Start Arrow Budowa domuArrow Świetlik tunelowy – sposób na ciemne wnętrze

Świetlik tunelowy – sposób na ciemne wnętrze

Jeżeli w domu są pomieszczenia ciemne, do których nie dochodzi światło naturalne, a montaż standardowych okien nie jest możliwy, rozwiązaniem może być tunelowy świetlik dachowy.

Zobacz także:

Ciemne pomieszczenie gospodarcze, garderoba czy mała łazienka bez okna to nie tylko domena mieszkań w blokach. Nasze domy jednorodzinne też czasami mają odizolowane pomieszczenia, których korzystanie wymaga zawsze włączania światła sztucznego.

(Świetliki tunelowe to słońce w dotychczas ciemnych pomieszczeniach. fot. archiwum DOM.pl)

Świetlik tunelowy umożliwia doświetlenie takich pomieszczeń czy przestrzeni, jak toaleta, pomieszczenie gospodarcze czy klatka schodowa. Światło dociera do wnętrza poprzez specjalnie zaprojektowany i elastyczny tunel prowadzący od dachu budynku do sufitu.

Świetliki wykorzystują zjawisko odbicia – promień słońca jest kierowany do wnętrza za pomocą pryzmatów i powierzchni lustrzanych. Światło dostarczone przez świetlik jest rozproszone, nie nagrzewa więc pomieszczenia latem i nie powoduje utraty ciepła zimą.

Gdzie montować świetlik tunelowy?

Świetlik tunelowy można montować w pomieszczeniach na parterze czy poddaszu, pod dachem spadzistym. We wnętrzu przezroczysty element rozpraszający światło wygląda on jak plafon na suficie.

(Wewnętrzny element doświetlający przypomina plafon. fot. archiwum DOM.pl)

Kopułka, którą montuje się na połaci dachu może dostarczać światła do wnętrza usytuowanego do 6 m pod dachem (z zastosowaniem elementów przedłużających). W niektórych przypadkach więc świetlik tunelowy może doświetlić nawet piwnicę. Dzięki świetlikom adaptacja piwnicy na pokój rekreacji czy hobby będzie dużo łatwiejsza.

Świetliki tunelowe najczęściej nie są otwierane, montuje się je na wysokości zwykle niedostępnej dla użytkownika. Jednak dzięki specjalnej powłoce na szybie hartowanej są odporne na uszkodzenia i zabrudzenia, więc nie wymają szczególnej konserwacji. Świetliki otwierane uchylnie to konstrukcje dwuramowe, które montuje się w pomieszczeniach, do których oprócz światła, należy doprowadzić również napływ powietrza.

(Sztywny tunel światłonośny łączy element wewnętrzny z kopułką, montowaną na połaci dachu. fot. VELUX)

Ile światła dostarcza świetlik?

To, ile światła zostanie doprowadzone do pomieszczenia, w którym zamontujemy świetlik uzależnione jest od wielu czynników, m.in. kąta nachylenia dachu, na którym znajduje się kopułka czy długości tunelu (im rura prowadząca jest krótsza, tym więcej światła dostarczy).

Nie bez znaczenia jest również usytuowanie budynku względem stron świata – świetlik na stronie południowej dużo lepiej doświetli pomieszczenie, oraz od warunków pogodowych czy pory roku.

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Komentarze

Najnowsze komentarze

Okno dachowe: jedno czy dwa mniejsze? | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-01-13 11:50:03

[...] Świetlik tunelowy – sposób na ciemne wnętrze Ciemne pomieszczenie gospodarcze, garderoba czy mała łazienka bez okna... więcej [...]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Oprawa podłogowa ze ściemniaczem TULMIS

  • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645