Start Arrow InstalacjeArrow Światło zgasło!

Światło zgasło!

Coraz więcej kwestii w naszym życiu jest uzależnionych od elektryczności. Jednocześnie większość z nas na co dzień nie zastanawia się nad jej dostępnością.

Dostępność do energii jest dla nas sprawą oczywistą. Nie myślimy o konsekwencjach jej braku, dopóki nie dotkną one nas samych, a doświadczenie uczy, że sytuacje tego typu występują w najmniej spodziewanych i najbardziej nieodpowiednich momentach – mówi Katarzyna Kosińska, Kierownik APC ds. Marketingu na Europę Centralną.

Takim momentem z pewnością jest romantyczny wieczór spędzany we dwoje, kiedy zapraszamy do siebie ukochaną osobę i planujemy wszystko w najdrobniejszych szczegółach: kupujemy prezent, przygotowujemy kolację i wybieramy romantyczny film na DVD. Wszystko po to, aby ten wieczór był naprawdę wyjątkowy.

Zaaferowani przygotowaniami do spotkania nie zastanawiamy się nad tym jak niewiele trzeba, aby zrujnować cały misterny plan i tym samym zburzyć nasz wątły spokój. Wyobraźmy sobie taką oto sytuację: właśnie przyszła do nas ukochana osoba, my zdążyliśmy przygotować wszystko na czas, kolacja na stole, film w odtwarzaczu, a miłosne wyznanie w formie multimedialnej prezentacji w komputerze. Rozmowa klei się dobrze jak nigdy, gdy nagle wszystkie urządzenia elektryczne przestają działać.

spadek_napiecia

Po otrząśnięciu się z początkowego szoku, staramy się za wszelką cenę zlokalizować źródło awarii. „Może to bezpieczniki”, myślimy, lecz rzut oka za okno i widok pozbawionego światła sąsiedztwa odbiera nam resztki nadziei na szybkie przywrócenie zasilania. A w międzyczasie cały miły nastrój bezpowrotnie uleciał.

Ciemność byłaby w tej sytuacji najmniejszym problemem. Można przecież zapalić świeczki, pod warunkiem, że je w ogóle mamy. Wyjściem awaryjnym z zaistniałej sytuacji mogłoby być obejrzenie filmu w kinie i zjedzenie kolacji w restauracji. Tylko jak wybierzemy seans czy znajdziemy namiary lokalu w sytuacji braku dostępu do Internetu? Zresztą znalezienie w ostatniej chwili wolnych miejsc w kinie czy restauracji w dzień taki jak Walentynki graniczyłoby z cudem.

Choć opisana powyżej sytuacja jest czysto hipotetyczna, to problem przerw w zasilaniu energią elektryczną osiedli mieszkaniowych pozostaje jak najbardziej realny.

Rozwój gospodarki powoduje coraz większe zużycie energii elektrycznej. W związku z tym wzrasta niebezpieczeństwo wystąpienia problemów z jej dostawą. Energia elektryczna staje się towarem deficytowym, a jej dostawcy nie zawsze są w stanie chronić przed negatywnymi skutkami nagłego zaniku napięcia. Obok skrajnych warunków pogodowych, przestarzała sieć elektroenergetyczna i błąd ludzki stanowią najczęstsze powody niestabilności zasilania, których nie da się przewidzieć – tłumaczy Katarzyna Kosińska.

Aby uniknąć tego typu nieprzyjemności, warto zaopatrzyć się w zasilacz UPS, gwarantujący nieprzerwany dopływ energii elektrycznej w sytuacji zaniku lub znacznego spadku napięcia. O ile bowiem przyczyny braku zasilania nie leżą zazwyczaj po naszej stronie, o tyle przed jego skutkami możemy już zabezpieczyć się sami.

Niespodziewane odcięcie zasilania albo zakłócenia w sieci elektrycznej mogą nie tylko przerwać pracę sprzętu w najmniej spodziewanym momencie, ale w skrajnych wypadkach doprowadzić do jego trwałego uszkodzenia i utraty danych. Warto więc zawczasu przygotować się i zadbać o zabezpieczenie zasilania gwarantowanego – radzi Katarzyna Kosińska.

Autor: APC

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Komentarze

Najnowsze komentarze

wujek_dobra_rada Odpowiedz 2009-11-17 22:54:15

Ja polecam zastosować własną elektrownię! Masz własny prąd non-stop i co więcej nie płacisz rachunków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje