Start Arrow InstalacjeArrow Świetlówki Kompaktowe – energooszczędne, ale niebezpieczne

Świetlówki Kompaktowe – energooszczędne, ale niebezpieczne

Zwykłe żarówki stopniowo wycofywane są z produkcji. Dotychczas z półek sklepowych zniknęły najmocniejsze 100, 75 i 60 W. Od września tego roku nie znajdziemy już także tych najsłabszych – 40 i 25 watowych. Zastąpione są one przez żarówki energooszczędne, popularne świetlówki kompaktowe.

Klasyczne żarówki to lampy żarowe, emitujące światło z rozgrzanego żarnika, który w czasie świecenia rozgrzewa się do temperatury ok. 2200 oC. Powoduje to, że żarówka nie tylko świecie, ale i także emituje ciepło, a my – użytkownicy – tracimy cenną energię.

Dużo przyjaźniejsze dla środowiska i dla naszych kieszeni są świetlówki kompaktowe, czyli żarówki energooszczędne. Są to niskoprężne lampy wyładowcze, które emitują światło w wyniku wyładowań elektrycznych w parach rtęci i równocześnie minimalną ilość ciepła. Są one więc dużo bardziej wydajne energetycznie, bo energia spożytkowana jest na emitowanie światła, a nie wydzielanie ciepła.

(Świetlówki zużywają tylko 20% energii elektrycznej, której potrzebują żarówki żarowe do wytworzenia takiej samej ilości światła. Oznacza to, że żarówkę 100W zastąpić może świetlówka 20W.)

Energooszczędne…

Świetlówki zużywają ok. 5 razy mniej energii i świecą nawet do 10 razy dłużej w porównaniu ze zwykłymi żarówkami.

Oświetlenie wnętrz w domach jednorodzinnych warto uzbroić w świetlówki kompaktowe jeszcze z innych powodów. To dobre rozwiązanie na oświetlenie ogólne, gdyż świetlówki dają rozproszone światło, a przy tym charakteryzują się niską luminacją (jaskrawością) świecącej powierzchni.

Producenci oświetlenia energooszczędnego zapewniają, że wbrew powszechnej opinii, dobrej jakości świetlówki zapalają się szybko, a ponadto mogą zastąpić tradycyjne żarówki pod względem kształtów i gwintów. Nowoczesne żarówki energooszczędne mają takie same trzonki (gwinty), co klasyczne – E27 i E14.

(Świetlówki kompaktowe dostępne są w różnych kształtach i kolorach.)

… i niebezpieczne

Świetlówki są uznane za odpady niebezpieczne, ponieważ zawierają rtęć i luminofory.

Zgodnie z obowiązującą ustawą o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, która dostosowała nasze prawodawstwo do unijnego, mamy obowiązek segregowania odpadów niebezpiecznych i oddawania ich do odpowiedniego punktu zbierania.

Według organizacji ElektroEko, zajmującej się organizowaniem i finansowaniem systemu gospodarowania zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym, tylko 38% Polaków słyszało o ustawie dotyczącej zasad postępowania ze zużytym sprzętem elektronicznym i elektrycznym, w tym świetlówek.

Zużyte świetlówki możemy:

  • oddać do specjalnego punktu zbioru. Informacje o takim miejscu powinniśmy znaleźć w swojej gminie. Od 1 października 2006 każda gmina ma obowiązek udostępnić mieszkańcom informację o znajdujących się na jej terenie podmiotach zbierających zużyty sprzęt oraz adresach prowadzonych przez nie punktów zbierania zużytego sprzętu.
  • oddać w sklepie przy zakupie nowych, 1:1
  • wrzucić do specjalnych pojemników.

Za wyrzucenie ich do kosza, postawienie przed blokiem czy wywiezienie do lasu(!) grozi grzywna od 50 do 5000 zł.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Komentarze

Najnowsze komentarze

Energooszczędne źródła światła, czyli jak oszczędzać? | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-04-01 23:30:09

[...] Wśród zamienników zwykłych żarówek, od lat sporą popularnością cieszą się świetlówki kompaktowe. [...]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty