Start Arrow WykańczanieArrowSufity i ściany wewnętrzneArrow Suchy Tynk – gładka alternatywa dla tynków ręcznych

Suchy Tynk – gładka alternatywa dla tynków ręcznych

Zanim rozpoczniemy malowanie czy tapetowanie ścian, warto przyjrzeć się, w jakim stanie są po wieloletnim użytkowaniu. Podłoże musi być starannie przygotowane, by nowa okładzina była trwała i estetyczna. Tynki wewnętrzne to sposób na uzyskanie idealnie gładkiej powierzchni ścian, zarówno w nowych domach, jak i mieszkaniach poddawanych właśnie remontom.

Jeżeli odnawiamy ściany wewnętrzne w użytkowanych już domach czy mieszkaniach, drobne nierówności 2-3 mm zniweluje już gładź szpachlowa, którą później wystarczy wyszlifować papierem ściernym uzyskując równą, gładką powierzchnię.

Niestety ściany w starym budownictwie wymagają bardziej zaawansowanych prac. Nierówności są znaczne, a do ich wyrównania potrzebna będzie niekiedy warstwa nawet 30 mm, której nie uzyskamy z pomocą gładzi. Zarówno właśnie na odnawiane stare ściany, jak i wykańczanie ścian w nowym domu stosuje się najczęściej tynki wewnętrzne, nakładane ręcznie lub w przypadku dużych powierzchni – agregatem.

Tynki dobiera się m.in. pod względem podłoża – mogą być np. tynki gipsowe czy tynki cementowo-wapienne. Tynkowanie ścian jest jednak pracochłonne i wymaga bardzo uwagi przy wykonawstwie – błędy mogą się szybko uwidocznić na odnawianej ścianie.

Suchy tynk – gładka alternatywa

Alternatywą dla mieszanek tynkarskich jest tzw. suchy tynk, służący do pokrywania zarówno ścian, jak i sufitów. W porównaniu z tradycyjnymi tynkami, suche tynki umożliwiają szybkie wykonanie prac remontowych. Zaletą jest również to, że nie występuje wilgoć związana z tynkowaniem, a także nie ma potrzeby czekania na związanie i wyschnięcie tynku. Ponadto mała ilość pyłu i czy gruzu ułatwia sprzątania po remoncie i uzyskanie czystych, gotowych do nowej okładziny gładkich ścian.

Suche tynki polegają na przyklejeniu do podłoża płyt gipsowo-kartonowych lub zamontowaniu ich na specjalnych profilach. To drugie rozwiązanie umożliwia dodatkowo włożenie między ścianą a płytą dodatkowej izolacji, cieplnej czy akustycznej, a także wygodne ułożenie i ukrycie instalacji domowych. Instalacje można poprowadzić również w przypadku klejenia, gdyż płyty gk są bardzo łatwe w obróbce. Bez problemu można je ciąć, piłować, nawiercać, wkręcać w nie wkręty i wbijać gwoździe.

Technologię suchy tynk możemy stosować we wszystkich pomieszczeniach w domu. Warto jednak wybrać odpowiedni rodzaj płyt, które różnią się pomiędzy sobą właściwościami. Jeżeli wykańczamy ściany w salonie czy innym pokoju, możemy wykorzystać standardową płytę gipsowo-kartonową GKB. Jeżeli jednak prace remontowe planujemy w łazienkach – tu należy pamiętać o wyborze płyt impregnowanych, które zabezpieczą powierzchnię przed wilgocią. Płyty impregnowane poznamy po kolorze – są to zielone płyty gk.

W naszych domach są też pomieszczenia techniczne, takie jak np. kotłownie, w których warto zastosować płyty czerwone GKF – są one bowiem zabezpieczone przed ogniem.

Przyklejanie płyt gk

Podłoże, na którym przykleimy płyty, musi być czyste, wolne od kurzu, brudu czy resztek powłok malarskich. Warto również, szczególnie podłoża chłonne zagruntować emulsją gruntującą.

Przed przystąpieniem do przyklejania, wszystkie elementy stalowe, stykające się z klejem należy zabezpieczyć antykorozyjnie, w przyciwnym razie po wykończeniu ściany na powierzchni mogą pojawić się nieestetyczne ślady rdzy.

Klej na płytę nakłada się punktowo, w postaci placków o rozstawie 30-40 cm zarówno w pionie jak i w poziomie. Nałożone placki kleju powinny mieć średnicę około 10 cm oraz grubość około 2,0 cm.

Przygotowany klej należy wykorzystać w ciągu 30 minut. Warto również pamiętać, że ewentualne korekty ułożonych płyt można dokonywać nie później niż po 10-15 minutach od momentu nałożenia na nie masy klejowej.

Bardzo istotne jest spoinowanie płyt. Miejsce połączenia dwóch powierzchni należy zaszpachlować i dodatkowo zabezpieczyć taśmą zbrojącą. Z uwagi na późniejsze różnice między powierzchnią płyty a miejscem łączenia, całą ścianę należy starannie zagruntować zanim położymy na niej ostateczną warstwę farby.

Zobacz, jak zamontować krok po kroku płyty na profilach (zdjęcia)

Uwaga na błędy

Podczas montażu suchych tynków należy unikać błędów, które spowodują późniejsze problemy z wykończoną ścianą. Do najważniejszych z nich należą:

 • nieodpowiednie przygotowanie podłoża
 • nie zagruntowanie powierzchni
 • klejenie płyt na zbyt wilgotnych powierzchniach
 • niewłaściwy rozmiar „placka” kleju lub zbyt duże odstępy między „plackami”
 • korygowanie płyt po 15 minutach
 • stosowanie niesystemowych produktów (klejów, gruntów)
 • montaż w temperaturze poniżej +5 stopni C

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


styczeń 4, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

 • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

 • Promocja

  Mop chenille z kijem teleskopowym 120 cm

 • Kinkiet HILTON SILVER TK Lighting + gratis żar...

 • Lampa wisząca Wire White 3pł.

 • Listwa Snow 3pł. spot czarny