Start Arrow Projekty domówArrowWykańczanie domuArrow Styl boho – nie tylko w modzie

Styl boho – nie tylko w modzie

Każdy projekt domu może mieć swój niepowtarzalny styl. Ciepłym i unikalnym wnętrzem można zaskoczyć gości. A dom staje się miejscem, gdzie każdy członek rodziny, mieszkaniec poczuje się lepiej. By odnaleźć coś dla siebie wśród wielu panujących mód i stylów warto poznać styl – boho.

Styl boho często nazywany jest również stylem wolnych, nieskrępowanych dusz. Od kilku dekad jest bardzo ceniony, szczególnie w modzie. A ceniony za naturalność, wygodę, swobodę w dobieraniu wzorów, materiałów i fasonów.

styl boho

styl boho

Te same zasady – niedbałego i wyważonego eklektyzmu obowiązują jeśli chodzi o estetykę urządzania wnętrz. To spotkanie nowoczesności, dizajnerskich dodatków z zabytkowymi meblami, ludowych i folklorystycznych dodatków z elementami popkultury, egzotycznych dekoracji, często stanowiących pamiątki z podróży ze stonowanymi i delikatnymi materiałami. Zatem styl boho daje możliwość nie tylko wyrażenia siebie poprzez modę, ubiór ale również poprzez aranżację wnętrz w swoim domu.

Bezpretensjonalne zestawienia kolorów, połączenie nowoczesności i vintage, a do tego przytulne, naturalne materiały i etniczne dekoracje – boho we wnętrzach to pełna uroku, radosna feeria barw i wzorów, która zawsze wprowadza domowników w dobry nastrój.

Boho pochodzi od słowa la boheme, oznaczającego po francusku cyganerię – grupę szeroko rozumianych artystów – malarzy, pisarzy, muzyków, którzy nie wpisywali się w ówczesnej ramy. Trzeba również zauważyć, że styl życia artystów wynikał nie tylko z wyboru, ale również a może przede wszystkim na skutek utraty majątków po rewolucji francuskiej w 1799r. To właśnie trudne warunki materialno-bytowe spowodowały konieczność zmiany stylu życia – dostosowania się do aktualnych możliwości. Stąd określony, skromny czy wręcz zniszczony styl ubierania, jak również urządzanie wnętrz wykorzystując dostępne elementy, dodatki, bez względu na obowiązującą ówczesną modę. Ta konieczność miała również dobre strony, gdyż dała możliwość swobody twórczej, dania upustu wyobraźni, kreatywności, niezależności. Z czasem ten styl nie dość, że został doceniony, to jeszcze określony jako bardzo oryginalny. Dlaczego? Styl boho polega na łączeniu pozornie niepasujących do siebie materiałów i wzorów. To z jednej strony minimalizm wyrazu a z drugiej, to łączenie tkanin, naturalnych materiałów, żywych kolorów i etnicznych wzorów. Wprawdzie trudno mówić o sztywnych zasadach w kontekście stylu boho, ale równie trudno nie zauważyć pewnych powtarzających się motywów charakteryzujących omawiany styl we wnętrzach.

Zatem można powiedzieć, że styl boho czerpie inspiracje z odległych kultur i krajobrazów. To wprowadzenie do wnętrz klimatu Afryki, Ameryki Południowej, Indii poprzez odpowiedni dobór kolorów i wzorów. Dawniej styl boho nazywany był po prostu – etno. Wiąże się to również z potrzebą wyjścia poza masowo produkowane przedmioty i poszukiwania oryginalności i egzotyki we wnętrzach, stąd ukłon w stronę etnicznych inspiracji i dodatków. Nawet drobne rzemieślnicze wyroby jak maski czy figurki przywiezione jako pamiątki z podróży budują odpowiedni klimat we wnętrzu. Niezwykle ważnym elementem są też wzory – od prostych, jak zygzaki i paski, po bardziej skomplikowane. Ten miszmasz, mocne, wielobarwne kolory i festiwal wzorów rodem z najróżniejszych stylistyk: etnicznych, psychodelicznych, kwiatowych, folkowych, ludowych i geometrycznych, to są właśnie znaki rozpoznawcze styl boho.

Być może na pierwszy rzut oka nic w tym stylu do siebie nie pasuje, ale gdy spojrzymy ponownie, dostrzec można relacje między przedmiotami, kolorami i wzorami. Taki właśnie jest styl boho.

Styl boho zmieniał się na przestrzeni wieków, czerpiąc motywy innych, dominujących w danym czasie stylów. Rozróżniamy różne rodzaje boho – od marokańskiego i ludowego po uwspółcześnione wersje, czyli scandi i modern boho. Można dostrzec, że aktualnie wybierany jest w nieco łagodniejszych formach i stonowanych barwach – scandi boho.

