Start Arrow Budowa domuArrow Styropian czy polistyren ekstrudowany – czym ocieplać?

Styropian czy polistyren ekstrudowany – czym ocieplać?

Na naszym forum trwa dyskusja dotycząca materiałów izolacyjnych. Czy warto stosować płyty z polistyrenu ekstrudowanego, czy ściany lepiej ociepli „zwykły” styropian?

  Wątpliwości naszych czytelników rozwiewa Marcin Feliks,
Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu

Płyty z polistyrenu ekstrudowanego XPS różnią się nieco od standardowych płyt z polistyrenu ekspandowanego EPS, nazywanego potocznie styropianem. Stosowanie jednych i drugich powinno wynikać z warunków, w jakich będą pracowały. Chodzi o to, by ich zastosowanie przełożyło się na długotrwałe, ekonomicznie uzasadnione korzyści.

W przypadku ścian zewnętrznych stosuje się zarówno płyty XPS jaki i EPS, z tym że z racji swych właściwości dotyczących bardzo dużej wytrzymałości na ściskanie oraz niskiej nasiąkliwości wodą, płyty XPS stosuje się przeważnie do izolacji ścian piwnic, fundamentów, przyziemia.

Z kolei płyty EPS sprawdzają jako izolacja ścian zewnętrznych metodą ETICS (złożone systemy izolacji cieplnej, znane dawniej jako metoda lekka mokra). Oczywiście w ofercie kilku systemodawców znaleźć można również takie systemy ETICS, w których jako izolację termiczną stosuje się płyty XPS, jednak jak pokazuje doświadczenie realizacje te dotyczą raczej strefy przyziemia lub sytuacji, gdzie wymagana jest bardzo duża wytrzymałość mechaniczna materiału termoizolacyjnego.

Porównując te materiały pod kątem izolacyjności termicznej, ekonomicznie uzasadnione jest raczej zaizolowanie ściany standardowymi płytami EPS. Ich współczynnik przewodzenia ciepła (lambda) w niektórych przypadkach jest lepszy, przy zdecydowanie niższej cenie materiału.

Zobacz także:

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Igor Odpowiedz 2014-03-24 14:55:55

Ja ocieplałam styropianem w kropki 12 cm, polecam.

Termomodernizacja - jak ocieplać stare drewniane domy? | www.Dom.pl Odpowiedz 2014-01-07 09:59:02

[...] Dom o szkielecie drewnianym jest po prostu szczególnym przypadkiem podłoża, na którym wykonuje się standardowe ocieplenia z użyciem np. płyt EPS. [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Plafon Harmony Black

  • Promocja

    Lampa podłogowa Trójnóg Luna Grafitowa

  • Promocja

    Lampa podłogowa Faro Black

  • Velio Abażur żyrandol 3 pł. czerń + chrom /...

  • TK Lighting Kinkiet Maja GU10 Led Black