Start Arrow Budowa domuArrow Stropy gęstożebrowe

Stropy gęstożebrowe

Stropy gęstożebrowe składają się z belek żelbetowych, stanowiących żebra stropu, i pustaków, którymi wypełnia się przestrzeń między belkami. Stropy te są szczególnie przydatne w budynkach o konstrukcji mieszanej i szkieletowej, gdyż mogą być dostosowane do różnych schematów statycznych, rozpiętości i obciążeń

Koszty budowy stropów

Na wykonaniu stropu nie warto oszczędzać, tym bardziej, że stropy gęstożebrowe i tak są najtańszym rozwiązaniem (w porównaniu ze stropami monolitycznymi, całkowicie prefabrykowanymi lub stropami typu Filigran).

Najtańsze w budowie są stropy Ackermana. Trzeba jednak pamiętać, że wymają one wykonania pełnego deskowania. Stropy Teriva czy z pustaków ceramicznych nie wymagają układania pełnego deskowania. Podczas wykonywania należy jedynie ustawić pod belkami podpory montażowe. Ceramiczne pustaki są droższe o lekkich pustaków z betonu komórkowego czy keramzytobetonu.

(Strop gęstożebrowy Termalica z lekkich bloczków betonowych, fot. Bruk-Bet)

Na niższe koszty budowy stropów gęstożebrowych ma wpływ również łatwość montażu, który nie wymaga stosowania (wynajęcia) ciężkiego sprzętu. Dzięki zastosowaniu gotowych elementów, zmniejsza się również pracochłonność, a co za tym idzie i koszty wykonania.

 • Strop Teriva I – koszt wykonania od 100 zł za 1 m2
 • Strop ceramiczny – koszt wykonania od 140 zł za 1 m2
 • Strop Ackermana – koszt wykonania od 90 zł za 1 m2

Ceny stropu gęstożebrowego muszą uwzględniać również konieczność wykonania żeber rozdzielczych, które zapobiegają klawiszowaniu stropu, czego konsekwencją będą rysy na otynkowanym stropie.

(Dodatkowe poprzeczne żebro rozdzielcze zabezpiecza żebra przed uginaniem się. fot. Wienerberger, żebro rozdzielcze w stropie Porotherm)

Przeczytaj teraz:

« Wstecz

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
5
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Komentarze

Najnowsze komentarze

Michał Odpowiedz 2018-07-23 13:10:45

Zgadzam się z nightcrawler. Również polecam VECTORA. Sam mam i mogę potwierdzić, że jest naprawdę dobry. Bardzo polecam, chociażby ze względu na wysokie parametry dźwiękoizolacyjne - takie jak w dużo droższym monolicie.

Kordian Odpowiedz 2018-07-13 12:28:46

Stropy prefabrykowane to moim zdaniem najlepsze rozwiązanie wśród wszystkich systemów stropowych dostępnych na rynku. Panele prefabrykowane zapewniają łatwy i szybki montaż a do tego mają wysokie parametry akustyczne i wytrzymałościowe.

Michał Doro Odpowiedz 2018-02-12 14:42:41

Zgadzam się z poprzednikami. VECTRO łączy w sobie wszystkie zalety stropów belkowo-pustakowych a jednocześnie eliminuje ich wady. W porównaniu do Terivy VECTOR ma o wiele lepsze parametry akustyczne, a do tego nie ma ryzyka klawiszowania.

Michal.nowy Odpowiedz 2017-06-20 09:30:26

Dokładnie, Vector jest interesującą alternatywą dla terivy. Jest tańszy, szybciej się montuje, ma lepsze parametry dźwiękoizolacyjności i do tego nie ma ryzyka klawiszowania.

nightcrawler Odpowiedz 2016-12-16 11:36:53

Warto jeszcze spojrzeć na strop Vector, który w stosunku do ceny ma naprawdę wysoką jakość. Dobra alternatywa dla innych stropów gęstożebrowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

 • Nowoczesny Plafon Kantoor White

 • Promocja

  Lampa wisząca Minelli Beżowo-Biała, Apla: Z...

 • Kinkiet zewnętrzny SQUER K Grafit/Ciemny popiel

 • Plafon Nature Berlin

 • Lampa Flexi Grochy Mix 3pł.

 • Lampa wisząca Romantica 2pł. Black

 • TK Lighting Zwis pojedynczy Alambre

 • ZTS zwis duży (ś:37) 1 pł. / patyna + czerwo...