Stropy gęstożebrowe składają się z belek żelbetowych, stanowiących żebra stropu, i pustaków, którymi wypełnia się przestrzeń między belkami. Stropy te są szczególnie przydatne w budynkach o konstrukcji mieszanej i szkieletowej, gdyż mogą być dostosowane do różnych schematów statycznych, rozpiętości i obciążeń.
Domy jednorodzinne najczęściej mają konstrukcje stropów gęstożebrowych. Ma na to wpływ wiele czynników, począwszy od łatwości montażu, poprzez dowolność kształtu, na relatywnie niższych kosztach budowy kończąc.
Elementami nośnymi w stropach gęstożebrowych są belki (żebra). Przenoszą one obciążenia ze stropu na wieniec, następnie na ściany. Belki mają rozstaw nie większy niż 80 cm (zwykle wynosi on 40-60 cm).
Najczęściej w budownictwie jednorodzinnym wykorzystuje się belki częściowo prefabrykowane, składające się z prefabrykowanych belek z betonowymi stopkami i zbrojeniem kratownicowym. Są również stropy gęstożebrowe w całości betonowane na placu budowy.
Przestrzeń pomiędzy belkami wypełnia się pustakami (ceramicznymi, betonowymi, z betonu komórkowego, a nawet ze styropianu). Najczęściej wykonuje się wypełnienie z takiego samego materiału, co ściany. Na taką konstrukcję układa się beton (zwykle grubości 3-4 cm), aby otrzymać sztywność i wytrzymałość całej konstrukcji.
Uwaga!
Warto zwrócić uwagę, że warstwa nadbetonu wiąże się ok. 4 tygodni, co sprawia, że prace budowlane na dalszej kondygnacji muszą być wstrzymane (stropu nie można obciążać przed zawiązaniem).
Z uwagi na rodzaj prefabrykowanych elementów oraz na kształt i materiał pustaków wyróżnia się kilka rodzajów stropów gęstożebrowych. Najpopularniejsze to:
– stropy Teriva, wykonane z częściowo prefabrykowanych belek i betonowych pustaków (dawniej z żużlobetonu). Stropy Teriva coraz częściej wykonywane są też z lekkiego betonu: betonu komórkowego lub keramzytobetonu. Pustaki z lekkiego betonu zmniejszają ciężar stropu, dają lepszą izolacyjność termiczną i akustyczną, a także są łatwiejsze w obróbce. Z uwagi na różnego rodzaju rozwiązania konstrukcyjne wyróżniamy stropy Teriva I, Teriva I bis, Teriva II, Teriva III i Teriva Nova.
– stropy Ceram, Porotherm, Fert, wykonane z częściowo prefabrykowanych belek i pustaków ceramicznych, zarówno z ceramiki zwykłej, jak i poryzowanej.
– stropy Ackermana (stropy Akerman), wykonane z żeber betonowanych na budowie i pustaków ceramicznych.
NA NASTĘPNEJ STRONIE:
KOSZTY BUDOWY STROPÓW GĘSTOŻEBROWYCH
Dodaj komentarz