Start Arrow Budowa domuArrow Stropy gęstożebrowe z pustaków: ceramiczne stropy prefabrykowane

Stropy gęstożebrowe z pustaków: ceramiczne stropy prefabrykowane

Ceramiczne stropy gęstożebrowe często są stosowane w domach jednorodzinnych, budowanych z pustaków, cegieł klinkierowych i pokrytych dachówkami ceramicznymi. Tradycyjna technologia ceramicznych domów jest dobrze znana, jest prosta w realizacji dzięki czemu minimalizowane jest ryzyko błędów wykonawczych. System stropów prefabrykowanych z pustaków i belek, dostarczany przez konkretne firmy, pozwala zachować ceramiczny charakter budynków, dodatkowo oferując szybki montaż i trwałość gotowej konstrukcji.

Stropy gęstożebrowe z pustaków ceramicznych. fot. stropy Porotherm firmy Wienerberger

Stropy gęstożebrowe z pustaków ceramicznych. fot. stropy Porotherm firmy Wienerberger

Gęstożebrowe stropy ceramiczne, wykonane w technologii prefabrykowanej, składają się z belek nośnych i pustaków, które wypełniają przestrzeń pomiędzy nimi. Od góry konstrukcja belek i pustaków zalewana jest 4-6 centymetrową warstwą betonu. Belki i pustaki są stosunkowo lekkie, strop nie wymaga więc podpory w postaci pełnego deskowania, wystarczą jedynie rygle i stemple do podparcia belek. Lekka konstrukcja ułatwia i usprawnia montaż, w czasie którego nie potrzeba wynajmować dźwigu, a prefabrykowane elementy nie wymagają układania szalunku oraz zbrojenia, jak to jest w przypadku stropów żelbetowych. Wszystko to obniża koszty budowy i robocizny.

Betonowanie stropu. fot. Wienerberger

Betonowanie stropu. fot. stropy Porotherm firmy Wienerberger

Gotowe elementy nośne, czyli belki są podstawą stropów gęstożebrowych. Ich rdzeń zrobiony jest z betonu i ma zakotwione zbrojenie w formie kratownicy. Natomiast stopka belek jest ceramiczna, dzięki temu spodnia strona stropu jest jednorodna pod względem materiałowym i stanowi znakomite podłoże do tynkowania. Same belki dobiera się do wysokości pustaków.

Pustaki stropowe stanowią wypełnienie układane między belkami. Ich wysokość zależy między innymi od rozpiętości stropu oraz obciążeń jakie strop musi przenieść. Wyższe pustaki stosuje się dla stropów bardziej obciążonych i najczęściej o dłuższych rozpiętościach. Pustaki stropowe dostępne są w wysokościach 8, 19 lub 23 cm. Dostosowane są też do rozstawu belek – 50 lub 62,5 cm. Mniejszy rozstaw belek zapewnia większą wytrzymałość stropu.

Układanie pustaków stropowych. fot. stropy Porotherm firmy Wienerberger

Układanie pustaków stropowych. fot. stropy Porotherm firmy Wienerberger

Wypiętrzanie belek stropowych. fot. stropy Porotherm firmy Wienerberger

Wypiętrzanie belek stropowych. fot. stropy Porotherm firmy Wienerberger

Ceramiczne pustaki w połączeniu ze zbrojonymi belkami ceramiczno-betonowymi, gwarantują wysoką trwałość i solidność stropu. Dodatkowo, dzięki specjalnemu układowi drążeń w pustakach, rozwiązanie zapewnia dobrą izolacyjność termiczną i akustyczną, co obniża koszty eksploatacyjne budynku i poprawia warunki bytowe.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Marzec 30, 2016
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Promocja

  Lampa stołowa mini-trójnóg Czar lawendy

 • Nowoczesny Plafon Kantoor White

 • Plafon Harmony Black

 • Lampa Flexi Grochy Mix 3pł.

 • Lampa wisząca Romantica 2pł. Black

 • TK Lighting Zwis pojedynczy Alambre

 • ZTS zwis duży (ś:37) 1 pł. / patyna + czerwo...