Start Arrow Budowa domuArrow Stropy TERIVA – zalety i wady

Stropy TERIVA – zalety i wady

Strop TERIVA przeznaczony jest dla domów jednorodzinnych, zarówno niskich, jak i wielokondygnacyjnych. Stosuje się go również w budownictwie użyteczności publicznej. Zalety stropów TERIVA doceniają architekci, proponując je w swoich gotowych projektach.

Stropy TERIVA to stropy gęstożebrowe, monolityczno-prefabrykowane. Składają się z prefabrykowanych belek żelbetowo-kratowych, pustaków (betonowych lub keramzytowych) oraz płyt nadbetonu.

(Przekrój poprzeczny stropów TERIVA)

W zależności od tego, jaką rozpiętość ma projektowany strop wyróżniamy następujące rodzaje stropów:

Zobacz także: 

– strop TERIVA I – rozpiętość modularna stropu 2,1-6,0 m (ze stopniowaniem co 30 cm)

– strop TERIVA NOVA – rozpiętość modularna stropu 2,1-7,2 m (ze stopniowaniem co 30 cm)

– strop TERIVA-I BIS – rozpiętość modularna stropu 2,1-7,2 m (ze stopniowaniem co 30 cm)

– strop TERIVA-II – rozpiętość modularna stropu 2,1-7,8 m (ze stopniowaniem co 30 cm)

– strop TERIVA-III – rozpiętość modularna stropu 2,1-7,2 m (ze stopniowaniem co 30 cm)

 

Do budowy stropów TERIVA można użyć zarówno pustaków betonowych, jak i keramzytowych. Pustaki keramzytowe zmniejszają ciężar stropu, dają lepszą izolacyjność termiczną i akustyczną, a także są łatwiejsze w obróbce. Nie bez znaczenia dla świadomego inwestora jest również fakt, że keramzyt to materiał ekologiczny, nie zawierający pierwiastków promieniotwórczych.

(Wymiary stropów TERIVA)

Montaż stropu TERIVA

Prefabrykowane płyty stropowe zwozi się na plac budowy i tam montuje. Przed rozpoczęciem prac montażowych konieczne jest wcześniejsze bardzo dokładne sprawdzenie zgodności wykonania podpór stropu z tym, co zawierają projekty domów.

Oprócz podpór stałych, należy wykonać również dodatkowe podpory montażowe. Liczba podpór montażowych wynosi szacunkowo:

 • przy rozpiętości mniejszej niż 3,9m – 1 podpora.
 • przy rozpiętości mniejszej od 3,9 do 6 m – 2 podpory.
 • przy rozpiętości mniejszej niż 6m – 3 podpory (dotyczy głównie stropów TERIVA II, TERIVA III i TERIVA I BIS)

Podpory montażowe muszą być ustawione przed rozpoczęciem układania zarówno belek, jak i pustaków. Przestrzenie między podporami wypełnia się pustakami, w jednym kierunku prostopadłym do belek stropowych.

Po ułożeniu belek i pustaków można przystąpić do betonowania stropu. Stosowany beton powinien mieć plastyczną konsystencję, a jego klasa wytrzymałości wynosić min. B-15. Betonowanie musi się odbywać w korzystnych warunkach atmosferycznych, bardzo ważne jest prawidłowe zagęszczenie betonu i jego należyta pielęgnacja.

Tynkowanie stropu może się odbyć nie wcześniej niż po upływie 4 tygodni od betonowania. Warunkiem odbioru stropu powinno być jego prawidłowe wykonanie, zgodne z tym, co zawierał projekt domu.

Zalety stropów TERIVA

Do zalet stropów TERIVA zaliczyć można stosunkowe niskie koszty budowy. Łatwy transport płyt prefabrykowanych i składowanie, a także montaż bez użycia ciężkiego sprzętu są doceniane zarówno przez inwestorów, jak i ekipy budowlane.

Istotny jest brak deskowania, który w przypadku stropów TERIVA zastąpiony jest przez zastosowanie podpór montażowych.

Prefabrykowane belki stropowe można skracać do wymaganej długości, dlatego zaletą stropów TERIVA jest ich uniwersalność – mogą być stosowane do przykrycia pomieszczeń o nieregularnych kształtach. Ponadto mogą mieć dużą powierzchnię rozpiętości, a przy konieczności zastosowania większej nośności stropu, można zamówić prefabrykaty z większym zbrojeniem lub dozbrojenie wykonać bezpośrednio na placu budowy.

Stropy TERIVA mają dobrą izolacyjność termiczną i akustyczną, przy jednoczesnym niewielkim ciężarze konstrukcji.

Wady stropów TERIVA

(Na tynkowanym stropie mogą pojawić się rysy)

Konieczny jest bardzo dokładny projekt stropu, a później jego skrupulatna analiza przed zakupem belek i pustaków.

Stropy TERIVA są pracochłonne, wymagają stosowania wielu podpór montażowych, żeber rozdzielczych itp. Skomplikowane zbrojenie i układ podpór montażowych wymagają dużych umiejętności. Ekipa budowlana, której zleca się wykonanie stropu, powinna mieć wysokie kwalifikacje budowlane, być doświadczona i solidna, co wpływa również na wysokość jej wynagrodzenia.

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
8
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Komentarze

Najnowsze komentarze

Karol Odpowiedz 2019-12-19 14:45:40

@mon.tkacz: @mon.tkacz: Zgadzam się. Jak dla mnie Teriva nie spełnia podstawowych zadań stropu. Bardzo słaba akustyka, czasochłonny montaż, z klawiszowaniem też bywa równie.

Michał Odpowiedz 2018-04-17 08:50:26

Moim zdaniem Teriva już dawno nie spełnia wymagań współczesnego budownictwa. Po pierwsze w porównaniu do systemów prefabrykowanych, ma o wiele niższe parametry akustyczne. Po drugie panele prefabrykowane są bardziej modułowe, nie wymagają deskowania, a do montażu nie trzeba stosować dodatkowych podpór. Co więcej ich montaż jest o wiele szybszy i nie trzeba używać ciężkiego sprzętu.

Marcopolo Odpowiedz 2016-01-07 11:55:53

Smart moim zdaniem jest lepszym rozwiązaniem. Jest już kilka lat na rynku i do tej pory nikt z moich znajomych , który ich używał nie narzekał na to rozwiązanie. No i ja też jestem smartowcem :D

Marcopolo Odpowiedz 2016-01-01 23:25:16

Smart moim zdaniem jest lepszym wyborem. Jest już kilka lat na rynku i do tej pory nikt z moich znajomych , który ich używał nie narzekał na to rozwiązanie. No i ja też jestem smartowcem :D

mon.tkacz Odpowiedz 2015-01-07 12:10:15

Wydaje mi się, że lepiej już korzystać z nieco nowszych rozwiązań. Teriva była dobra, ale jakiś czas temu, jak nie było sensownych alternatyw. Ja na szczęście wybrałam już smarta i na akustykę nie mogę narzekać. Elegancko jak się patrzy :)

Gość Dom.pl Odpowiedz 2012-10-10 09:50:30

Mieszkam w budynku wielorodzinnym na ostatnim (czwartym) piętrze, gdzie stropem jest Teriva. I jest to kompletne nieporozumienie. Własności akustyczne - tragiczne!!!! Nie ma nic gorszego na świecie. Dźwięki, które przenosi strop są koszmarne i nie rozumiem dlaczego piszecie, że posiada dobre właściwości akustyczne. Wszystkich chwalących zapraszam do siebie, żeby zobaczyli co to za cudo.

Strop Ceram | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-09-14 10:47:14

[...] stropy Ackermana, w przeciwieństwie do stropów CERAM wymagają one jednak pełnego deskowania. Stropy Teriva są tańsze od Ceram z uwagi na ceny pustaków: te z betonu komórkowego czy keramzytobetonu, [...]

Stropy gęstożebrowe | Rodzaje stropów gęstożebrowych | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-05-10 10:15:02

[...] wykonane z częściowo prefabrykowanych belek i betonowych pustaków (dawniej z żużlobetonu). Stropy Teriva coraz częściej wykonywane są też z lekkiego betonu: betonu komórkowego lub keramzytobetonu. [...]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

 • Nowoczesny Plafon Kantoor White

 • Promocja

  Lampa wisząca Minelli Beżowo-Biała, Apla: Z...

 • Kinkiet zewnętrzny SQUER K Grafit/Ciemny popiel

 • Plafon Nature Berlin

 • Lampa Flexi Grochy Mix 3pł.

 • Lampa wisząca Romantica 2pł. Black

 • TK Lighting Zwis pojedynczy Alambre

 • ZTS zwis duży (ś:37) 1 pł. / patyna + czerwo...