Start Arrow Bez kategoriiArrow Świetliki tunelowe VELUX: naturalne oświetlenie ciemnych pomieszczeń bez okien

Świetliki tunelowe VELUX: naturalne oświetlenie ciemnych pomieszczeń bez okien

Ciemne łazienki, korytarze czy garderoby są spotykane w wielu domach jednorodzinnych. Dostęp do światła dziennego zdecydowanie ułatwiłby ich aranżację i korzystnie wpłynął na komfort korzystających z tych pomieszczeń domowników, jednak często montaż tradycyjnego okna jest niemożliwy. Efektownym rozwiązaniem, dzięki któremu ciemne wnętrza zyskają dostęp do naturalnego oświetlenia, są świetliki tunelowe VELUX. Można je montować w dachach płaskich lub skośnych, zarówno w budynkach parterowych, jak i piętrowych, w czasie budowy lub podczas remontu istniejących budynków.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dzięki zastosowaniu świetlika nie musimy rezygnować z naturalnego oświetlenia.fot. VELUX

Dzięki zastosowaniu świetlika nie musimy rezygnować z naturalnego oświetlenia.
fot. VELUX

Zasada działania świetlika jest bardzo prosta, a efekty wręcz zaskakujące. Promienie słońca wnikają do domu przez część dachową, instalowaną w spadzistym lub płaskim dachu. Następnie wpadają do światłonośnego tunelu ze sztywnej blachy, który ma powłokę lustrzaną odbijającą nawet 98% z nich. Gdy światło dotrze do wnętrza jest rozpraszane przez część sufitową świetlika, który do złudzenia przypomina klasyczny plafon – teraz jeszcze wydajniejszy, dzięki specjalnie wyprofilowanym krawędziom.

Światło dociera do wnętrza przez tunel, który może mieć postać rozciągliwej harmonijki lub sztywnych elementów.fot. VELUX

Światło dociera do wnętrza przez tunel, który może mieć postać rozciągliwej harmonijki lub sztywnych elementów.
fot. VELUX

Świetliki tunelowe można montować w dachach płaskich lub skośnych, w domach parterowych, jak i piętrowych.fot. VELUX

Świetliki tunelowe można montować w dachach płaskich lub skośnych, w domach parterowych, jak i piętrowych.
fot. VELUX

Jeszcze więcej naturalnego światła

Tunel świetlika może mieć postać rozciągliwej harmonijki lub sztywnych elementów z wysokorefleksyjną powłoką. Jego maksymalna długość to nawet 6 metrów. By jeszcze skuteczniej rozprowadzać światło, świetliki tunelowe VELUX zostały wyposażone w element sufitowy z efektem rozbłysku na krawędziach. To rozwiązanie nie tylko usprawnia ich działanie, ale jest także oryginalnym i nowoczesnym elementem wystroju wnętrza.

Element sufitowy z efektem rozbłysku na krawędziach jeszcze skuteczniej rozprowadza światło.fot. VELUX

Element sufitowy z efektem rozbłysku na krawędziach jeszcze skuteczniej rozprowadza światło.
fot. VELUX

Energooszczędnie przez całą dobę

Świetlik to ekonomiczne i wygodne rozwiązanie. Dzięki niemu, w ciągu dnia możemy korzystać z naturalnego światła i w ten sposób wpływać na obniżenie rachunków za energię elektryczną. Efekt zastosowania świetlika będzie najbardziej widoczny w bezchmurny poranek i w środku dnia, a mniej o zmroku. Jeśli jednak wyposażymy go w zestaw oświetleniowy, nocą będzie również służył jako energooszczędny plafon. Zestaw pasuje do wszystkich tuneli świetlików o średnicy 35 cm i można zamontować go na każdym etapie użytkowania. Dzięki energooszczędnej technologii LED zapewnia niezawodne działanie przez długi czas.

Dzięki zastosowaniu świetlika, w ciągu dnia możemy korzystać z naturalnego światła i w ten sposób wpływać na obniżenie rachunków za energię elektryczną.fot. VELUX

Dzięki zastosowaniu świetlika, w ciągu dnia możemy korzystać z naturalnego światła i w ten sposób wpływać na obniżenie rachunków za energię elektryczną.
fot. VELUX

Nowoczesna stylistyka świetlika doskonale pasuje do każdej aranżacji wnętrza. Wyposażony w zestaw oświetleniowy, świetlik nocą może służyć jako energooszczędny plafon.VELUX

Nowoczesna stylistyka świetlika doskonale pasuje do każdej aranżacji wnętrza, a dodatkowe wyposażenie sprawia, że nocą może służyć jako plafon.
fot. VELUX

Ulepszona konstrukcja

Na zastosowanie świetlika można zdecydować się na etapie projektowaniu budynku lub w trakcje jego remontu. Co ważne, podczas jego instalacji nie zniszczymy istniejącego wystroju wnętrza. Pracę ułatwia m.in. specjalny system klipsów, który daje możliwość ustawienia odpowiedniego kąta nachylenia elementów tunelu sztywnego, a także znacznie przyśpiesza montaż. Odkręcana rama modułu dachowego, która jest zintegrowana z szybą, umożliwia montaż od strony dachu, bez konieczności wchodzenia na strych, a także ułatwia inne czynności konserwacyjne. Dzięki zastosowaniu nowych materiałów izolacyjnych – folii przeciwwilgociowej BFX i folii paroizolacyjnej BBX – świetlik jest także całkowicie szczelny.

Na zastosowanie świetlika można zdecydować się na etapie projektowania budynku lub w trakcie jego remontu.fot. VELUX

Na zastosowanie świetlika można zdecydować się na etapie projektowania budynku lub w trakcie jego remontu.
fot. VELUX

Porada eksperta: ile świetlików zamontować w pomieszczeniu?

Monika_Kupska-Kupis_architekt VELUX_fullresMonika Kupska-Kupis, architekt z firmy VELUX

W pomieszczeniach, w których zamontowane są świetliki można cieszyć się naturalnym światłem, zmieniającym się w zależności od pory dnia i roku. To, ile promieni słońca wpadnie przez nie do wnętrza zależy także od długości i rodzaju tunelu światłonośnego oraz usytuowania elementu dachowego względem strony świata. Najlepiej jeśli element dachowy zostanie skierowany na południe – wtedy wychwyci najwięcej promieni słońca.

Czasami w większym pomieszczeniu nie wystarczy jeden, ale konieczne będą dwa lub trzy świetliki. Podejmując decyzję o ich ilości należy wziąć pod uwagę funkcję wnętrza w którym będą zamontowane. Mniej światła będziemy potrzebować w korytarzu, a więcej w łazience. Przed zakupem warto skorzystać z internetowego kalkulatora natężenia oświetlenia znajdującego się na stronie www.velux.pl. Narzędzie precyzyjnie określi ilość i rodzaj świetlików, które możemy zainstalować, a także wyliczy, jakie natężenie oświetlenia dzięki nim uzyskamy.

Zobacz, w jaki sposób świetlik tunelowy doprowadza światło do pomieszczenia:

Dowiedz się więcej”
Dachowe świetliki tunelowe

velux.jpg

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Maj 29, 2017
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 
 
Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: bez kategorii