych. Tak przygotowane zbrojenie stropu zalewa się za betonem. Tak, jak w przypadku stropu gęstożebrowego beton lepiej zamówić z pobliskiej wytwórni wraz za pompą.
Stropy gęsto żebrowe mogą być również układane na sprężonych belkach. Niektórzy producenci posiadają tego rodzaju rozwiązania. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że  stropy nie wymagają podparcia montażowego.

Stropy półprefabrykowane to stropy składające się z elementów płytowych wykonanych w zakładzie prefabrykacji.

Stropem półprefabrykowanym jest np. strop typu filigran (znane też pod nazwą K-2). W wytwórni prefabrykatów wykonuje się elementy „na wymiar” wg projektu do danego budynku. Akurat tego rodzaju stropy wymagają również wykonania podparcia montażowego. Wymagają też wykonania dozbrojenia stref przypodporowych oraz wylania warstwy nadbetonu.

Ponieważ elementy prefabrykowane są ciężkie, to montaż ich można jedynie przeprowadzić za pomocą dźwigu. Na odstawie planu montażowego wykonuje się montaż stropu. Każda płyta filigran wg projektu ma swoje miejsce i powinna być w nim zamontowana.

Stropy prefabrykowane to stropy np. z płyt kanałowych. Elementy prefabrykowane w postaci płyty kanałowych to popularny kiedyś strop, chociaż ze względu na niewielki koszt i szybkość montażu zyskuje obecnie znowu coraz więcej zwolenników.

Taki strop jest bardzo łatwy w montażu, ponieważ nie wymaga podpór montażowych. Układa się go na ścianach za pomocą dźwigu i gotowe. Montaż następuje wg planu montażowego wykonanego najczęściej przez firmę, która produkuje tego rodzaju strop.

Przestrzenie pomiędzy płytami zbroi się prętami i zalewa się betonem. Jest jego jednak niewiele, więc można go przygotować samodzielnie na budowie.

Po zamontowaniu stropu ale przed zalaniem go betonem prace musi odebrać kierownik budowy. Sprawdzi on poprawność ułożenia stropu oraz poprawność wykonania zbrojenia, które ulega w późniejszym czasie zakryciu.

Stropy to poważna sprawa. Nie można nic samodzielnie zmieniać w trakcie budowy. To element nośny pełniący bardzo ważną funkcję w budynku, dlatego warto w tej kwestii polegać na wiedzy i doświadczeniu projektanta.

Autor: mgr inż. Tomasz Rybarczyk

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Komentarze

Najnowsze komentarze

marcin2912 Odpowiedz 2009-12-21 13:24:13

Mam pytanie firma w której pracuje chce zalewac strop jest temperatura -6n stopni czy mozna w takich warunkach zalewać?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Promocja

  Lampa stołowa mini-trójnóg Czar lawendy

 • Nowoczesny Plafon Kantoor White

 • Plafon Harmony Black

 • Lampa Flexi Grochy Mix 3pł.

 • Lampa wisząca Romantica 2pł. Black

 • TK Lighting Zwis pojedynczy Alambre

 • ZTS zwis duży (ś:37) 1 pł. / patyna + czerwo...

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu