Start Arrow Wiadomości Arrow Światło wpływa na naszą pracę

Światło wpływa na naszą pracę

Inwestorzy mają coraz większą świadomość wartości, jakie niesie za sobą spełnienie warunków ergonomii wnętrza. Jednym z nich jest odpowiednie oświetlenie – kluczowe dla naszego organizmu, samopoczucia i efektywności.

Naturalne światło wpływa na funkcjonowanie organizmu, takie jak procesy biochemiczne czy prawidłowy metabolizm. Jeśli jest go za mało, czujemy się zmęczeni, ospali, mamy problemy z koncentracją. Dlatego niezwykle istotne jest odpowiednie oświetlenie w miejscu pracy, w którym spędzamy sporą część naszego życia.

Światło jest obowiązkowe

Kwestie związane z oświetleniem w miejscu pracy określają jasno przepisy. Według normy PN-EN 12464-1:2004 praca przy monitorach komputerów wymaga oświetlenia blatu biurka na poziomie 500 luksów, a przy kreśleniu technicznym – 750 luksów. Większe natężenie wymagane jest w przypadku stanowisk pracy z drobnymi przedmiotami. Dla naszej wydajności, ale przede wszystkim zdrowia znaczenie ma nie tylko źródło i natężenie światła, ale też jego rozmieszczenie. Istotna jest równomierność oświetlenia, redukcja kontrastów, czy brak odblasków na monitorach komputerów. Co ciekawe, pozytywną funkcję spełniają matowe jasne meble, dzięki którym nie pojawia się ryzyko tzw. efektu olśnienia.

Jasne przestrzenie

Najbardziej przyjazne dla naszego organizmu jest światło naturalne wpadające do pomieszczeń przez okna. Dzięki niemu oczy są mniej zmęczone, mamy więcej energii, rzadziej boli nas głowa. Stwarza ono nie tylko najlepsze warunki do pracy, ale jest też rozwiązaniem przyjaznym środowisku i… darmowym. Przepisy unijne mówią o tym, że oświetlenie stanowisk pracy może być wytworzone przez światło dzienne, sztuczne lub ich połączenie, jednak zawsze zaleca się wykorzystywanie okien. Nowoczesne biurowce są zwykle przeszklone i projektowane zgodnie z wymaganymi normami. Coraz częściej do wydzielania pomieszczeń wykorzystuje się szklane ściany, które zapewniają doskonałe doświetlenie. – Tradycyjne ściany coraz częściej zastępuje się ich szklanymi odpowiednikami. To rozwiązanie, dzięki któremu światło wypełnia przestrzeń biura. Co ważne, wbrew dotychczasowym przekonaniom stosowanie ścian szklanych nie musi negatywnie wpływać na parametry akustyczne pomieszczeń – nowoczesne rozwiązania, takie jak systemy ścian GSW Office, zapewniają doskonałą izolacyjność akustyczną, zgodną z obowiązującymi normami. Transparentne szkło jest funkcjonalne, ale też doskonale wpisuje się w obecne trendy – jest nowoczesne i minimalistyczne – mówi Michał Nowak z firmy Glass System, producenta systemów architektury szklanej.

W dobrze zaprojektowanym biurze, w którym oświetlenie będzie zaplanowane prawidłowo pracuje nam się łatwiej i efektywniej. Warto jednak pamiętać o przerwach, szczególnie gdy pracujemy przy komputerze i odpowiedniej ochronie oczu na co dzień.

Glass System

Dodane przez: Kamila Klepacka

Kamila Klepacka
Dodaj komentarz

Data dodania:


Luty 28, 2019
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty