Start Arrow Projekty domówArrowWykańczanie domuArrow Styl industrialny – ukłon w kierunku surowego minimalizmu

Styl industrialny – ukłon w kierunku surowego minimalizmu

Początki

Styl industrialny narodził się w Stanach Zjednoczonych w czasach kryzysu, w latach 50. XX wieku. Był to czas, kiedy poupadało wiele fabryk i magazynów czy domów towarowych. Pomimo swych dużych rozmiarów, surowych, podłużnych przestrzeni budynki te zaczęli wynajmować za okazyjne ceny, czasem półlegalnie lokalni artyści, np. w dzielnicach Soho, Chelsea i Brooklyn. Zaczęli tworzyć tam swoje pracownie, miejsca wystaw swoich prac ale i wykorzystywać te ogromne przestrzenie na mieszkania. Za wyposażenie służyły im zarówno pojedyncze sprzęty, które pozostały w magazynach, czy fabrykach, jak również krzesła, meble, które udało im się znaleźć w okolicy. Często w pomieszczeniach tych brakowało instalacji elektrycznej, co wymusiło tworzenie ogromnych okien i przeszkleń w celu naturalnego ich doświetlenia. Wyeksponowane elementy konstrukcyjne wcale nie wynikały z wizji aranżacyjnej nowych mieszkańców, a z wytycznych firm ubezpieczeniowych po to aby minimalizować ryzyko związane z pożarem. Jedno z najbardziej legendarnych atelier należało do Andy’ego Warhola. Znajdowało się w dawnej wytwórni kapeluszy Silver Factory. To tam – w pomalowanej na srebrno pofabrycznej przestrzeni spotykała się śmietanka nowojorskich artystów.

jasne mieszkanie w stylu industrialnym

jasne mieszkanie w stylu industrialnym

Początki w Polsce

W Polsce moda na ten styl pojawiła się w latach 90., kiedy to na skutek przemian gospodarczych zamkniętych zostało wiele zakładów przemysłowych, które z czasem zostały wykorzystywane w podobny sposób, jak te w Stanach Zjednoczonych – przerabiane na powierzchnie mieszkalne, eksponując w nich zachowane elementy surowego wyposażenia. W ten sposób wykorzystywano nietypową przestrzeń dla stworzenia oryginalnych wnętrz.

Zatem niegdyś miejsca te wykorzystywano z konieczności w latach kryzysu, który wiązał się z dostosowaniem się do trudnych warunków panujących w kraju, ale dał też możliwość wyrażania swojej kreatywności. Współcześnie zaczęto doceniać taki sposób mieszkania, aranżacji wnętrz – życia po prostu, który to aktualnie stanowi trend będący synonimem ekstrawaganckiego luksusu, niczym nieskrępowanej wolności i artyzmu.

Moda na styl industrialny rozpowszechniła się bardzo szybko i szeroko, można powiedzieć, że przeżywa on współcześnie swoją złotą erę w otaczających nas przestrzeniach. Korzystają na tym nie tylko nowi właściciele urządzając w dawnych magazynach czy budynkach poprzemysłowych lofty, apartamenty, kluby, puby ale i władze lokalne, gdyż często to jedyny sposób na ochronę podupadających budynków i ponowne ich zagospodarowanie. Mitem jest jednak pogląd, który mówi o tym, że mieszkanie czy dom w stylu industrialnym jest możliwy do stworzenia tylko we wspomnianych opuszczonych fabrykach i magazynach, gdyż coraz więcej nowych obiektów mieszkalnych projektowana jest tak, aby zaaranżować pomieszczenia w tym właśnie stylu.

Projekty domów i projekty wnętrz

Na etapie projektowania zarówno samego domu, mieszkania jako bryły ale i zagospodarowania przestrzeni należy skupić się na kilku aspektach, a mianowicie na minimalizmie, otwartych i w miarę możliwości wysokich przestrzeniach. Pomieszczenia te powinny nie mieć podziału na kuchnię, salon i sypialnię, a ewentualne wydzielenie stref następuje za pomocą wyposażenia wnętrz (mebli) oraz elementów dekoracyjnych. Wszędzie tam, gdzie to możliwe celowo wyeksponowane zostają instalacje rur i kabli, ceglane mury, betonowe stropy, wysokie okna – bowiem to są właśnie charakterystyczne elementy tego stylu. W sytuacji, gdy nie możemy spełnić swojego marzenia związanego z zaaranżowaniem przestrzeni w stylu industrialnym poprzez nabycie i zaadaptowanie budynku poprzemysłowego czy lokalu na rynku pierwotnym, rozwiązaniem jest wykorzystanie mieszkań w starych kamienicach, które najczęściej spełniają kilka ważnych elementów, tj. są wysokie, posiadają duże okna, cegłę na ścianach, do której możemy dotrzeć pozbywając się farb i tynków – a więc jedne z głównych cech charakteryzujących omawiany styl. Błędem jest również przekonanie, że w „zwykłych” mieszkaniach stworzenie industrialnej przestrzeni jest niemożliwe. Brak wysokich pomieszczeń, widocznych instalacji czy betonowych stropów tego nie wyklucza. Zwrócić jednak wtedy musimy uwagę na inne, charakterystyczne elementy dla tego stylu.

W stylu tym rewelacyjnie sprawdzają się uniwersalne kolory bieli, brązu oraz szarości, które optycznie powiększają wnętrze. Surowy styl przemysłowy można uzyskać też dzięki zastosowaniu luster, które znacznie powiększą pomieszczenie. Jasne ściany w połączeniu z ciemną, masywną podłogą pozwolą uzyskać optyczne złudzenie wyższego wnętrza. Chcąc uzyskać fabryczny, loftowy styl należy zrezygnować z zasłon i firan na oknach. Kolejnym, ważnym elementem są meble i dodatki – które winien cechować przede wszystkim minimalizm formy. Wybierając meble do wnętrza urządzonego w tym nurcie należy również zwrócić uwagę na to z czego są wykonane. Bowiem w tym stylu najmilej widziane materiały to: metal, stal, ale również szkło beton i stare drewno. Wśród mebli nie powinno więc zabraknąć metalowych szafek, regałów ściennych, regałów na kółkach czy nowoczesnego stołu i krzeseł. Ale nie tylko: zestawienie starego z nowym nie jest błędem w tym przypadku. Do wnętrz w stylu industrialnym pasują również meble, które mają za sobą długą historię. Kompletując je, warto udać się na targ staroci, osiedlową wyprzedaż, czy na strych babci. W przypadku, gdy dysponujemy dużym mieszkaniem, dużej przestrzeni należy zwrócić uwagę na rozmiar mebli – im większe, tym lepiej. Meble małych rozmiarów, umieszczone mieszkaniu o dużej przestrzeni, sprawiają wrażenie miniaturowych. Modnym, a jednocześnie praktycznym rozwiązaniem jest wykorzystanie drewnianych palet do tworzenia mebli, półek, czy łóżka.

Wybierając tkaniny należy skupić się na lnie i skórze, gdyż to one podkreślają zimny, przemysłowy charakter wnętrz. Świat dekoracji i dodatków powinien być ograniczony do minimum. Funkcję dekoracyjną pełnią przede wszystkim widoczne elementy konstrukcyjne, np. rury, przemysłowe gniazda elektryczne, grzejniki żeliwne najlepiej w kolorze czarnym. Brak wspomnianych elementów można zastąpić innymi dekoracjami, np. stara maszyna do szycia singer, stara maszyna do pisania, drzwi przesuwne ze starych desek, koniecznie z widocznymi czarnymi prowadnicami czy zawieszony na ścianie stary retro rower.

Nie należy zapominać o oświetleniu, gdyż to ważny element industrialu. Bardzo ważne jest zapewnienie jak największego dopływu światła naturalnego – kolejny argument, dla którego warto zrezygnować firan, ale i rolet czy żaluzji. W przypadku sztucznego oświetlenia odpowiednim wyborem będą więc duże, masywne lampy z metalu lub aluminium. Doskonałym wyborem będą lampy w czarnym kolorze, sprawiające wrażenie tych pochodzących z fabryki. Zatem im bardziej będą wyglądały na stare: porysowane, ośniedziałe, tym lepiej. Dobrze aby oprócz tych wiszących znajdowały się również podłogowe, które dodadzą minimalistycznego charakteru wnętrzu i subtelnie oświetlą całe pomieszczenie.

Kolejny ważny element, to pokrycia ścian i podłóg. To dzięki dom wygląda tak, jakby był w stanie surowym. Świetnym rozwiązaniem będzie np. zastosowanie betonu architektonicznego, który z jednej strony można zastosować na dowolnej powierzchni płaskiej, jak również posłużyć do wykonania takich elementów wyposażenia jak ozdobna doniczka czy stolik kawowy. W stylu industrialnym równie chętnie wykorzystywane są cegła i kamień.

Szukając inspiracji warto zapoznać się z projektami domów z wnętrzami. W tej kategorii mamy wiele przykładów na modne style projektowania wnętrz, zarówno w stylu industrialnym, jak w innych stylach.

Dodane przez: Piotr Wejman

Dodaj komentarz

Data dodania:


luty 4, 2021
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty