Start Arrow Budowa domuArrow Stropy prefabrykowane

Stropy prefabrykowane

We współczesnym budownictwie coraz szersze zastosowanie znajdują stropy z elementów prefabrykowanych które między innymi dają możliwość osiągania coraz większych wymiarów, pozwalając tym samym na przykrycie całych pomieszczeń jednym elementem.

strop_prefabrykowanyfot. Priebe.pl

Stropy prefabrykowane są mniej stabilne i nie usztywniają konstrukcji budynku tak jak stropy monolityczne, jednak ich wykonanie jest znacznie szybsze i tańsze. W wielu przypadkach również elementy prefabrykowane charakteryzują się lepszą jakością od wykonywanych bezpośrednio na budowie.

Płyty można zamówić w różnych kształtach i wymiarach (ich rozpiętość może dochodzić do 12 m). Montaż odbywa się bardzo szybko, ale wymaga użycia specjalistycznego sprzętu.

1. Strop filigran

Strop filigran jest rozwiązaniem łączącym korzyści stosowania prefabrykacji i zalety monolitycznego łączenia elementów na budowie. W zakładzie prefabrykacji wykonuje się cienkie płyty żelbetowe grubości 5-7cm o dowolnym kształcie, które stanowią główny element nośny stropu. Z płyty co 60 -75cm wystają belki kratownicowe zrobione z prętów służące do połączenia cienkiej płyty z betonem wylanym na budowie.

Grubość warstwy betonowej wykonanej na budowie wynosi od 10-15cm. Cały strop ma więc od 15-22cm grubości. Zależy to od rozpiętości podpór i od obciążeń, które musi przenieść strop. Grubość stropu musi określić projektant.

filigran

Cienkie płyty w zakładzie prefabrykacji przygotowuje się o szerokości 60-240cm i długości od 240-900cm. Nie można przygotować szerszych płyt z uwagi na konieczność przewiezienia ich na budowę. Płyty układa się na ścianach i dodatkowo wzmacnia stemplami drewnianymi. Sama cienka płyta jest jakby „deskowaniem traconym”.

Dodatkowo na budowie dozbraja się styki pomiędzy płytami za pomocą siatek zgrzewanych i strefy podporowe przy oparciu płyt na ścianach.

Zalety stropu filigran

 • Płaski sufit bez podciągów i belek wystających w dół.
 • Gładka powierzchnia sufitu nie wymagająca tynkowania.
 • Brak konieczności wykonania deskowań.
 • Ograniczenie robót zbrojarskich na budowie.
 • Możliwość kształtowania płaskich stropów na dowolnym rzucie budynku (trapezy, łuki).
 • Wykonanie stropu do rozpiętości nawet 9,0m.

Wady stropu filigran

Do wad zaliczamy konieczność użycia dźwigu oraz wyższe koszty wykonania stropu typu filigran niż deskowanego i zbrojonego na budowie. Stropy te pracują w obu kierunkach dlatego nazywane są również stropami typu 2K.


Autor: Wydawnictwo WEKA

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Promocja

  Lampa stołowa mini-trójnóg Czar lawendy

 • Kinkiet Dio flex wtyczka do GX53 bulb. chrom me...

 • Nowoczesny Plafon Kantoor White

 • Kinkiet ANIKA

 • Lampa wisząca Leopard

 • Plafon Harmony Black

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu

Obejrzyj zdjęcia domowników