Start Arrow Budowa domuArrow Stropy gęstożebrowe

Stropy gęstożebrowe

Stropy gęstożebrowe składają się z belek żelbetowych, stanowiących żebra stropu, i pustaków, którymi wypełnia się przestrzeń między belkami. Stropy te są szczególnie przydatne w budynkach o konstrukcji mieszanej i szkieletowej, gdyż mogą być dostosowane do różnych schematów statycznych, rozpiętości i obciążeń.

Domy jednorodzinne najczęściej mają konstrukcje stropów gęstożebrowych. Ma na to wpływ wiele czynników, począwszy od łatwości montażu, poprzez dowolność kształtu, na relatywnie niższych kosztach budowy kończąc.

Elementami nośnymi w stropach gęstożebrowych są belki (żebra). Przenoszą one obciążenia ze stropu na wieniec, następnie na ściany. Belki mają rozstaw nie większy niż 80 cm (zwykle wynosi on 40-60 cm).

Najczęściej w budownictwie jednorodzinnym wykorzystuje się belki częściowo prefabrykowane, składające się z prefabrykowanych belek z betonowymi stopkami i zbrojeniem kratownicowym. Są również stropy gęstożebrowe w całości betonowane na placu budowy.

Przestrzeń pomiędzy belkami wypełnia się pustakami (ceramicznymi, betonowymi, z betonu komórkowego, a nawet ze styropianu). Najczęściej wykonuje się wypełnienie z takiego samego materiału, co ściany. Na taką konstrukcję układa się beton (zwykle grubości 3-4 cm), aby otrzymać sztywność i wytrzymałość całej konstrukcji.

Uwaga!
Warto zwrócić uwagę, że warstwa nadbetonu wiąże się ok. 4 tygodni, co sprawia, że prace budowlane na dalszej kondygnacji muszą być wstrzymane (stropu nie można obciążać przed zawiązaniem).

Z uwagi na rodzaj prefabrykowanych elementów oraz na kształt i materiał pustaków wyróżnia się kilka rodzajów stropów gęstożebrowych. Najpopularniejsze to:

stropy Teriva, wykonane z częściowo prefabrykowanych belek i betonowych pustaków (dawniej z żużlobetonu). Stropy Teriva coraz częściej wykonywane są też z lekkiego betonu: betonu komórkowego lub keramzytobetonu. Pustaki z lekkiego betonu zmniejszają ciężar stropu, dają lepszą izolacyjność termiczną i akustyczną, a także są łatwiejsze w obróbce. Z uwagi na różnego rodzaju rozwiązania konstrukcyjne wyróżniamy stropy Teriva I, Teriva I bis, Teriva II, Teriva III i Teriva Nova.

(Strop Teriva Light, fot. KONBET)

stropy Ceram, Porotherm, Fert, wykonane z częściowo prefabrykowanych belek i pustaków ceramicznych, zarówno z ceramiki zwykłej, jak i poryzowanej.

(Strop gęstożebrowy Porotherm, fot. Wienerberger)

stropy Ackermana (stropy Akerman), wykonane z żeber  betonowanych na budowie i pustaków ceramicznych.

(Strop Ackermana, fot. Ceramika Harasiuki)

NA NASTĘPNEJ STRONIE:
KOSZTY BUDOWY STROPÓW GĘSTOŻEBROWYCH

Następna »

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
5
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Komentarze

Najnowsze komentarze

Michał Odpowiedz 2018-07-23 13:10:45

Zgadzam się z nightcrawler. Również polecam VECTORA. Sam mam i mogę potwierdzić, że jest naprawdę dobry. Bardzo polecam, chociażby ze względu na wysokie parametry dźwiękoizolacyjne - takie jak w dużo droższym monolicie.

Kordian Odpowiedz 2018-07-13 12:28:46

Stropy prefabrykowane to moim zdaniem najlepsze rozwiązanie wśród wszystkich systemów stropowych dostępnych na rynku. Panele prefabrykowane zapewniają łatwy i szybki montaż a do tego mają wysokie parametry akustyczne i wytrzymałościowe.

Michał Doro Odpowiedz 2018-02-12 14:42:41

Zgadzam się z poprzednikami. VECTRO łączy w sobie wszystkie zalety stropów belkowo-pustakowych a jednocześnie eliminuje ich wady. W porównaniu do Terivy VECTOR ma o wiele lepsze parametry akustyczne, a do tego nie ma ryzyka klawiszowania.

Michal.nowy Odpowiedz 2017-06-20 09:30:26

Dokładnie, Vector jest interesującą alternatywą dla terivy. Jest tańszy, szybciej się montuje, ma lepsze parametry dźwiękoizolacyjności i do tego nie ma ryzyka klawiszowania.

nightcrawler Odpowiedz 2016-12-16 11:36:53

Warto jeszcze spojrzeć na strop Vector, który w stosunku do ceny ma naprawdę wysoką jakość. Dobra alternatywa dla innych stropów gęstożebrowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor White

  • Promocja

    Lampa wisząca Minelli Beżowo-Biała, Apla: Z...

  • Kinkiet zewnętrzny SQUER K Grafit/Ciemny popiel

  • Plafon Nature Berlin

  • Lampa Flexi Grochy Mix 3pł.

  • Lampa wisząca Romantica 2pł. Black

  • TK Lighting Zwis pojedynczy Alambre

  • ZTS zwis duży (ś:37) 1 pł. / patyna + czerwo...