Start Arrow Budowa domuArrow Styropian – na co zwrócić uwagę?

Styropian – na co zwrócić uwagę?

Ocieplając dom metodą polegającą na przyklejaniu do ścian warstw styropianu przekładanych zaprawą klejącą i wykończeniu tynkiem, należy zwrócić szczególną uwagę na spełnienie wymogów technologicznych.

Przed rozpoczęciem naklejania warstwy ocieplającej ze styropianu, powierzchnię ściany należy oczyścić a uszkodzenia uzupełnić. Zaprawę klejącą starannie nakładamy na płytę styropianową, a nie bezpośrednio na ścianę. Wymiary płyt nie powinny być większe niż 100 x 50 cm. Ścianę z przyklejonymi płytami zostawiamy na trzy dni, aby zaprawa stężała. Osadzone płyty wzmacnia się za pomocą kołków plastikowych zwanych grzybkami.

styropianNajczęściej popełniane błędy pojawiają się na etapie kładzenia siatki. Siatkę kładziemy na zamocowany styropian nanosząc od góry do dołu kolejną warstwę zaprawy, a następnie przeciągamy ją pacą z ząbkowaną krawędzią, dzięki czemu ułożona potem siatka znajduje się bliżej zewnętrznej powierzchni warstwy zbrojącej (w 1/3 grubości), a więc tam gdzie jest najbardziej potrzebna. Siatkę z włókna szklanego wciskamy w zaprawę zanim stwardnieje, lekko przeciągając po niej długa pacą tynkarską i usuwając nadmiar zaprawy. Na siatkę kładziemy warstwę kleju szpachlowego (podkład pod tynk). Siatkę należy ułożyć na zakładkę. Ułożenie bez pozostawienia zapasu uniemożliwia połączenie kolejnych pasm czego skutkiem jest pękanie tynku, a nawet odspajanie się od styropianu.

Ocieplając dom styropianem ze szczególną starannością należy potraktować miejsca wokół okien i drzwi, narożniki i łączenia. Ponieważ ocieplenia i tynk współpracują ze ścianą, naprężenia w niej powstające mogą przenosić się na tynk co powoduje że, mogą pojawiać się  na nim rysy. Aby tego uniknąć, narożniki otworów okiennych i drzwiowych wystarczy  wzmocnić dodatkową warstwą siatki o wymiarach 30 x 30 cm ułożoną pod kątem 45 stopni. W tym celu, najpierw trzeba nanieść zaprawę i przeciągnąć po niej pacą zębatą, potem wcisnąć fragment siatki w zaprawę i przeciągnąć długą gładką pacą.

Ułożone na krawędziach ościeża (czyli wewnętrznej powierzchni otworu okiennego lub drzwiowego) listwy narożnikowe będą dobrze pełniły swoje funkcje tylko wtedy, gdy zachowa się odpowiednią kolejność prac. Listwy narożnikowe montuje się na styropianie, a następnie układa na niej siatkę. Jeśli kolejność będzie inna tynk będzie pękał i odpadał od profilu, ponieważ nie ma dobrej przyczepności do metalu.

Zamontowanie profilu przyokiennego z tworzywa sztucznego z zamocowaną siatką pozwoli uniknąć pękania tynku na styku z ościeżnicą okna lub drzwi. W tym celu na powierzchnię ościeży nanosi się zaprawę tak aby nie pobrudzić ościeżnicy, a potem tuż przy niej przykleja się profil. Dołączoną do niego siatkę wkleja się w zaprawę. Bardzo ważne jest aby najpierw wkleić profil przyokienny, a dopiero potem stalowy narożnik. W taki sam sposób jak krawędzie ościeży zabezpiecza się też narożniki domu.

W miejscu połączenia dwóch niezależnych i pracujących osobno konstrukcji np. sąsiadujących ze sobą części bliźniaka, potrzebna jest dylatacja. Umożliwia ona niezależną pracę obu części domu. Najczęściej styropian układa się zaczynając od szczeliny dylatacyjnej. Płyty styropianu z obu stron szczeliny smaruje się zaprawą, a następnie przeciąga się zębatą krawędzią pacy. W szczelinach umieszcza się profil dylatacyjny z zamocowanymi dwoma pasami siatki szerokości 10 cm. W profil wkłada się paski styropianu. Zabezpieczą one szczelinę przed zabrudzeniem podczas tynkowania i przytrzymają profil na czas tych prac. Po otynkowaniu paski styropianu wyjmuje się.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Komentarze

Najnowsze komentarze

kondrad Odpowiedz 2011-12-31 09:22:36

ja tam jestem zwolennikiem wełny a nie styropianu, jak dla mnie styropian to już epoka zamknięta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Plafon Harmony Black

  • Promocja

    Lampa podłogowa Trójnóg Luna Grafitowa

  • Promocja

    Lampa podłogowa Faro Black

  • Velio Abażur żyrandol 3 pł. czerń + chrom /...

  • TK Lighting Kinkiet Maja GU10 Led Black