Styl boho to przede wszystkim:

barwy: znakiem rozpoznawczym tego stylu są naturalne kolory, barwy ziemi, beże, brązy ale i wyraziste, często zestawione ze sobą niezgodnie z przyjętymi zasadami aranżacji: biel, beże i brązy, turkus, pomarańczowy, jasna zieleń, miodowa żółć i magenta. Jasne, stonowane kolory na ścianach ocieplają wnętrze. Bezpiecznym rozwiązaniem w trakcie aranżowania wnętrz w omawianym stylu będzie stosowanie zasady dobierania kolorów w proporcji 70:20:10, tj. 70% to kolor stonowany czyli wspomniany wyżej biały lub beżowy, 20% stanowi barwa dominująca, a 10 % to kolorowe kontrastujące, nasycone. To bezpieczne i harmonijne zestawienie, które świetnie wygląda i sprawia, że przebywając w takich pomieszczeniach dobrze się czujemy.

Materiały:

Nie małe znaczenie dla podkreślenia omawianego stylu, przy jednoczesnym uzyskaniu efektu przytulności w pomieszczeniu ma również dobór tkanin poprzez takie dodatki jak kolorowe miękkie poduszki, koce, pledy, narzuty w afrykańskie wzory, dywany czy chodniki. Użyte materiały, są najczęściej naturalne, ekologiczne i z recyklingu: bawełna, rattan, wiklina, len, wełna i stare drewno. Zestawienia wbrew skostniałym zasadom – wnętrza w stylu boho niepowtarzalny mix

wzorów, faktur, materiałów i stylów – to komfort i wygoda.

Dodatki:

Styl boho, oprócz wyrazistych kolorów i charakterystycznych wzorów, to również obfitość ozdób, bibelotów i drobiazgów, które podkreślają artystyczny i swobodny charakter wnętrza. Doskonale sprawdzą się w tym zestawieniu boho wszelkie robótki ręczne, takie jak: serwetki, makramy, tkane gobeliny, kwietniki ze sznurka, łapacze snów, czy też inne dodatki/ozdoby z elementami piór, korali, sznurka. To także wszelkiego rodzaju ręczne plecione kosze, pufy, siedziska wiklinowe, rattanowe, hamaki wykończone różnego rodzaju ozdobami w postaci frędzli czy dzierganych koronek. Takimi elementami ozdabiamy meble, podłogę, ściany. Nie należy zapominać o oświetleniu, które może charakteryzować się zastosowaniem ażurowych lamp i żyrandoli z koronki czy piór. Ponadto świece zapachowe, kadzidełka, mineralne i metalowe dodatki, lustra w biżuteryjnych ramach dopełnią aranżację wnętrza w tym stylu. Obfitość ozdób, bibelotów, drobiazgów, często własnoręcznie wykonanych podkreślą artystyczny i swobodny charakter wnętrza.

Globtroterską naturę boho najlepiej oddadzą egzotyczne pamiątki z dalekich wypraw i wycieczek. Ręcznie zdobione figurki, wazy, półmiski, świeczniki czy patery doskonale odnajdą się w barwnym i wnętrzu w stylu boho, gdzie liczą się różnorodność i swoboda. Ściany mogą zdobić obrazy z reprodukcjami dzieł sztuk, ale również plakaty z festiwali muzycznych, filmowych. Ciekawym rozwiązaniem na ściany będzie tapeta boho wykończona w fantazyjny deseń.

Boho bazuje na naturalności, a więc na naturalnych materiałach i kolorach, ale i roślinności. Dlatego też warto zaaranżować przestrzeń dla mniejszych i większych roślin w postaci np. palm, figowców, które umieszczone w ozdobnych donicach, czy wiszące, pnące w pięknych ręcznie wyplatanych kwietnikach prezentować się będą znakomicie i wpływać będą pozytywnie na nasze samopoczucie.

Warto wiedzieć, że chociaż styl boho to przeciwieństwo minimalizmu, wnętrza o tym wystroju również nie znoszą przesady. Równie istotne jest to, że w mieszkaniu boho nie może zabraknąć dużej ilości światła, przestronnych pomieszczeń i wygodnych, funkcjonalnych rozwiązań, a różnorodność dodatków i dekoracji nie powinna oznaczać chaosu.

Styl boho świetnie koresponduje z projektami domów w stylu podmiejskim.

Dodane przez: Piotr Wejman

Dodaj komentarz

Data dodania:


listopad 18, 2020
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty