Start Arrow OgródArrow Styczeń w ogrodzie

Styczeń w ogrodzie

Zima w pełni. Prognozy pogody nie zapowiadają zelżenia mrozu i zmniejszenia opadów śnieżnych. Czy po Nowym Roku powinniśmy zajrzeć do naszych ogrodów?

Styczeń to dobry moment na zastanowienie się, czy chcemy o coś wzbogacić nasze aranżacje ogrodów, czyli co posadzimy na wiosnę. Centra ogrodnicze są czynne cały rok, więc już teraz możemy zakupić nasiona roślin czy warzyw. A może nasze zapasy warto przejrzeć i wybrać to, co będzie nową sadzonką?

Eksperci ze sklepu e-Hortico uczulają ogrodników, że tak jak w przypadku każdego innego produktu, tak i w nasiona należy zaopatrywać się u sprawdzonych dostawców. – Nasiona renomowanych producentów – mówią – posiadają takie cechy jak: gwarancja zawartości opakowania zgodnie z deklarowaną, wysoka jakość towaru i fakt, że oferowane nasiona nie są zainfekowane chorobami grzybowymi.

(Nasiona i rośliny kupujemy tylko u sprawdzonych dostawców)


W styczniu może jeszcze nie powinniśmy z grabiami wychodzić do ogrodu, ale na pewno możemy zając się miniszkarenkami. Miniszklarenki są to pojemniki z przykrywką z wysokoprzezroczystego tworzywa, zapewniającą utrzymanie stałej wysokiej wilgotności powietrza, nie ograniczając jednocześnie dostępu światła. W takiej wielodoniczce można uzyskać wysokiej jakości rozsady warzyw i kwiatów, czy ukorzeniać sadzonki zielone w warunkach domowych.

(Miniszklarenka - produkt dla hobbystów)

W połowie miesiąca właśnie do szklarenek wysiewamy nasiona pelargoni – sugerują eksperci e-Hortico. – Warunki uprawy to temperatura w przedziale 20 – 24 stopni pod przykryciem, podłoże o pH 6,0 – 7,0. Nasiona wysiewamy na głębokość 0,5 cm, traktując je tuż przed siewem zaprawą zapobiegającą i zwalczającą choroby roślin, np. Biochikol 020 PC.

Jeżeli w naszych spiżarniach zgromadziliśmy zapasy owoców, w styczniu ponownie możemy je przesortować, usuwając egzemplarze z widocznymi objawami chorób czy żerowania szkodników. Pamiętajmy również, że w zimie nadal aktywne są gryzonie.

Do zwalczania myszy i szczurów stosujemy sprawdzone preparaty, jak np. Rat Killer – polecają eksperci e-Hortico. – Wszystkie preparaty dostępne na rynku zawierają substancje mumifikujące dzięki czemu padłe gryzonie nie wydzielają nieprzyjemnego zapachu.

Wigilijno-świąteczna pogoda uświadomiła nas, jak częste teraz mogą być wahania temperatur. Jednego dnia niemalże 10 stopni na plusie, po nocy zamienia się w wysoko minusową temperaturę. Nasi eksperci radzą ogrodnikom regularne obserwacje prognoz pogody:

W przypadku gdyby zaistniała sytuacja wysokich wahań dobowych temperatury koniczne jest bielenie drzew. W lutym zabieg ten będzie już niezbędny. Do bielenia używajmy specjalnego wapna ogólnie dostępnego w sklepach i centrach ogrodniczych.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty